Zakupy telefonów i innych urządzeń w Chinach

Chiny są państwem, w którym mieszkańcy naszego kraju dokonują coraz większej ilości zakupów. Każdego roku kupujemy poprzez Internet ogromne ilości przedmiotów i zostawiamy pieniądze właśnie u chińskich sprzedawców. Czemu urządzenia pochodzące z Chin cieszą się, aż tak dużą popularnością?

Wysoka jakość?

Tablety, laptopy, a także telefony z Chin są stosunkowo tanie. Nie zawsze występują w polskiej wersji językowej, jednak nie jest to powód do tego, aby z zakupów w chińskich sklepach rezygnować. Z reguły nie zniechęca to kupujących. Czy jednak urządzenia kupowane w Chinach można uznać za sprzęty oferujące wysoką jakość wykonania?
Najczęściej mówi się o tym, że telefony i inne urządzenia z Chin są kiepskiej jakości, że ich trwałość jest bardzo słaba. Jeszcze do niedawna rzeczywiście tak było. Kupując cokolwiek pochodzącego z Chin nie można było spodziewać się rewelacji. Dziś jest jednak całkiem inaczej. Oczywiście mowa o niektórych producentach urządzeń z Chin. Nie wszyscy oferują produkty wysokiej jakości. Warto jednak zainteresować się produktami takich firm jak Xiaomi, a także Doogee. Ten pierwszy z producentów jest w naszym kraju bardziej znany. Warto jednak jak najbardziej zainteresować się również tą drugą firmą, ponieważ jej urządzenia są jeszcze tańsze.
Nie warto sugerować się ceną, w przypadku produktów tych dwóch marek, ponieważ z reguły urządzenia tanie, są kiepskie i nie oferują zbyt wiele. W tym przypadku jest jednak całkowicie inaczej, a na wysoką jakość wykonania możemy jak najbardziej liczyć!

Cena w Chinach, a u nas

Cena jaką musimy zapłacić w Chinach za telefon bądź inne urządzenie może być naprawdę atrakcyjna. W wielu przypadkach musimy jednak liczyć się z tym, że zapłacimy również opłatę celną. W niektórych przypadkach musimy również zapłacić VAT. W takich sytuacjach cena może nie być już tak atrakcyjna jak ta, jaką widzieliśmy w sklepie internetowym. Nie zdarza się to zbyt często. Większość przesyłek z Chin nie jest sprawdzana, więc opłata celna omija odbiorców. Ryzyko, że jednak będziemy musieli zapłacić zawsze istnieje. Kupując w Chinach trzeba się z tym jak najbardziej liczyć.

Koszty przesyłki z Chin

Jest to naprawdę bardzo zaskakujące, ale koszty przesyłki są bardzo niskie. Oczywiście mowa o standardowej przesyłce, czyli przesyłce pocztowej. Jest ona przesyłką rejestrowaną. Trzeba się liczyć natomiast z tym, że standardowa przesyłka będzie do nas iść około miesiąca, a czasem nawet dłużej. Jeśli jednak nie zależy nam na czasie, to warto wybrać taką formę przesyłki. Jej koszt to około 2-5 dolarów. Jeśli jednak chcemy mieć zamówione urządzenia w ciągu kilku dni, z reguły tygodnia, to musimy zapłacić około 20-50 dolarów za przesyłkę kurierem.
W przypadku tanich urządzeń przesyłka może być kosztem bardzo wysokim w porównaniu do ceny telefonu, laptopa, tabletu. Warto dlatego wybrać tańszą opcję, jeśli nie potrzebujemy urządzenia na już, a możemy trochę dłużej poczekać.

Co z gwarancją?

Największy problem w przypadku zakupów w Chinach jest właśnie z gwarancją. Wszystko dobrze, jeśli urządzenie się nam dobrze sprawuje i nie mamy z nim żadnych problemów. W przypadku jakichkolwiek usterek zaczynają się schody.
Jeszcze do nie tak dawna jedna możliwość naprawy polegała na odesłaniu telefonu do Chin. Z tego też powodu większość osób, których urządzenia uległy awarii, decydowała się na naprawdę na własną rękę, za którą niestety trzeba było zapłacić. Nie zawsze urządzenia można było naprawić, ponieważ brakowało w Polsce do nich części. Niepopularne chińskie modele nie miały u nas w kraju swoich serwisów., ani dostawców części. Dziś jednak jest całkiem inaczej, przynajmniej w przypadku wielu znanych chińskich marek urządzeń.
Takie marki jak Xiaomi posiadają swoje serwisy w Europie. Urządzeń jest tak wiele, że w każdym serwisie znajdziemy do nich części. Naprawa jest więc możliwa i co najważniejsze nie będzie bardzo kosztowna. Oczywiście zależy od konkretnego przypadku i uszkodzenia. Jeśli natomiast kupujemy mniej znany telefon z Chin, to i tak możemy liczyć na gwarancję. W serwisie Aliexpress, gdzie najczęściej kupujemy telefony i inne przedmioty z Chin, oferowana jest gwarancja na urządzenia, którą oferuje Allianz. Gwarancja jest automatycznie dodawana do większości telefonów, które są i tak w atrakcyjnej cenie. Obowiązuje ona na terenie naszego kraju, a także w wielu innych państwach europejskich. Jeśli więc urządzenie ulegnie awarii nie z naszej winy, to możemy liczyć na to, że zostanie ono dla nas naprawione, o ile oczywiście okres gwarancji nie minął. Dziś więc ryzyko zakupu telefonu w Chinach jest znacznie mniejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Jeśli więc chodzi o gwarancję, to naprawdę w większości przypadków nie ma czego się obawiać.

Czy więc warto?

Otóż jeśli nie liczy się dla nas nazwa oraz logo producenta, to jak najbardziej warto wybrać telefony z Chin. Wybierajmy jednak te, które są dosyć znane i cieszą się pozytywnymi opiniami. Produkty Xiaomi oraz Doogee są jak najbardziej godne polecenia. W Chinach jest jeszcze kilku producentów, którzy oferują telefony i inne urządzenia na wysokim poziomie. Unikajmy natomiast tych sprzętów, które są ewidentnymi podróbkami. Nie oferują one wysokiej jakości, ani niezawodności. Dodatkowo kiepsko imitują drogie modele telefonów. Zamiast chwalić się podróbkami, powinniśmy się ich wstydzić. W ostatnim czasie głośno było o podróbkach telefonów iPhone, które pochodzą z Chin. Wyglądały jak urządzenia Apple jednak poza wyglądem nic ich nie łączyło. Podobno można również natrafić na podróbki urządzeń firmy Samsung. Trzeba być więc bardzo ostrożnym podczas zakupów w Chińskich sklepach i serwisach internetowych. Na podróbkę naprawdę bardzo łatwo jest natrafić. Nie warto jednak ich kupować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.