Smartfony i sterowanie inteligentnymi domami

W ciągu ostatnich dwudziestu lat świat rozwinął się do tego stopnia, że dzisiaj jest możliwe właściwie stworzenie i wyprodukowanie wszystkiego. Wszystkiego, co się tylko wymyśli albo co chciałoby się mieć. Pod względem technologii informatycznych i cyfrowych świat poszedł do przodu w tempie rakiety kosmicznej z napędem odrzutowym. Dzisiaj może się wydawać, że wynaleziono i wymyślono już wszystko. A nawet jeśli czegoś jeszcze nie wymyślono to są narzędzia do tego, żeby stworzyć każdą rzecz, którą się wymyśli. Trochę to wszystko zagmatwane, ale naprawdę świat ewaluował pod każdym możliwym aspektem. Jednym z największych odkryć ludzkości jest oczywiście telefon komórkowy.

Rozmowy przez bezprzewodowe aparaty zrewolucjonizowały cały świat do tego stopnia, że stał się on po prostu mniejszy. Kiedy pojawił się Internet świat skurczył się jeszcze bardziej. Wystarczy mieć dostęp do globalnej sieci i można rozmawiać z ludźmi, którzy znajdują się na drugim jego końcu. I to za darmo, bo komunikatory wszelkiego rodzaju dają możliwości bezpłatnych rozmów oraz wideo rozmów. Kolejnym krokiem w wykorzystaniu nowoczesnej technologii było połączenie telefonii z Internetem i dodanie do tego wszystkiego funkcji znanych z komputerów. Wszystko to spakowano w niewielkim urządzeniu, w którym dołożono jeszcze doskonałej jakości aparat fotograficzny. W ten sposób powstały smartfony, które zrewolucjonizowały Nasze życie i zmieniły raz na zawsze pojęcie komunikowania się. Smartfony dają nam dzisiaj takie możliwości, o których większość nie ma nawet pojęcia. I dlatego właśnie warto czasem zastanowić się nad tym, jak bardzo nasze telefony mogą ingerować w Nasze codzienne życie. Jednak to ingerowanie trzeba umieć kontrolować oraz prawidłowo wykorzystywać. Dzięki temu można sobie po prostu ułatwić życie. I to bardzo mocno ułatwić.

Można na przykład sterować tak zwanym domem inteligentnym. I to sterować w pełnym zakresie jego funkcjonowania. Takie domy to już rzeczywistość i teraźniejszość a nie wizja przyszłości. Sterowanie takim domem jest oczywiście możliwe pod jednym warunkiem. Pod takim, że się takowy dom posiada. Należy go najpierw wybudować w formie dowolnego projektu architektonicznego. Samo postawienie domu do stanu surowego nie różni się niczym od budowy normalnego domu. Dopiero jego wykończenie i umeblowanie oraz wyposażenie nadaje całej bryle inteligentnego wymiaru. Każdy może sobie wybudować taki dom, ale trzeba się liczyć z naprawdę sporymi kosztami, jakie trzeba ponieść na jego automatyzację. Cała funkcjonalność domu musi być zamknięta w jednym sterowniku podłączonym do sieci internetowej oraz telefonicznej. Potem wystarczy pobrać specjalne oprogramowanie na Nasz smartfon i połączyć się ze sterownikiem. I już mamy pełen dostęp do wszystkich urządzeń w Naszym domu. Takie rozwiązanie to naprawdę już działająca doskonale teraźniejszość. Jest ono rzadko spotykane, bo jest bardzo drogie. Koszty takiego zautomatyzowania domu mogą być naprawdę kolosalne, a zależeć będą od zakresu funkcjonalności.

Gdy już zainwestujemy środki w budowę inteligentnego domu to możemy się cieszyć sterowaniem nim na odległość. Wówczas możemy zupełnie zdalnie zapalić światła w wybranych pokojach, zasłonić bądź odsłonić w nich rolety albo ustawić ogrzewanie domu na oczekiwaną temperaturę. W zależności od funkcji inteligentnego domu można w niektórych o wiele więcej. Można nagrać sobie ulubiony film, który zaraz zacznie się w telewizji podczas Naszej nieobecności. Można na telefonie wyświetlić obraz z kamer i monitoringu, jeśli mamy taki w domu podłączony. A co najlepsze, to można sobie zrobić w ekspresie Naszą ulubioną kawę i po wejściu do domu napić się jej gorącej i świeżo przygotowanej. Zasadniczo to zakres sterowania domem zależy jedynie od Naszej wyobraźni oraz od możliwości finansowych. Wiadomo, że każdy dodatkowy element sterowany telefonem to dodatkowy koszt. W praktyce w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli ktoś ma tylko takie życzenie to może smartfonem sterować nawet wanną i na odległość przygotować sobie kąpiel w jacuzzi. Jeśli ktoś ma dużo pieniędzy to może sobie stworzyć taki dom, jaki dzisiaj ogląda się na filmach science-fiction.  Co bardzo ważne to smartfony wcale nie muszą służyć jedynie do sterowana domem na dużą odległość. Mogą zostać również wykorzystane do sterowania wszystkim w domu wtedy, kiedy się w nim znajdujemy. Firmy meblowe już dzisiaj oferują specjalnie robione meble na zamówienie, którymi można sterować za pomocą telefonu. Sterowanie telefonem polega na tym, że z pomocą specjalnej aplikacji możemy otworzyć konkretną szafkę czy szufladę. No bo przecież sprzęt AGD do smartfonów i tabletów można podłączyć już od dawna. Nie są żadną nowością lodówki, które wysyłają informacje do smartfonu, że niektóre produkty spożywcze kończą swoją ważność albo że jest ich po prostu mało.

W dzisiejszych czasach nowości technologiczne są tak dalece zaawansowane, że możliwe jest stworzenie każdego potrzebnego systemu. Posiadając odpowiedniej jakości telefon komórkowy można mieć w zasięgu ręki cały domowy osprzęt. Nie trzeba nawet zaglądać do lodówki, żeby wiedzieć, że to czy owe jedzenie za chwilę będzie już nie świeże. Wyjeżdżając z domu możemy zostawić włączone światła i podniesione rolety a potem w dowolnym momencie swoim telefonem możemy zgasić światło i opuścić rolety. Pod względem inteligencji Nasze domy mogą być naprawdę bardzo rozbudowane, ale do tego musi być coś, czym będzie się sterować. Tą funkcję mogą pełnić właśnie telefony komórkowe, które oferują wymagane parametry techniczne. W domu wystarczy, że zainstalujemy odpowiednie urządzenie sterujące. Dzisiejszy świat już w tej chwili oparty jest na nowoczesnych urządzeniach nazywanych smartfonami. Mają one niesamowite możliwości, których dopiero uczymy się wykorzystywać. Z każdym kolejnym rokiem smartfony będą potrafić jeszcze więcej, a my będziemy z tych możliwości jeszcze więcej korzystać. Z jednej strony to naprawdę bardzo dobrze, ale z drugiej wiąże się to z ogromnym ryzykiem. Z ryzykiem, że smartfony zawładną naszym całym życiem, jeśli w tym kierunku to dalej pójdzie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.