Smartfony to nie zabawki dla małych dzieci

Dawanie małym dzieciom do zabawy telefonu komórkowego to w ostatnim czasie bardzo modny sposób na odrobinę czasu wolnego dla rodziców. Dzieci wpatrzone w smartfon są tak tym pochłonięte, że można zająć się swoimi rzeczami bez obawy, że dzieciom coś się stanie. Tylko zasadnicze jest pytanie o to, w jaki sposób zabawa telefonem wpływa na rozwój małych dzieci. A ma to negatywny wpływ przede wszystkim na rozwój emocjonalny dzieci. Można to łatwo zaobserwować odbierając dziecku telefon. Pojawiają się nerwy i płacz, że dziecko chce się nadal bawić. Można pomyśleć, że dziecko zawsze płacze, kiedy mu się zabiera zabawkę. Dlatego trzeba w możliwie czytelny sposób wytłumaczyć dziecku, że może się bawić jedynie w określonych ramach czasowych. I to jest absolutna podstawa.

Można to jednak zrobić dopiero wówczas, kiedy dziecko rozumie co się do niego mówi. Właśnie o tym wszystkim będzie ten artykuł. Będzie o tym, że telefon to nie jest zabawka dla małych dzieci, którą możemy dać dziecku na kilka godzin. Co nie oznacza, że dziecko nie może się w ogóle telefonem czy tabletem bawić. Przecież to jest w oczach dziecka niesamowicie atrakcyjne. Im większe dziecko tym bardziej jest ta atrakcyjność telefonu rozumiana. Trzylatek już doskonale rozumie, że klikając odpowiednią ikonę na telefonie można mieć dostęp do tysięcy różnych bajek. Natomiast roczne dziecko widzi w telefonie jedynie interakcję działającą na dotknięcie palca. Co oczywiście dla dziecka jest niezrozumiałe, ale świetne i fajne. Z tym wszystkim należy jednak uważać, bo do tej całej frajdy wynikającej z zabawy telefonem dochodzą jednak różne minusy. Na pewno taka zabawa nie jest dobra dla oczu. Szkodliwość wpatrywania się w ekran telefonu można zminimalizować ustawiając włączenie filtru światła niebieskiego. To jest taki filtr, który można było spotkać na ekranach starych komputerów. Na te ekrany zakładane były takie czarne osłony, które ograniczały właśnie szkodliwość konkretnych barw i odcieni. W smartfonie taki filtr się po prostu włącza. Nie zmienia to faktu, że zbyt długie wpatrywanie się w ekran telefonu na pewno nie jest za dobre. Tylko jak to wszystko pogodzić, żeby wszystko było okay i dzieci miały trochę zabawy?

Może zacznijmy od dzieci, które nie skończyły jeszcze drugiego roku życia. Takie dzieci nie powinny wcale dostawać telefonu do zabawy, chociaż jest nieuniknione, że taki telefon u rodziców zobaczą. Ciekawość u dziecka jest przeogromna, więc nie da się tego uniknąć, że dziecko spróbuje chwilę poruszać palcem po ekranie. Wtedy odkryje fantastyczną zaletę telefonu i na pewno taka nowa zabawka zainteresuje małe dziecko do maksimum. Warto jednak zadbać o to, żeby tak małe dzieci raczej telefonu jeszcze nie dostawały. To jest najbardziej newralgiczny czas, jeśli chodzi o rozwój wzroku. No i teraz ktoś by mógł powiedzieć, że w takim razie tym bardziej dzieci nie powinny oglądać bajek. No i to też będzie prawdą, nie powinny, bo światło z telewizora jest jeszcze gorsze aniżeli z telefonu. Niestety, ale co do bajek na telewizorze to tego się nie da uniknąć. Poza tym telewizor ogląda się z daleka, dzięki czemu światło się rozchodzi i nie dociera bezpośrednio do oczu. Na telefon patrzy się jednak z bliska i światło się koncentruje tylko na patrzącym na ekran dziecku. No dobre, ale wracając do telefonów i odrobinę starszych dzieci. Trzylatek i czterolatek potrafią już telefon obsługiwać. Mało tego, większość potrafi odpalać serwisy z filmami a nawet ściągnąć sobie grę ze sklepu z aplikacjami. Oczywiście ktoś to dziecku musi pokazać, ale przede wszystkim to trzeba to kontrolować. Zostawienie dziecku telefonu do zabawy bez nadzoru wcale nie jest bezpieczne. Nie jest bezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla samego urządzenia. Dziecko może nieświadomie pobrać na telefon aplikację, która będzie zawirusowana. Wtedy tak naprawdę możemy mieć ogromny problem, ponieważ na telefonie mamy zawsze mnóstwo ważnych informacji. Tak więc dziecko trzeba nadzorować i sprawdzać, żeby samodzielnie nie bawiło się telefonem w dowolny sposób. Jeśli już pozwalamy dziecku bawić się telefonem to sami zainstalujmy mu gry odpowiednie dla jego wieku. Mogą to być również gry edukacyjne, bo jest mnóstwo takich gier i aplikacji, które pomagają dzieciom się rozwijać. Bo samo bawienie się telefonem w sposób mądry i kontrolowany nie jest zły. Złe jest natomiast wysługiwanie się telefonem przez rodziców w „opiece” nad dzieckiem. To jest prawdziwa tragedia, bo dziecko w ogóle niczego się z tego nie nauczy.

No i doszliśmy do kwestii związanej z czasem, na jaki dziecku można dawać do zabawy telefon. Wszystko zależy tylko od nas, ale przypominamy najważniejszą zasadę. Trzeba jasno dziecku powiedzieć, że dostaje telefon na taki a taki czas. Wiadomo, że dzieci nie mają jeszcze poczucia czasu, ale chodzi o sam fakt zapowiedzenia dziecku, że zabawa nie potrwa w nieskończoność. Kilkuletniemu dziecku można pozwolić na około godziny zabawy dziennie. Jest to bezpieczny czas zarówno dla wzroku jak i dla rozwoju psychicznego dziecka. Nie można dopuścić do tego, żeby dziecko myślało chorobliwie o zabawie telefonem. Jeśli tylko rodzice zauważą, że dzieci non stop czekają, aż dostaną telefon powinni od razu temu przeciwdziałać ograniczając zabawę do zera. Bo w tym wszystkim chodzi o to, żeby dla dzieci ten czas był wesołą zabawą a nie udręką, że za chwile im się telefon odbierze. A tak się niestety dzieje, jeśli dzieci bawią się telefonami za długo. W każdym razie na koniec można wszystko podsumować w sposób taki, że telefon nie jest zabawką dla dzieci, ale można dać się nim dzieciom trochę pobawić. Warto nadzorować tą zabawę a nade wszystko określić dziecku czas, jaki może spędzić na zabawie telefonem. W sklepach z aplikacjami są tysiące mądrych aplikacji, które wspomagają rozwój dzieci. Można im pobrać jakąś mądrą i rozwijającą grę, dzięki czemu dzieci nie zmarnują tego czasu zabawy na jakieś głupoty. Potraktujmy ten telefon jako narzędzie wspomagające rozwój dziecka a nie jako bezsensowną zabawkę, która ten rozwój będzie utrudniała.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.