Zbity ekran w smartfonie

Dziś smartfony praktycznie przejęły cały rynek telefonów komórkowych. Już praktycznie nikt nie myśli o tym, aby kupić jednak zwykły telefon z klawiaturą. Smartfon daje wiele możliwości, oferuje wygodę użytkowania. Wiele osób na początku nie umiało się od razu przyzwyczaić do dotykowych telefonów, jednak z czasem nie tylko osoby te zauważyły pozytywną różnicę, ale nie wyobrażają sobie życia bez dotykowego ekranu w telefonie. Niestety ekrany naszych urządzeń mobilnych nie są niezniszczalne. Ich podatność na różnego rodzaju uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia, jest całkiem spora.

Po pierwsze staraj się unikać uszkodzeń

Przede wszystkim należy starać się unikać różnego rodzaju uszkodzeń naszych urządzeń. Ekrany są bardzo delikatne i pomimo tego, że producenci bardzo często informują nas, reklamują swoje urządzenia jako odporne na zadrapania, a czasem nawet na zbicie ekranu, to i tak warto być uważnym.
Ekrany droższych modeli telefonów są chronione przed zarysowaniem dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki. Ona jednak również nie jest niezniszczalna i któregoś pięknego dnia, może zostać uszkodzona, jeśli nie będziemy o nasz smartfon dbać i go szanować. Najczęściej przyczyną uszkodzenia ekranu w urządzeniu mobilnym jest jego upadek. Wielu osobom wydaje się, że trzeba sporej siły, aby uszkodzić ekran. Nic bardziej mylnego. Już nawet upadek z około 50 centymetrów jest w stanie uszkodzić dotyk, bądź zbić cały ekran urządzenia. Warto dlatego odpowiednio telefony chronić.
Jak chronimy telefony? Otóż zazwyczaj decydujemy się na noszenie ich w specjalnym futerale, który będzie zabezpieczał smartfon przed zniszczeniem w razie upadku. Czasami może zostać on uszkodzony w kieszeni swojego właściciela. Wystarczy, że włożymy go do kieszeni i w jakiś niefortunny sposób usiądziemy, bądź zajmiemy się jakąś pracą zapominając o telefonie. Wystarczy nawet niewielkie przyciśnięcie ekranu, aby przestał on działać i uległ zniszczeniu.
Warto dlatego oprócz futerałów, które są jak najbardziej polecane, zdecydować się na zakup szkła hartowanego. Oczywiście szkło, szkłu nie równe, dlatego nie powinniśmy wybierać produktów, które są bardzo tanie. Z reguły ich jakość jest marna. Dawniej na ekrany telefonów naklejano folie. Chroniła ona urządzenie przed zarysowaniem, jednak nie przed ewentualnym pęknięciem ekranu, spowodowanym upadkiem urządzenia. Szkła, jeśli są wyprodukowane przez dobrą firmę, która dba o jakość swoich produktów, to mogą uratować nasz telefon przed zniszczeniem podczas upadku ze znacznej wysokości na twardą powierzchnię. Z tego też powodu na szkle nie warto oszczędzać chyba, że nie zależy nam na naszym telefonie.

Jak ewentualnie naprawiać?

Tak jak już zostało to wspomniane, najlepiej unikać uszkodzeń ekranu. Nie zawsze się to jednak udaje i czasami zbity ekran w smartfonie dotyka również nas. Podstawa to nie wpadać w furię i poszukać w Internecie serwisów, które byłyby w stanie zająć się przywróceniem do życia naszego urządzenia. Tego typu serwisów jest sporo. Ceny mogą się różnić od siebie w zależności do jakiego serwisu się zgłosimy.
Cena naprawy związana jest także z tym, czy nasz smartfon posiada zespolony ekran wraz z dotykiem, czy może istnieje możliwość prostej wymiany dotyku, bez konieczności wymiany ekranu. Ekran jest znacznie droższy, niż dotyk. Czasami uszkodzeniu ulega sam dotyk i warto wtedy zdecydować się na wymianę tylko jego. Sami jednak raczej sobie z tym nie poradzimy, choć jak wiadomo w sieci jest masa poradników jak samemu wymienić ekran i dotyk w smartfonie.
Zazwyczaj jednak jest tak, że osoby zabierające się za samodzielną naprawę, doprowadzają do jeszcze większego uszkodzenia urządzenia mobilnego. W takim przypadku często naprawa jest później nieopłacalna i konieczny jest zakup nowego telefonu. Warto więc zastanowić się dobrze zanim zdecydujemy, że podejmiemy się własnoręcznej naprawy.

Nowy ekran, czy nowy smartfon?

Oto pytanie, na które nie ma idealnej odpowiedzi. Jeśli nasz telefon jest z wyższej półki, czyli jest urządzeniem drogim, to naprawa może mieć sens. W przypadku tanich telefonów, które kosztują czasami 200-300 złotych, wymiana ekranu może być droższa, niż zakup nowego telefonu. Oczywiście czasem zdarza się, że mamy sentyment do jakiegoś urządzenia, a nie ma już w sprzedaży nowych egzemplarzy. Wtedy decydujemy się na jego naprawę. Podobnie jest, gdy zależy nam na zawartości urządzenia, a nie mamy pojęcia jak się do niej dostać bez możliwości korzystania z ekranu dotykowego. Są inne możliwości i sposoby, ale nie każdy musi o nich wiedzieć.
Zanim jednak zdecydujemy się na naprawę urządzenia, warto wiedzieć, że im droższy smartfon, tym droższa jest jego naprawa. Nie tylko ekran czy dotyk będą droższe ale również sama usługa jest zazwyczaj w wyższej cenie oferowana. Czemu tak właśnie jest? Otóż im droższe urządzenie, tym większą odpowiedzialność bierze na siebie serwis reperujący sprzęt. Z tego powodu cena również jest wyższa, ponieważ ryzyko kosztów wzrasta.
Niektórzy zamiast naprawiać drogie urządzenie, decydują się na jego sprzedaż. Nie chcą naprawiać, ponieważ liczą się z tym, że nigdy nie będzie już ekran tak działać, jak w fabrycznie nowym telefonie. Czy jest to rzeczywiście prawda? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakiej jakości ekran i dotyk zostanie zamontowany w telefonie. Mogą być to części pochodzące prosto od producenta i wtedy na pewno nie będziemy narzekać. Jeśli jednak będą to kiepskiej jakości zamienniki, które najczęściej pochodzą z Chin, to rzeczywiście możemy mieć spore problemy z prawidłowym funkcjonowaniem naszego ekranu i dotyku. W takim przypadku sprzedaż uszkodzonego smartfona i zakup innego, nawet znacznie tańszego, czyli takiego z dolnej półki, będzie lepszym wyborem. Najlepiej jednak nie doprowadzać do uszkodzeń telefonu i dbać o swoje urządzenie!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.