Sposoby na zlokalizowanie telefonu komórkowego

Czasami zdarzy się tak, że zgubimy telefon komórkowy. Rzadko się zdarza, aby wokół nas byli sami uczciwi ludzie i po prostu oddali telefon na policję lub poszukali osobę, która zgubiła ten telefon. Często w telefonie przechowujemy cenne informacje, ważne dokumenty czy hasła do naszych kont bankowych czy inne informacje. W jaki sposób możemy odnaleźć zagubiony telefon?


Pierwsze rozwiązanie, które przychodzi nam do głowy to po prostu zadzwonienie na ten zgubiony numer. Mało prawdopodobnie, że w ten sposób możemy odnaleźć telefon. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Jeśli wiemy, gdzie mniej więcej może się on znajdować. Jeśli znajdujemy się w domu, sklepie, w jakimś zamkniętym pomieszczeniu to prawdopodobnie pomoże ten sposób i możemy zakończyć nasze poszukiwania i cieszyć się odnalezionym telefonem komórkowym. Pod warunkiem, że mieliśmy wcześniej włączone dźwięki lub ewentualnie wibrację, którą też możemy usłyszeć jeśli się dobrze wsłuchamy. A co jeśli jesteśmy na otwartej przestrzeni. Przez cały dzień byliśmy w wielu miejscach. Mijaliśmy wielu ludzi i dzwonienie nic nie pomoże, bo nasz telefon komórkowy może być po prostu wszędzie! Tu zaczynają się schody. Trzeba telefon komórkowy namierzyć. Istnieje na to kilka sposobów.
Najpierw powinniśmy zgłosić ten fakt na policję. Nawet z tego powodu jeśli zdarzyło by się jakieś przestępstwo przy udziale skradzionego telefonu komórkowego, to najpierw do wyjaśnień musiałaby się stawiać osoba, której skradziono telefon. Ciężko było by się wytłumaczyć, że nam ukradziono telefon jeśli tego nie zgłosiliśmy w czas na policję.
Jeśli chcielibyśmy namierzyć telefony komórkowe przez internet to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę lokalizacja telefonu. Łączy się to z kosztami oraz dodatkowo w większości przypadków są to fałszywe wyszukiwarki, za które będziemy musieli zapłacić a telefonu nam nie zlokalizuje. Jesto to po prostu wyłudzanie pieniędzy. Jeśli nawet udałoby się takiej witrynie zlokalizować nasz numer telefonu, to nie oznacza, że będzie on znajdował się akurat w naszym telefonie. Prawdopodnie zostanie już przełożona karta w przypadku kradzieży czy przywłaszczenia sobie telefonu komórkowego. Druga kwestia jest taka, że przywilej namierzenia numeru telefonu komórkowego mają tylko operatorzy sieci komórkowych. Jednak musiała costać wcześniej podpisana taka zgoda właściciela aparatu przy podpisywaniu umowy.
Istnieje możliwość zlokalizowania telefonu komórkowego przy pomocy wbudowanego w telefonie komórkowym GPS. Działa to na zasadzie połączenia pracy trzech czynników: pracy satelity, która orbituje nad Ziemią, wbudowanego w telefon odbiornika GPS (telefony komórkowe, które nie posiadają wbudowanego GPS można połączyć poprzez Bluetooth z zewnętrznym odbiornikiem, które prześle do telefonu informacje ze współrzędnymi geograficznymi naszego telefonu komórkowego), oraz odpowiednim oprogramowaniem, które zlokalizuje nasz telefon komórkowy. Jest to metoda, która bezpośrednio ingeruje w telefon komórkowy użytkownika. Potrzebna jest tutaj także zgoda użytkownika, ponieważ jest to ingerencja w jego telefon komórkowy. Można to odczytać również jako inwigilację. Należy zachować etykę i poszanowanie praw człowieka, jeśli korzystamy z tego sposobu zlokalizowania telefonu komórkowego.
Istnieją również aplikacje na telefon, które pozwalają na zlokalizowanie telefonu komórkowego. Są to aplikacje monitorujące, np ikol x. Aplikacja ta wymaga zgody użytkownika na zbieranie informacji o bieżącej lokalizacji telefonu. Informacje te zostają przesłane na serwer, gdzie mogą być odczytane przez aplikację ikol online. Po kradzieży jednak nie da się zlokalizować telefonu z tej aplikacji, jeśli nie była ona na nim zainstalowana przed kradzieżą. Jakie telefony komórkowe i tablety mogą być lokalizowane przez tą aplikację? Na pewno te z systemem operacyjnym Android, np. Samsung Galaxy S3, S4, S5, S6, S7, A3, A5, A7, Galaxy Alpha, Galaxy J1, Galaxy J5, Sony Experia E1, E3, E4, E4G, LG Spirit, G2, G3, G4 i wiele innych.
Działa również taka funkcja jak historia lokalizatora. Można odtworzyć swoją przebytą trasę podróży nawet trzy miesiące wstecz. System potrafi nawet przygotować raport z okresu, który ty wybierzesz. Aby telefon był śledzony na bieżąco w tej aplikacji, musi być podłączony do sieci.
Również Google oferuje możliwość lokalizowania telefonu komórkowego. Przykładem jest google maps. Bardziej rozbudowaną formą tej aplikacji jest aplikacja Thiefte. Pozwala na lokalizację telefonu ale również posiada takie ciekawe funkcje jak: blokowanie telefonu na żądanie, możliwość zrobienia zdjęcia aparatem przednim w celu zobaczenie twarzy osoby stojącej przed nim, zdalna kontrola nad telefonem przez internet oraz usuwanie zawartości telefonu. Z takiej aplikacji mogłyby korzystać osoby na wysokich stanowiskach, posiadające szereg ważnych, strzeżonych informacji.
Kolejną anty-kradzieżową aplikacją na telefon komórkowy jest Cerberus. Poprzez tą aplikację można zdalnie sterować telefonem komórkowym przez stronę internetową Cerberusa. Można w łątwy i szybki sposób namierzyć skradziony telefon komórkowy, usunąć dane znajdujące się na telefonie komórkowym i karcie SD, można nawet ukryć aplikację Cerberusa na telefonie komórkowym. Można nagrać dźwięk telefonem komórkowym, odtworzyć ostatnie rozmowy wykonywane na tym telefonie komórkowym.
Jest to także alternatywa aby zlokalizować swoich przyjaciół czy znajomych, członków rodziny. Nie trzeba się wówczas kontaktować z osobą, wystarczy że wyszuka się jej lokalizację.
Możliwości do namierzenia telefonów komórkowych jest wiele. Warto jednak zapobiegawczo zainstalować taką aplikację na telefon, ponieważ prościej jest później w razie kradzieży odnaleźć skradziony telefon komórkowy. Zaoszczędzilibyśmy wtedy mnóstwo czasu i nerwów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.