Zakupy w sieci

Czy warto kupować telefony komórkowe w Internecie? Takie pytanie może sobie zadawać większość z nas. Czy warto kupować w sieci zamiast w sklepach stacjonarnych? Spoglądając na rosnącą popularność różnego rodzaju aukcji internetowych i zakupów w sieci, możemy podejrzewać, że rzeczywiście warto. Powinniśmy się więc temu przyjrzeć z bliska! Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ wszędzie czekają na nas pułapki. Również podczas kupowania telefonu komórkowego.

Kupujesz online

Decydujesz się na jakiś telefon w sklepie online, bądź na aukcji internetowej. Zakup tego typu przeprowadza się bardzo łatwo, wystarczy kilka kliknięć i telefon już nie długo do ciebie dotrze. Czy mamy się czego obawiać?
Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, czy telefon kupowany w sieci będzie urządzeniem oryginalnym. Czasami drobny szczegół jest w stanie zdradzić, że mamy do czynienia z podróbką. O ile w sklepach online zwrot jest w miarę prosty do przeprowadzenia tak w przypadku sprzedaży prywatnej na aukcjach internetowych może to być bardzo trudne.
Zakupy online mają swoje zalety i wady. Na pewno urządzenia typu smartphone są znacznie tańsze w sieci. Czym jest to spowodowane? Otóż, przede wszystkim tym, że nie są one sprzedawane w punktach stacjonarnych. Koszt utrzymania pracowników i takich punktów jest spory. Cena urządzeń musi być więc wyższa, aby biznes i sprzedaż była opłacalna. W przypadku zakupów online wszystkim może zająć się jedna osoba. Dzięki temu ceny telefonów są o kilka, a nawet kilkanaście procent niższe. O ile w przypadku telefonów tanich nie jest to wielka różnica w cenie, o tyle w przypadku drogich urządzeń jest to różnica nawet kilkuset złotych. Jest więc to zaleta zakupów w sieci. Przejdźmy teraz do minusów.
Minusy również są i trzeba mieć je na uwadze, zanim zdecydujemy się na zakupy. W sklepach online nie mamy szansy obejrzenia telefonu, który chcemy kupić. Nie możemy go dotknąć, pobawić się nim, aby stwierdzić, że rzeczywiście nam on odpowiada. Czasami wygląd telefonu może nam odpowiadać natomiast nie będzie nam on leżał w ręce. Będzie nam źle go użytkować. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić tego w sklepie online. Jest więc to minus zakupów przeprowadzanych w Internecie.
Problemem jest również zwrot telefonów komórkowych, które zostaną zakupione w sklepach wirtualnych. Musimy zgłosić chęć zwrotu do sklepu i wysłać produkt na własną rękę. Wiąże się więc to z kosztami, które to właśnie my musimy pokryć. Tak samo jest w przypadku wymiany, oddania na gwarancji. Nie każdy sklep oferuje naprawę z pokryciem kosztów przesyłki. W większości przypadków to my musimy na swój koszt odesłać sprzęt do naprawy.
Prawdopodobnie zauważasz już zalety i wady przeprowadzania zakupów w sklepach i na aukcjach internetowych. Musisz samemu zdecydować co jest twoim zdaniem więcej warte. Komfort zwrotów, gwarancji, czy może cena? Wybór należy do ciebie, miej jednak świadomość tego jakie są minusy i plusy zakupów w sieci!

Uszkodzony telefon podczas transportu

Bardzo często zdarza się, że różnego rodzaju elektronika taka jak telefony, laptopy, tablety, smartwatche są uszkadzane podczas transportu. Docierają do nas zniszczone, nienadające się do użytkowania bądź porysowane, zadrapane. Oczywiście mamy możliwość oddania takiej paczki zawierającej uszkodzony przedmiot. Musimy jednak wcześniej sprawdzić zawartość przy odbiorze. Paczki są ubezpieczane ale ubezpieczenie dotyczy przesyłek sprawdzonych w obecności kuriera.
Nie tylko uszkodzenia wynikają z nieuwagi kurierów. Czasami uszkodzony telefon jest pakowany do nas już w sklepie. Otrzymujemy urządzenie sprawdzamy zawartość, która zgadza się, telefon nie nosi śladów użytkowania, uszkodzenia. Po próbie włączenia, która zazwyczaj odbywa się po odjeździe kuriera może się jednak zdarzyć, że sprzęt nie działa. Jest to spore ryzyko. Jeśli sprzedawca jest w porządku, to pokryje koszty przesyłki i odeślemy telefon do sprzedającego. Jeśli jednak jest to oszust, jakich niestety w sieci jest wielu, to stwierdzi, że sami uszkodziliśmy smartphone. W takiej sytuacji odzyskać pieniądze, bądź otrzymać sprawne urządzenie jest bardzo trudno.

Podróbki z Chin

Swego czasu na rynku było bardzo wiele podróbek telefonów, które przybywały do nas z Chin. Dziś podróbek jest znacznie mniej, ponieważ wypierają je telefony chińskich firm, które z powodzeniem mogą konkurować z zachodnimi producentami. Jeśli zdarzają się podróbki, to zazwyczaj są to telefony marki Apple. Szczególnie iPhone 7 jest dziś chętnie podrabiany. Podróbkę, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od oryginału możemy kupić już za około 500 złotych. Nawet pudełko urządzenia do złudzenia przypomina te z firmy Apple. W sieci jest wielu oszustów, którzy telefon warto około 500 złotych próbują sprzedać za 2500 złotych bądź więcej. Trzeba mieć się na baczności, jeśli szukamy tego modelu. Warto jednak wiedzieć, że inne droższe smartphony również są podrabiane. Jest to jednak proceder znacznie rzadszy, niż w przypadku telefonów iPhone.

Zakup online, odbiór osobisty

Telefony warto kupować w Internecie. Zachęcają do tego niskie ceny. Warto jednak decydować się na odbiór osobisty. Jeśli na przykład sprzedawca jest z naszego miasta, naszej okolicy, to warto odebrać osobiście sprzęt. Możemy wtedy jeszcze na spokojnie przyjrzeć się urządzeniu. Mamy szansę stwierdzić, czy rzeczywiście jest to egzemplarz warty uwagi. Nie ryzykujemy nic podczas takich zakupów. Przebiegają one podobnie jak w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym. Mamy jednak szansę na znacznie atrakcyjniejszą cenę. Pamiętajmy jednak, że nawet kupując z możliwością odbioru osobistego powinniśmy być ostrożni. Na podróbkę naprawdę każdy z nas może natrafić. Warto więc dobrze przyjrzeć się kupowanemu urządzeniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.