Tablet i smartfon zastąpiły dzisiaj encyklopedię

Czy ktoś jeszcze pamięta dzisiaj czym była encyklopedia? Mało kto dzisiaj wie z młodzieży, że kiedyś to właśnie w encyklopedii szukało się informacji na każdy możliwy temat. Jeśli pojawiały się jakieś naukowe wątpliwości to otwierało się wielkie księgi i szukało odpowiedzi na nurtujące Nas pytania. W encyklopedii wszystkie hasła były poukładane alfabetycznie i każdy wiedział, że trzeba szukać w odpowiednim dla danej litery tomie encyklopedii. To były zupełnie inne czasy aniżeli dzisiaj. Ciekawe czy dzisiejsza młodzież potrafiłaby znaleźć hasło w drukowanej encyklopedii. Z drugiej jednak strony nie ma się czemu dziwić. Przecież dzisiaj są one tak samo potrzebne jak drukowane mapy do jazdy samochodem. Dzisiaj znalezienie interesującej nas informacji zajmuje co najwyżej kilkanaście sekund. Wszystko mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Wszystko można znaleźć z łatwością w urządzeniach, które wyeliminowały tradycyjną drukowaną encyklopedię. Urządzenia, o których mowa to smartfony i tablety. Przy czym nie należy mylić faktów, ponieważ nie do końca jest tak, że to te urządzenia odebrały nam możliwość korzystania z encyklopedii. Wszystko to zawdzięczamy sieci internetowej oraz najpopularniejszym wyszukiwarkom. Wyszukiwarki to takie strony w internecie, które porządkują wszystkie jego zasoby. Dzięki wyszukiwarce możemy znaleźć wszystko, co jest nam potrzebne pomimo tego, że każda informacja będzie schowana na innej stronie w sieci. Dopiero ta wyszukiwarka w połączeniu ze smartfonem bądź tabletem zabija konieczność korzystania z prawdziwych encyklopedii i kompendiów wiedzy. No właśnie, warto jeszcze napomknąć o tym pojęciu, jakim jest kompendium wiedzy. To trochę inna księga aniżeli encyklopedia, ale również w niej można znaleźć wiele ciekawych naukowych informacji. Jeśli potrzebujemy znaleźć dzisiaj jakąś informację to wpisujemy hasło bądź frazy do wyszukiwarki i po niespełna jednej sekundzie mamy dziesiątki odpowiedzi. Co więcej, możemy po prostu zadać pytanie komputerowi, co jest w ogóle niewyobrażalnym szczytem w technologii przekazywania wiedzy i informacji. Jeśli zapytamy o cokolwiek to otrzymamy błyskawicznie trafioną i prawidłową odpowiedź. Niestety, ale papierowa encyklopedia jest na z góry straconej pozycji w konfrontacji z Internetem w smartfonie czy w telefonie.

Rywalizacja papierowej encyklopedii z internetową wyszukiwarką jest tak samo przegrana jak rywalizacja papierowej mapy z inteligentną nawigacją. Nawigacja pokaże nam zarówno trasę dojazdu jak i jeszcze korki na trasie oraz to, w jaki sposób te korki ominąć. Mapa drukowana może nam pokazać co najwyżej główne drogi. Kiedyś posiadanie kilkutomowej encyklopedii to było naprawdę coś znaczącego. To był prestiż, na który nie każdego było stać. Dzisiaj każdego jest stać na komputer czy telefon, a to drugie urządzenie ma praktycznie każdy dorosły Polak. Większość używa nowoczesnych telefonów z dotykowym ekranem, a to właśnie w tych telefonach jest najłatwiejszy dostęp do wiedzy. A drukowane encyklopedie zalegają na strychach i w piwnicach. Nikt nawet do nich nie zagląda, a zresztą większość z nich napisana została kilka dekad temu. O ile wiedza ogólna zawarta w encyklopedii jest zawsze aktualna o tyle wiedza współczesna w encyklopedii nie istnieje. Natomiast w telefonie i w tablecie znajdziemy wszystko i na każdy temat. Nie ma takiego hasła, które nie znaleźlibyśmy w nowoczesnej encyklopedii współczesnych czasów zwanej Internetem.

Bardzo smutny jest fakt, że współczesne dzieci w swojej dorosłości, nie będą umiały korzystać z innych źródeł wiedzy, aniżeli internet. Wszystko idzie w tym kierunku, żeby nawet podręczniki do nauki zamienić na cyfrowe. Z drugiej strony przecież nikt nie chce cofać dzieci do epoki lat dziewięćdziesiątych i wcześniejszych. Obecnie nie ma chyba domu bez dostępu do internetu. Ta usługa stała się dostępna dla każdego i do tego stopnia niedrogo, że chyba wszyscy Polacy mają stały dostęp do sieci. To jest dzisiaj potężne narzędzie do znalezienia każdego rodzaju wiedzy, jaka jest potrzebna w danej chwili. I to nawet nie trzeba otwierać i włączać komputera. Wystarczy wziąć do ręki telefon, wpisać poszukiwane przez nas hasło i po kilku chwilach znajdujemy co potrzebne. Czy chcielibyśmy zamienić to na kilkuminutowe szukanie jednego hasła w klasycznej encyklopedii drukowanej? Nawet jeśli byśmy chcieli to nie da się już odwrócić tej pędzącej niczym pociąg pośpieszny nowoczesności. Dzisiaj źródłem wszelkiej informacji jest tylko i wyłącznie internet. Trzeba się z tym pogodzić i nawet osoby starsze zdają się już mieć świadomość nieodwracalności tego procesu społecznych zmian. Bo są to w pewnym sensie zmiany absolutnie pokoleniowe. Kończą się jakieś nasze przyzwyczajenia i możliwości a w ich miejscu pojawiają się drugie – lepsze i bardziej nowocześniejsze.

I pewnie jeszcze wiele rzeczy, które znamy dzisiaj, zostaną wkrótce wyeliminowane przez nowoczesne technologie. Być może okaże się, że są rzeczy nie do zastąpienia. Szkoda trochę, że encyklopedię w tradycyjnej formie większość z nas dawno już zapomniała. Chociaż nadal istnieją i można kupić sobie nową edycję takich mądrych ksiąg pełnych wiedzy. Tylko, że w dzisiejszym świecie liczy się również czas. Nade wszystko jest on ważny, bo jesteśmy strasznie zabiegani i zapracowani i mamy tego czasu coraz mniej. I tutaj pojawia się argument za nowoczesnymi technologiami. Znalezienie informacji w internecie zajmuje nam raptem kilkanaście sekund. Przeszukanie haseł w drukowanej encyklopedii może pochłonąć kilkanaście minut. Oszczędność jest gigantyczna i trudno jest się z tym nie zgodzić. Tylko, że w tym miejscu trzeba by zaapelować do dorosłych o pokazanie swoim dzieciom czegoś takiego, jak drukowana encyklopedia. Nie chodzi o to, żeby kazać z niej korzystać, ale o to, żeby zachować piękną tradycję papierowej wiedzy. Chodzi tylko o to, żeby młode pokolenie wiedziało, czym są wielkie księgi podzielone na kilka tomów ułożonych według liter alfabetu. Jeśli rodzice nie pokażą dzieciom encyklopedii to zawsze jest szansa, że dzieci przeczytają o tym w internetowej przeglądarce korzystając z wyszukiwarki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.