Telefony zmieniają świat mediów społecznościowych

Dzisiejsze życie w niczym nie przypomina tego, które większość z Nas pamięta z dzieciństwa. Wszystko jest dzisiaj zupełnie inne. Przede wszystkim dzisiaj żyjemy w harmonii z nowoczesnymi technologiami, których kilka dekad temu nawet nie było w planach. Komputery, internet i telefony komórkowe sprawiły, że mamy istną rewolucję technologiczną, za którą nie wszyscy dzisiaj nadążają. Osoby starsze nie do końca radzą sobie z obsługą telefonów czy komputerów, a większość nawet nie próbuje się tym posługiwać. Poniekąd można powiedzieć, że te nowe technologie mają ograniczoną dostępność.

Nie każdy z nich korzysta, bo nie każdy ma niezbędne do tego umiejętności. Druga sprawa to kwestia posługiwania się Internetem i wszystkim co jest z nim związane. I tutaj pojawia się kolejna zmiana technologiczna, która trwa obecnie. Ledwo zdążyliśmy się przyzwyczaić do internetu w jego tradycyjnej formie a już trzeba się uczyć zupełnie nowego korzystania z zasobów sieci. A za wszystkim stoją nowoczesne smartfony, w których internet jest włączony praktycznie zawsze. Dzisiaj mobilny dostęp do internetu jest o wiele bardziej popularny aniżeli dostęp w formie stałego łącza. Jednak pisząc o internecie i przyzwyczajeniach z nim związanych nie można nie napisać o temacie mediów społecznościowych. To jest coś, co nieuchronnie jest z dostępem do internetu związane. W zasadzie to przenosimy tam powoli swoje realne życie. Niestety, ale coraz więcej młodych ludzi ma znajomych i przyjaciół jedynie w internecie. Również ludzie dorośli w wieku powyżej lat trzydziestu zachłysnęli się możliwościami portali społecznościowych. Jeśli chodzi o takie media to wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu w internecie, ale wszyscy zaczynali przygodę z tym za pomocą komputerów. Portale społecznościowe, odkąd tylko się pojawiły, były dostępne w przeglądarkach internetowych komputerowych. A dzisiaj wszystko się pozmieniało. Dzisiaj do komputera zaglądają już tylko Ci, którzy nie korzystają z pełni możliwości swoich telefonów komórkowych. Osoby, które korzystają z wszystkich funkcjonalności swoich smartfonów wiedzą, że do komputera już nawet nie trzeba zaglądać.

Smartfony dają możliwość bycia online przez całą dobę. Zatem mamy możliwość bycia w mediach społecznościowych bez przerwy. Dzięki temu mamy pewność, że żadna istotna informacja nas nie ominie. To jest taka łatwość, jakiej użytkownicy komputerów nigdy nie mieli. Komputer trzeba włączyć a potem trzeba się zalogować do mediów społecznościowych. A w telefonie wystarczy zalogować się tylko jeden raz. I tak naprawdę zostajemy wciągnięci w portal społecznościowy już na zawsze. Od momentu pierwszego zalogowania się możemy być cały czas dostępni w społeczności. Możemy sobie oczywiście samodzielnie zmienić status na zajęty albo niedostępny, ale to wszystko jest tylko ściemą dla znajomych. Bo my w każdym momencie mamy przecież wszystko pod kontrolą. Smartfony zmieniły świat internetu, odkąd stał się ten internet tani i dostępny dla każdego właśnie poprzez smartfona. Dostęp do internetu w smartfonie jest tak prosty, że nie jest potrzebna do tego najmniejsza nawet wiedza. Każdy, kto potrafi tylko włączyć telefon, ma od razu dostęp do internetu. To ma swoje duże plusy, szczególnie w przypadku ludzi starszych. Telefony dotykowe są tak proste w obsłudze, że wystarczy do tego trochę pomysłowości i intuicji. Dlatego właśnie z całą pewnością można stwierdzić, że urządzenia mobilne przejęły od komputerów rolę udostępniania ludziom internetu. Wiadomo, że do pracy nadal wykorzystuje się komputery. Jest je o wiele łatwiej obsługiwać, jeśli chodzi o przygotowywanie dokumentów czy prezentacji a nawet maili. Natomiast pod względem rozrywki i właśnie mediów społecznościowych to synonimem internetu stały się właśnie nasze nowoczesne smartfony.

Bycie online przez dwadzieścia cztery godziny na dobę ma swoje plusy i minusy. Każdy potrzebuje trochę odpoczynku od bycia w społeczności. Jednak to co jest najbardziej niepokojące to fakt, że media społecznościowe dla młodych ludzi stały się zamiennikiem realnych kontaktów ze znajomymi. Obserwując dzisiejszą młodzież można wyciągnąć naprawdę dramatyczne wnioski. Wystarczy spojrzeń na młodzież w szkołach średnich. Na przerwie praktycznie każdy bawi się swoim telefonem. Nie ma rozmów, nie ma wymiany zdań, każdy stoi wpatrzony w swój telefon. Nie ma na to żadnego lekarstwa, bo nikt nie może młodzieży szkolnej zabronić posiadania własnego telefonu. To będzie dramat, który za kilka lat przełoży się na ludzi, którzy nie będą potrafili nawiązywać kontaktów na stopie towarzyskiej czy zawodowej. Taka młodzież, która dzisiaj potrafi rozmawiać tylko za pomocą mediów społecznościowych, za kilka lat będzie miała naprawdę ogromne problemy. Jest to kwestią wychowana przez rodziców, ale jest też niestety chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Przecież ten łatwy dostęp do telefonów spowodował, że dzisiaj nie potrafimy bez nich w ogóle funkcjonować. Nawet osoby dorosłe są od tych telefonów uzależnione, chociaż ma to zupełnie inny wymiar, aniżeli w przypadku młodzieży. Wracając jednak do tematu zmian, jakie nowoczesne smartfony wnoszą do mediów społecznościowych to nie można pominąć tematu dzielenia się wszystkim ze znajomymi. Na tym przecież w głównej mierze polega funkcjonowanie na portalach społecznościowych, że się wszystko udostępnia znajomym. I to właśnie smartfony ułatwiły tą funkcję to kilku kliknięć palcem na ekranie telefonu. W zasadzie to właśnie ta funkcja zrewolucjonizowała wszystko co się wiąże z mediami społecznościowymi. Udostępnianie na komputerze zdjęć z wakacji zajmowało nieraz nawet godziny, zanim oczywiście chciało nam się za to zabrać, żeby te zdjęcia do komputera skopiować. Udostępnianie zdjęć z pomocą telefonu to raptem kilka sekund i to jeszcze robiąc to bardzo wolno. Zdjęcia można wrzucać na social media od razu po ich zrobieniu, dzięki czemu profile mogą być niesamowicie aktualne. I to jest zmiana, która spowodowała, że korzystamy już praktycznie tylko z telefonów. Do rozrywki, jaką są media społecznościowe, nie ma nic lepszego od smartfona.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.