Na początku warto ukazać, że telefony komórkowe spełniają coraz istotniejszą rolę. Jest tu mowa o wielu pomocnych aplikacjach. Można je pobrać w tej chwili już do każdej branży, w jakiej pracujemy. Bardzo ciekawe są te dotyczące giełd papierów wartościowych.
Osoby korzystające z takich funkcji są świadome, że jedynie bieżące, a jednocześnie efektywne wypełnianie poprzez giełdę funkcji wartościującej może stwarzać warunki do racjonalnej alokacji kapitałów. Podstawowym bodźcem skłaniającym potencjalnych inwestorów do kupna lub sprzedaży określonych instrumentów finansowych jest ich bieżąca cena rynkowa, która w znacznym stopniu determinuje przewidywaną, możliwą do osiągnięcia stopę zwrotu.
Jeśli rynek giełdowy nie jest dostatecznie płynny oraz efektywny, a co za tym również idzie giełda finansowa nie wypełnia w należytym stopniu swojej roli wartościującej i wyceniającej kapitał, to przepływy środków pieniężnych za pośrednictwem publicznego giełdowego rynku papierów wartościowych nie mogą prowadzić do odpowiedniej alokacji kapitałów w całościowej gospodarce. Trzecią podstawową makroekonomiczną funkcją giełd finansowych jest zapewnienie akcjonariuszom spółek publicznych skutecznej i efektywnej kontroli nad firmami, których są współwłaścicielami – również temu pomocne są aplikacje dostępne w telefonach komórkowych.
Skutkiem takiego wnikliwego i ostrego nadzoru właścicielskiego powinno być w mikroekonomicznej skali, wymuszanie jak najbardziej efektywnego oraz skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem przez odpowiednio do ukazywanego celu powołane kierownictwo. Następstwem i przejawem takiego stanu rzeczy w długim okresie jest zazwyczaj wzrost wartości akcji przedsiębiorstwa. Natomiast szerszym, makroekonomicznym skutkiem takiej sytuacji powinien być wzrost efektywności gospodarowania w skali całej gospodarki, zwiększenie tempa wzrostu produktu krajowego brutto, ogólna poprawa warunków ekonomicznych oraz wzrost poziomu dochodów w danym państwie. Możliwość efektywnego i skutecznego wypełniania tego zadania zależy nie jedynie od sprawnego obrotu giełdy papierów wartościowych i obowiązującego w danym momencie prawa w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi, lecz także od jakości i skuteczności egzekwowania w praktyce funkcjonujących regulacji prawnych w odniesieniu do prawa spółek – ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących zwoływania i przebiegu walnych zgromadzeń akcjonariuszy, wybierania członków zarządu i rady nadzorczej oraz regulacji dotyczących przestrzegania praw akcjonariuszy mniejszościowych.
Faktem jest, że wyżej wymienione osoby bardzo często sięgają do zróżnicowanych aplikacji w swoich telefonach komórkowych.
Zatem rozwinięta i sprawnie działająca giełda papierów wartościowych ( również w telefonach komórkowych) z oczywistych przyczyn sprzyja racjonalnemu inwestowaniu i pomnażaniu posiadanych nadwyżek finansowych. Mogą być one później przeznaczane zarówno na sfinansowanie większej konsumpcji gospodarstw domowych, jak i na dalsze inwestycje przedsiębiorstw. Giełdy papierów wartościowych, które wpływają na wzrost skłonności do oszczędzania w całej gospodarce, mogą także zwiększać możliwości finansowania deficytów budżetowych państw i gmin. Zazwyczaj zmniejszają również koszty obsługi długu publicznego, dzięki wzrostowi płynności notowanych skarbowych i municypalnych papierów wartościowych. Poza tym, aby giełdy papierów wartościowych mogły dobrze realizować przedstawione funkcje makroekonomiczne, muszą być efektywne. Pojęcie efektywności jest jednym z najważniejszych zagadnień i atrybutów dotyczących każdego segmentu rynku finansowego. Rynki te działają obecnie w bardzo konkurencyjnych warunkach zglobalizowanego świata, gdzie obowiązuje daleko posunięta liberalizacja międzynarodowych przepływów kapitałowych. Giełdy te utrzymują się w dużym stopniu z opłat i prowizji pobieranych od emitentów oraz od przeprowadzonych transakcji, starają się przyciągnąć jak największe rzesze aktywnych inwestorów. Liczna i aktywna obecność podażowej strony na rynku kapitałowym zachęca jednocześnie wiele spółek do publicznych emisji papierów wartościowych za pośrednictwem giełdy.
Zgodnie z pobranymi aplikacjami w telefonach komórkowych można wskazać, że otoczenie, w którym działają giełdy finansowe wymusza nieustannie dążenie do zwiększania efektywności. W długim okresie tylko efektywne rynki finansowe będą w stanie wypełniać swoje makroekonomiczne funkcje, przyciągać dostateczną liczbę dużych, poważnych inwestorów i zachęcać odpowiednią liczbę firm do utrzymywania swoich walorów w obrotach. Nikt jednak nie może i nie jest w stanie zagwarantować akcjonariuszowi bezpieczeństwa w grze na giełdzie. Nie można więc inwestować bez ponoszenia ryzyka. Wchodząc z pieniędzmi na giełdę trzeba pamiętać o ryzyku, gdyż na rynku stale się ryzykuje: kupowanie akcji jest ryzykowne, sprzedawanie akcji też jest połączone z ryzykiem, a także zachowanie bierne, nie interesowanie się zainwestowanym kapitałem, może być bezpośrednią przyczyną ponoszenia strat. W XX wieku znaczenie giełd finansowych w większości rozwiniętych państw świata się zwiększało, aczkolwiek w niektórych krajach można obserwować okresowe zmniejszenie roli giełd papierów wartościowych na rzecz systemu bankowego, gdzie transakcje dokonywane są bezpośrednio między zainteresowanymi bankami lub bankami, a ich największymi klientami. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat globalizacja gospodarki światowej doprowadziła do istotnego wzrostu roli giełd finansowych w gospodarkach narodowych większości rozwiniętych państw świata oraz w całej gospodarce światowej.
Reasumując coraz więcej osób działających na giełdach papierów wartościowych powinna zdecydować się na pobranie niezbędnych do tego aplikacji w swoich telefonach komórkowych. Wiadomym jest, że dla każdej osoby doskonała będzie inna – w związku z czym każdy musi wybrać sam.