Zamiast iść do banku wystarczy włączyć telefon

Nowoczesna bankowość to taka, z której możemy korzystać bez żadnych ograniczeń i bez żadnej przerwy. W połączeniu z najnowszymi technologiami w zakresie telefonii komórkowej i smartfonów mamy możliwości, o jakich jeszcze kilka lat temu nawet nie marzyliśmy. Nie musimy nawet wychodzić z domu, żeby znaleźć się w swoim banku. Wszystko jest możliwe z pomocą telefonu komórkowego. Wystarczy włączyć aplikację bankowości mobilnej w telefonie, żeby móc wykonać wszystkie operacje bankowe. Dla młodego pokolenia Polaków jest to dzisiaj zupełnym standardem, ale dla wielu starszych ludzi jest to wręcz niewyobrażalne. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, jakie za tym stoją technologie oraz zabezpieczenia.

Wykonanie jednego przelewu wydaje się być jednym kliknięciem. Tym czasem pod względem teleinformatycznym zachodzą setki różnych procesów, żeby wszystko mogło sprawnie działać. Abstrahujące jednak od tego zastanówmy się nad tym, jak bardzo łatwo żyje nam się z faktem, że swój bank mamy w telefonie i zawsze przy sobie. Zrobienie przelewu zajmuje nam zaledwie kilkadziesiąt sekund. Bez logowania się na komputerze wykonujemy transakcję, którą dwadzieścia lat temu robiono w banku przez kilkadziesiąt minut. Jeśli ktoś pamięta banki i obsługę w nich dwie dekady temu to doskonale wie, że tego się nie da porównać. Młodzi ludzie nawet sobie nie są w stanie wyobrazić, że kiedyś za przelewem trzeba było stać w długiej kolejce do bankowego okienka.

Bankowość mobilna dzisiaj jest już standardem. Może nie wszystkie banki oferują ją na tym samym poziomie, ale największe polskie banki mają naprawdę doskonałe aplikacje na smartfony. Pod względem funkcjonalności większość aplikacji jest podobna. Muszą one zaoferować podstawowe funkcje wykonywania wszelkich transakcji, podglądu pełnej historii konta czy wypłaty i płatności za pomocą specjalnego kodu. Na pewno takie właśnie funkcje znajdziemy w każdej aplikacji. Jednak niefunkcjonalność tych jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim łatwość korzystania z nich oraz intuicyjny interfejs. Im prostsza droga od włączenia aplikacji do wykonania pożądanej czynności tym lepsza i bardziej przydatna aplikacja. Różnice pomiędzy aplikacjami bankowości mobilnych są i to wyraźne. Jednak, żeby takowe odkryć to trzeba by mieć ich zainstalowanych przynajmniej kilka. A przecież wiadomo, że każdy ma zainstalowaną aplikację tylko swojego banku. Bardzo fajnie jest mieć takie możliwości jak dostęp do banku przez całą dobę. Mało kto jednak patrzy na to, że taką możliwość mamy tylko dzięki temu, że powstały nowoczesne smartfony. To dzięki nim, tak naprawdę, możemy mieć aplikacje bankowe i bezpiecznie z nich korzystać. Rozwój telefonii komórkowej oraz samych urządzeń spowodował, że dzisiaj możemy korzystać z dostępu do banku właśnie poprzez swój własny smartfon. Kilka lat temu to naprawdę byłoby niewyobrażalne, chociaż technologiczni wizjonerzy już wtedy widzieli na to realną szansę. Dzisiaj coraz więcej osób korzysta z mobilnej bankowości, ale przetarciem szlaku to tego był fakt, że pojawiła się bankowość internetowa. Dzięki temu, że zobaczyliśmy jak wspaniale jest być niezależnym w kwestii swojej bankowości, dzisiaj możemy rozwijać to właśnie w kierunku pełnej mobilności.

Zrobienie przelewu przez telefon komórkowy zajmuje nam co najwyżej kilkadziesiąt sekund. Możemy przez telefon robić zakupy w sklepach i od razu za nie bardzo szybko zapłacić przez aplikację. Jesteśmy dzięki temu zupełnie niezależni. Jesteśmy mobilni, ale i uzależnieni od tego telefonu. Zasadniczo smartfon służy nam dzisiaj do wszystkiego. Smartfon to taki nowoczesny telefon z dotykowym ekranem, który działa praktycznie jak komputer. Mając taki telefon jesteśmy naprawdę niezależni, ale i właśnie uzależnieni. Jeśli takie urządzenie jak telefon daje nam tak ogromną mobilność, możliwości i wygodę to co by było, gdyby nam go odebrano na zawsze. No tak, okazałoby się, że nawet nie wiemy, gdzie jest placówka naszego banku, żeby do niej pójść. Mogłoby się nagle okazać, że nie potrafimy wypełnić pocztowego druku z przelewem. Wszystko przecież robiliśmy przez telefon. Warto więc korzystać z nowości, ale nie zapominać też o tradycyjnych sposobach na korzystanie z życia. Dokładnie tak samo jest w przypadku mediów społecznościowych. Zapominamy o zwykłych kontaktach międzyludzkich i rozmowach na żywo, bo mamy social media w telefonach. Możemy do kogoś napisać wiadomość przez telefon, ale nie umiemy przekazać mu tego samego na żywo. Ta mobilność, dzięki której jesteśmy tak niezależni, kiedyś będzie Naszym wielkim problemem. Nikt o tym głośno nie mówi, ale naprawdę będzie tak, że światem będą sterowały roboty w połączeniu ze smartfonami. Już teraz telefony śledzą Nas na każdym kroku i mało kto sobie z tego zdaje w ogóle sprawę. A skoro nas śledzą to mogą nas również podglądać i podsłuchiwać. Wszystko to razem sprawia, że możemy mieć naprawę apokaliptyczną wizję świata, który teraz tak bardzo nam się podoba.

Wracając jednak do dzisiejszych czasów i funkcjonalności smartfonów to możemy żyć naprawdę wygodnie. Wszak mamy w telefonach sklepy, banki i kino a także wszystko inne, czego tylko potrzebujemy. Bankowość mobilna to naprawdę super sprawa, bo nie musimy chodzić do banków i stać w kolejkach do okienka. Wszystko dzieje się dzisiaj za pomocą telefonu komórkowego. Wiadomo, że ciągle najpopularniejsza jest bankowość internetowa i to się na pewno prędko nie zmieni. Tylko, że młodzi ludzie dzisiaj wybierają mobilność, a przecież za kilka lat to właśnie ludzie młodzi będą najważniejszą grupą współczesnych konsumentów. Wobec tego nie ma się co dziwić, że wszystko idzie dzisiaj w stronę mobilności i smartfonów. To proces, który będzie przyśpieszał z miesiąca na miesiąc. Bo przecież nikt dzisiaj już nie wyobraża sobie pójścia do banku w celu wykonania przelewu. To zupełny archaizm, bo wystarczy jedynie kliknąć na telefonie ikonkę aplikacji z bankowością mobilną. Ciekawe, co będzie za kilka bądź kilkanaście lat. Współczesne telefony potrafią coraz więcej, a nowoczesność wymaga postępu i kolejnych przydatnych aplikacji i funkcjonalności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.