W czym smartfony ułatwiają nam życie?

Smartfony już dawno przestały być tylko zastępcami zwykłych telefonów komórkowych, których główną i podstawową funkcją było przede wszystkim wykonywanie połączeń telefonicznych. Wydawać by się mogło, że opcja ta jest teraz tak naprawdę najmniej ważna dla nas, kiedy wybieramy smartfona. A to dlatego, że smartfon może spełniać wiele innych funkcji i przysłużyć nam się, oraz ułatwić nam życie na różne sposoby.


Jednak bycie w kontakcie z innymi, nie koniecznie przez połączenia telefoniczne, to nadal główna funkcja, jaką posiadają smartfony. Dzięki nim możemy się komunikować z innymi z praktycznie każdego miejsca na świecie. Zwykłe połączenia telefoniczne coraz częściej zastępują wideo rozmowy, podczas których możemy widzieć naszego rozmówcę, a on nas.
Cała gama przeróżnych aplikacji na smartfony również ma na celu ułatwić, albo przynajmniej umilić nam życie. Istnieje wiele przydatnych aplikacji, które pomagają nam dobrze zorganizować sobie czas. W aplikacjach służących za elektroniczne notatniki można dodawać notatki, ustawiać przypomnienia, a także przechowywać ważne informacje w prosty i uporządkowany sposób. A to wszystko w smartfonie, który mamy przy sobie z pewnością częściej, niż kartkę i długopis. Również samoprzylepne karteczki mające przypominać o ważnych sprawach do załatwienia, czy spotkaniach, o których nie można zapomnieć, możemy zastąpić aplikacją, która będzie nam przypominała o naszych obowiązkach na dany dzień. Innym przykładem jest sporządzenie listy zakupów w smartfonie (istnieją nawet specjalnie do tego przeznaczone aplikacje, choć nie są one niezbędne-jednak co ciekawe, posiadają one nawet opcję, która podpowiada, w jakim sklepie dany produkt można kupić najtaniej). Idąc dalej, posiadając smartfona, nie potrzebujemy posiadać mapy. Mamy mapy całego świata zamknięte w tym kilkucalowym urządzeniu. Smartfony zastąpiły również nawigacje samochodowe, ponieważ skoro i tak posiadają taką funkcję, to większość właścicieli smartfonów nie ma potrzeby zaopatrywania się w dodatkowe urządzenie. Ponadto nawigacja w smartfonie dzięki dostępowi do sieci jest bardziej precyzyjna i z pewnością aktualna. W temacie motoryzacji innym zastosowaniem smartfona może być wykorzystanie go jako kamerki samochodowej. Jakość nagrywanego przez smartfon obrazu jest już dzisiaj porównywalna do profesjonalnego sprzętu.
Smartfon z dostępem do Internetu umożliwia nam robienie zakupów w sieci. Jest to duże ułatwienie na przykład w sytuacji, kiedy zapomnimy, że licytacja, w której bierzemy, lub chcemy wziąć udział, za chwilę się skończy, a jesteśmy poza domem i na pewno nie wrócimy na czas, z odpowiednią aplikacją bez problemu możemy dokonać zakupu. W dobie smartfonów nie jesteśmy zmuszeni do przesiadywania przed komputerem, aby wylicytować dany przedmiot- możemy zrobić to z każdego miejsca, w którym mamy zasięg.
Smartfon może także służyć jako wszelkiego rodzaju narzędzia, jak latarka, czy poziomica. Wystarczy ściągnąć odpowiednie aplikacji, z których większość jest darmowa, i w sytuacjach awaryjnych naprawdę się one sprawdzają.
Inną opcją, z której warto skorzystać, ponieważ jest naprawdę przydatna, może być aplikacja umożliwiająca wrzucanie plików (np. dokumentów, czy zdjęć) na wirtualny dysk internetowy, czyli do tzw. chmury. Dostęp do takiego dysku możemy mieć ze smartfona, tabletu, czy komputera jednocześnie, co jest plusem o tyle, iż nie przechowujemy danych na danym urządzeniu, któ®e jeżeli ulegnie uszkodzeniu, to te dane przepadną. Mamy do nich dostęp z tych urządzeń, z których chcemy, a pliki umieszczone są w Internecie. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację na smartfona, aby korzystać z tej usługi.
Dla osób poruszających się komunikacją miejską smartfon również posiada spore udogodnienia. Istnieją aplikacje, w których można sprawdzić nie tylko rozkład jazdy danych autobusów, czy tramwajów, ale także całe ich trasy, zaplanować podróż na podstawie podania nazw przystanków, czy nawet adresów. W niektórych miastach jest nawet możliwość sprawdzenia, czy dany autobus lub tramwaj ma opóźnienie- aplikacja pokazuje, w ciągu ilu minut pojazd pojawi się na wybranym przystanku. Zdecydowanym plusem takich aplikacji jest to, iż są regularnie aktualizowane, aby zawsze były zgodne z aktualnym rozkładem jazdy. Podobne aplikacje posiadają również rozkłady pociągów, czy śledzeniem aktualnych lotów samolotów. W kwestii kupowania biletów, smartfon również może nam pomóc. Wystarczy aplikacja, dzięki której możemy zakupić dany bilet, nie martwiąc się, że go zgubimy, lub kasownik akurat nie zadziała.
Inną ciekawą propozycją jest aplikacja, która po sprawdzeniu naszej lokalizacji na mapie, wyszukuje najbliżej położone punkty gastronomiczne, wraz z ich opiniami. Istnieją oczywiście również aplikacje, dzięki którym za pomocą paru kliknięć, możemy zamówić jedzenie online. Zamiast dzwonić z naszego telefonu, by zamówić jedzenie, ściągamy aplikację i nie musimy tego robić, wystarczy wybrać restaurację, produkt i sposób zapłaty.
Będąc w tym temacie warto nadmienić, że smartfony stały się małymi przenośnymi urządzeniami bankowymi. Poza tym, że istnieją aplikacje, dzięki którym możemy ze smartfona mieć stałe połączenie z naszym kontem bankowym, robić z niego przelewy, sprawdzać historię operacji, to również jest możliwość zrobienia z naszego smartfona portfela, którym można płacić zbliżeniowo, jak kartą. Jest to bardzo duże ułatwienie. Istnieją również aplikacje pomagające kontrolować nasze wydatki i przychody, czy chociażby pokazujące, gdzie znajduje się najbliższy bankomat.
Aplikacje mobilne na smartfony, to nie tylko takie służące do rozrywki, czy pochłaniające ogromne ilości czasu. Istnieje wiele aplikacji, które wręcz pomagają nam ten czas oszczędzić i mogą pomóc w codziennych czynnościach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.