System operacyjny smartfona

Przy wyborze smartfona wielu potencjalnych klientów dokonuje wybory przez pryzmat ceny, marki czy wyglądu urządzenia. Jednak o jego funkcjonalności i jakości pracy decyduje system operacyjny jaki został zainstalowany na danym urządzeniu. Jakie na rynku istnieją oprogramowania dla smartfonów i czym one różnią się od siebie?
Jednym z najpopularniejszych system operacyjnym, na którym bazują smartfony jest Android. Aż 85 % smartfonów działa na tym typie oprogramowania. Jest to bardzo praktyczny system operacyjny. Ma małe wymagania odnośnie konfiguracji urządzenia. Dzięki temu jest oprogramowanie szerokodostępnych dla różnych smartfonów zaczynając od tych najtańszych po te z górnej półki kończąc. Dla niewymagających użytkowników jest on bardzo praktyczny, funkcjonalny. Jednak dla użytkowników wielkich korporacji, którzy oczekują od smartfona czegoś więcej może okazać się to oprogramownie zbyt ograniczone.

Jednak z tym wiąże się ten jedna zaleta. A mianowicie cena, która jest stosunkowo bardzo niska w porównaniu do innych systemów operacyjnych dla smartfonów. Dlatego jest on bardzo popularny wśród użytkowników na całym świecie. Użytkownik Androida ma łatwy dostęp do kontroli nad swoim urządzeniem. Łatwo jest na takim systemie operacyjnym zostać administratorem i korzystać z wielu programów, do których ten przywilej jest niezbędny. Jednak jak zawsze kij ma dwa końce. Ta łatwodostępność ułatwia także drogę do poufnych danych na naszym smartfonie dla cyberprzestępców. System ten jest także otwarty na innowacje. Możemy z łatwością zmieniać wygląd naszego urządzenia według naszego gustu. Ile osób tyle gustów a wiadomo o gustach się nie dyskutuje dlatego Google postanowił zostawić pełną otwartość dla użytkowników w tej kwestii. Również możemy decydować o programach czy funkcjach, które będą lub nie znajdowały się na naszym smartfonie. Są to tzw. nakładki. Jednak posiadają one pewien mankament, ponieważ bardzo szybko spowalniają nasze urządzenie. W celu ponownego przywrócenia mu szybkości i funkcjonalności niezbędne jest czyszczenie urządzenia. Dosyć często można w łatwy i szybko sposów aktualizować ten system operacyjny.
Drugim z kolei systemem operacyjnym pod względem popularności jest iOS od Apple. Jednak przynoszącym największe dochody dla wykonawcy. Jest to zamknięty system operacyjny. Zarezerwowany tylko dla urządzeń z logo Apple. Ze względu na to, że firma zastrzegła sobie licencje tylko na te urządzenia. Sprawia to, że ten system operacyjny jest bardziej luksusowy. Urządzenia z systemem operacyjnym iOS działają zawsze bezproblemowo, ze względu na szczegółowe dopracowanie nie brak możliwości wprowadzania zmian przez użytkowników. System operacyjny funkcjonuje bardzo szybko, bez najmniejszych opóźnień. Posiada jedną z największych baz z aplikacjami. Wszystkie urządzenia Apple tworzą zamkniętą i spójną strukturę między sobą dzięki czemu w bardzo szybki sposób dochodzi do przenoszenia danych oraz aplikacji. Jednak nie dla wszystkich użytkowników ten system operacyjny jest łatwo dostępny ze względu na swoją bardzo wysoką cenę. System ten dzięki braku otwartości nie posiada zbyt dużego wyboru w rodzajach urządzeń. I co za tym idzie. Brak ingerencji użytkowników wiąże za sobą małe możliwości konfigurowania systemu oraz personalizacji. System ten kierowany jest dla osób, które już bazują na tym rodzaju oprogramowania lub bazowały w przeszłości. Luksus tego oprogramowania wiąże się z jego wyjątkowym designem, prestiżem. Ten system operacyjny jest dużo bardziej chroniony przed niechcianymi wirusami niż inne oprogramowania. Dzięki czemu dane przechowywane na nim są dużo bardziej bezpieczne i chronione.
Trzecim z kolei oprogramowanie pod względem popularności jest Windows Phone. Jest to najprościej mówiąc połączenie dwóch systemów Android i iOS. Jest on stosunkowo młody system, który jeszcze dogania swoją popularnością wcześniej wymienione oprogramowania. Jest on również funkcjonalny jak i mało wymagający, ponieważ Microsoft postawił na minimalizm. Nie ma dużych wymagań dla urządzenia. Posiada większa niż iOS gamę wyboru urządzeń dostępnych dla tego typu orpogramowania. Zawiera bardzo potrzebny i praktyczny pakiet Office. Jest bardziej chroniony niż Android. Jednak posiada także i wady. Jest to zamknięty system tak jak w przypadku iOS, posiada mniejszą bazę aplikacji do ściągnięcia na urządzenie, możliwość konfiguracji jest bardzo ograniczona. Polecana jest dla osób, które nie dysponują dużym budżetem a jednak są wymagające. Dlatego, że system ten może spełnić oczekiwania użytkowników z wyższej półki, dzięki swojej szybkości funkcjonowania, inteligentnemu oprogramowaniu. Jednym z większych mankamentów jest mała ilość aplikacji. To może być jeden z większym ograniczeń dla użytkowników.
Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, który z systemów jest najlepszy. Dlatego że każdy z rodzajów posiada całkiem odrębne od siebie wady i zalety, które mogły by się idealnie dopełniać gdyby ktoś chciał je połączyć ze sobą. Kiedy potencjalny klient zainteresowany jest kupnem smartfona to w pierwszej chwili kieruje się wyglądem. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ osoby, które będą z boku podziwiać nasze urządzenie, będą widziały tylko wygląd zewnętrzny. Zatem będziemy oceniani jak się prezentujemy z naszych urządzeniem. Ważne jest aby smartfon był elegancki, miał ładną, nowoczesną, designerską obudowę, dostosowaną do panującej mody. Wtedy cieszy nasze oko i na pewno dobrze będziemy się z nim czuli. Drugim elementem jest system operacyjny. To on sprawia czy będzie przyjemnie nam się użytkowało dane urządzenie. Ważną kwestią, którą musimy przemyśleć przed zakupem nowego urządzenia jest jego funkcjonalność, otwartość na wprowadzanie zmiany przez użytkownika, bezpieczeństwo przed atakiem wirusów, ilość aplikacji do ściągnięcia. Przecież smartfon jest to inteligentne urządzenie powołane do wielu funkcji nie tylko do dzwonienia. Tak jak w przypadku pierwszy telefonów komórkowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.