Tysiące funkcjonalnych aplikacji dla smartfonów

Smartfony to najlepsza rzecz, jaką tylko mogliśmy sobie wymyśleć i wyobrazić. Naprawdę nic lepszego nam się zdarzyć nie mogło. Gdyby nie multimedialne i wielofunkcyjne telefony z dotykowymi ekranami Nasze życie było zupełnie inne aniżeli jest obecnie. Korzystając z telefonu możemy dzisiaj zrobić dosłownie wszystko. Chociaż trudno się do tego przyznać to smartfony zawładnęły Naszym życiem na dobre. A właściwie zawładnęły na dobre i na złe. Nie wiem, czy wszyscy sobie z tego zdają sprawę, ale korzystanie z telefonów komórkowych nie byłoby wcale możliwe, gdyby nie tysiące funkcjonalnych aplikacji dla nich stworzonych.

Warto jednak zacząć od tego, że podstawową aplikacją, na której oparte jest działanie telefonu jest system operacyjny. Trudno go nazwać aplikacją, bo jest raczej systemem operacyjnym. Bez takowego systemu żaden telefon nie mógłby działać. I dopiero pod dany system tworzone jest oprogramowanie w postaci aplikacji. Większość aplikacji jest dostępnych pod kilka różnych systemów operacyjnych. Tłumacząc to na język polski możemy napisać, że większość aplikacji można zainstalować na każdego rodzaju telefonie. A przecież wiadomo, że pewna amerykańska marka z jabłkiem w logotypie ma swój system na wyłączność. Pomimo tego, że jest on niepowtarzalny to wszystkie aplikacje z dużym prawdopodobieństwem będą na nim działać bez większych przeszkód. W każdym razie podstawowe funkcjonalności telefonów są takie same dla wszystkich modeli bez wyjątku. Natomiast na poszczególne funkcje wpływ mają właśnie dodatkowe i instalowane aplikacje.

No i teraz można by napisać kilkadziesiąt książek na temat tych właśnie aplikacji. Tyle by nam zajęło opisanie chociaż połowy z nich. Bo są ich tysiące, a każda stworzona jest przez innego programistę czy dewelopera. Znalezienie idealnej aplikacji z jakąś funkcją zajmuje użytkownikowi telefonu kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Wszystko dlatego, że jest taki ogromny wybór. Aplikację znajdziemy właściwie z każdą wymyśloną przez Nas funkcjonalnością. Najpierw jednak warto wspomnieć skąd się bierze takie aplikacje. Otóż każdy system operacyjny ma swój własny sklep z aplikacjami. Wszystkie aplikacje możemy znaleźć właśnie w dedykowanym dla systemu operacyjnego sklepie. Aplikacje dzielą się na płatne i darmowe. W tych płatnych jesteśmy zazwyczaj wolni od niechcianych reklam, ale możliwe są mikropłatności. W darmowych prawie zawsze jesteśmy zmuszeni do oglądania niepożądanych treści reklamowych. Ponadto z reguły musimy wykupić coś dodatkowego właśnie w formie mikropłatności. Zdarzają się też zupełnie darmowe aplikacje, w których nie trzeba za nic płacić, ale wówczas musimy oglądać reklamy. To jasne, że dostajemy za darmo aplikację w zamian za wsparcie oglądalności reklam. Warto się jeszcze na chwilę zatrzymać przy wspomnianych mikropłatnościach, bo pewnie wiele osób zastanowi się co to dokładnie jest. Najłatwiej można tą kwestię poznać korzystając z darmowych gier do pobrania ze sklepu z aplikacjami. Gry skonstruowane są w taki sposób, że można coś kupić albo z czasem zdobyć. Jeśli nie chce nam się czekać to kupujemy dokonując mikropłatności, czyli niewielkich płatności rozliczanych przez sklep z aplikacjami. Na szczęście, zamiast kupować, możemy również zdobywać. Wtedy wystarczy cierpliwość i najczęściej regularne oglądanie filmików reklamowych.

Aplikacje, które są naprawdę darmowe, to prawdziwy dar od ich producentów. Jest wiele aplikacji oraz gier, w których naprawdę nie musimy za nic płacić. Wtedy jednak pojawiają się wspomniane już powyżej reklamy. Te reklamy wielu użytkowników bardzo irytują i doprowadzają wręcz do szału. Trzeba jednak zrozumieć, że producenci gry muszą z czegoś żyć. Jeśli nie musimy niczego za daną aplikację czy grę płacić to możemy się chociaż odwdzięczyć. I właśnie tym odwdzięczeniem się jest oglądanie reklam. Każdy powinien zrozumieć, że gry czy programy na smartfon są darmowe, ale ich producenci na czymś zarobić muszą. I właśnie tym zarobkiem są reklamy a właściwie to ilość ich wyświetleń. Im więcej takich wyświetleń tym więcej zarabiają twórcy oprogramowania. A dzięki oglądaniu reklam możemy za darmo korzystać z wiedzy i mądrości programistów. Kiedy już wyjaśniliśmy kompleksowo wszystkim, na czym polega ściąganie aplikacji i ich działanie to można spróbować wymienić najlepsze pomysły na aplikacje. Pomijając oczywiście wszystkie gry, bo te z samej natury rzeczy są doskonałe pod każdym względem. Gier się nie da podsumować, bo żadna opinia nie będzie subiektywna. Dlatego chcąc pisać o grach trzeba by pisać o poszczególnych gustach. A o tych się przecież nie dyskutuje.

Chcąc z kolei pisać o najlepszych aplikacjach to trzeba by naprawdę napisać kilka książek. Bo właściwie to możemy znaleźć wszystko. Chcemy kupić najtańsze bilety lotnicze – jest do tego aplikacja. Jeśli chcemy przejrzeć gazetki z supermarketów – też jest do tego aplikacja. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. W zasadzie to tych aplikacji jest tak ogromnie dużo, że każdy może sobie wymyśleć dosłownie wszystko. Czyli działa to dosłownie tak. Wymyślamy sobie w głowie coś, do czego przydałaby nam się aplikacja. Potem w wyszukiwarce możemy poszukać informacji na temat takiej funkcjonalności i nazwy aplikacji. A następnie pobieramy aplikację ze sklepu z aplikacjami. Jeśli znamy dobrze angielski to możemy znaleźć aplikację z potrzebną funkcjonalnością jeszcze szybciej. Wystarczy, że w sklepie z aplikacjami wpiszemy w polu szukania dwa wyrazy określające funkcjonalność naszej aplikacji. Trzeba te wyrazy wpisać oczywiście po angielsku. Po chwili znajdziemy kilkadziesiąt propozycji z takimi aplikacjami. Jest to bardzo proste, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie to, jak bardzo funkcjonalne są dzisiaj nasze smartfony. Bo przecież te wszystkie aplikacje muszą jakoś działać. A do tego działania potrzebne są właśnie smartfony, na których potrzeby te aplikacje powstały. To jest niesamowite, że to wszystko idzie dzisiaj razem w parze. Powstają nowoczesne telefony z bardzo szybkimi systemami operacyjnymi, a do tego jeszcze powstają aplikacje, z których możemy korzystać w sposób niczym nieograniczony. Przecież to lepsze aniżeli komputery i laptopy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.