Smartfony coraz droższe!

Smartfony coraz droższe!

Nie każdy z nas zwraca uwagę na aktualne ceny smartfonów. Warto jednak to zrobić, ponieważ w ostatnim czasie dzieje się z nimi coś dziwnego. Ceny zamiast spadać, rosną. Od jakiegoś czasu telefony, które są już dłuższy czas na rynku utrzymują swoją cenę, a nawet stają się coraz droższe. Czemu tak jest? Możliwości jest wiele. Warto się temu tematowi przyjrzeć z bliska. Jest to naprawdę bardzo interesujący temat, tym bardziej, że w naszym kraju jest spora grupa osób, która systematycznie decyduje się na zakup nowego telefonu. Niektórym telefony bardzo szybko się nudzą. Ty też należysz do grona takich osób?


Części do smartfonów podrożały?

Rzeczywiście podobnie jak w przypadku niektórych części do komputerów, tak również części do telefonów podrożały. Skoro jest drożej, to produkcja również jest bardziej kosztowna, przez co cena nowych urządzeń musi być wyższa.
Czy warto więc kupować w tym momencie nowy smartfon? Otóż, nie zapowiada się, aby ceny miały w najbliższym czasie spaść. Mogą natomiast podrożeć, jeśli zainteresowanie będzie wzrastać. Z tego też powodu kupno nowego telefonu jest dobrym wyborem, jeśli posiadamy urządzenie, które chcemy wymienić.
Nowości występujące na rynku drożeją. Ceny telefonów w dniu premiery są wyższe, od tych proponowanych jeszcze przed premierą. Coraz częściej jest tak, że naprawdę opłaca się kupować telefony w przedsprzedaży, ponieważ później ceny są znacznie wyższe. Niektórzy w ten sposób zarabiają całkiem spore ilości pieniędzy. Kupują telefon w przedsprzedaży i następnie sprzedają je w dniu premiery. Cena wzrasta i można na wcześniej opłaconym egzemplarzu całkiem sporo zarobić. Czy wpływ na to mają ceny części, podzespołów? Istnieje taka teoria.

Producenci chcą po prostu więcej zarobić?

Istnieje teoria mówiąca o tym, że producenci smartfonów chcą więcej zarobić na swoich urządzeniach. Zauważymy, że każdy nowy model telefonu, który wychodzi na rynek jest droższy od swojego poprzednika. Urządzenia mobilne nie tanieją, a drożeją. Z modelu na model są coraz droższe. Najbardziej jest to widoczne w przypadku telefonów z tak zwanej górnej półki. Taki Apple iPhone, który ukazał się na rynku w ostatnim czasie jest najdroższym telefonem iPhone jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku.
Ceny rosną ze względu na koszt części. Jest to jednak również spowodowane zwiększonymi wymaganiami finansowymi producentów. W przypadku nowych telefonów komórkowych nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Ceny są takie jak wymyśli sobie producent. Starsze modele, które nadal są w sprzedaży mogą być tańsze, ale to zależy również od sprzedawców, nie tylko producentów, ale od dużych sieci sklepów, które regulują wartość urządzeń na rynku. Jeśli coś jest w sklepie drogie, to na aukcjach internetowych również będzie droższe. Gdyby wartość telefonów była niższa, to w sieci również kupilibyśmy je taniej.

Droższe ale nie na abonament

Jest pewna szansa na zakup w miarę taniego smartfona. Można go zakupić w ofercie abonamentowej w jednej z sieci operatorów sieci komórkowych. Cena takiego urządzenia nie jest wysoka, ponieważ najtańsze smartfony są oferowane już za 1 zł. Lepsze modele kosztują kilkadziesiąt, kilkaset złotych. Można więc naprawdę za całkiem sympatyczną i niewielką sumę pieniędzy posiadać nowy telefon komórkowy, który w sklepie kosztuje czasami nawet ponad 1000 złotych. Urządzenia podrożały, ale nie w ofertach abonamentowych. Oczywiście decydując się na zakup telefonu w abonamencie musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli przez określony czas, zazwyczaj 24-36 miesięcy płacić abonament. Jesteśmy związani z umową. Są więc zalety takiego rozwiązania, ale również i minusy, wady, jakimi jest właśnie związanie się umową z jakąś siecią.

Rozwiązaniem telefony pochodzące z Chin

Jeśli chcesz kupić tanio telefon, to zawsze możesz sprowadzić go z Chin na własną rękę. Ceny w Chinach są znacznie niższe, niż te, jakie spotykamy w naszych sklepach i na polskich aukcjach internetowych. Dodatkowo warto wiedzieć, że z Chin możemy sprowadzić telefony marek, które uznawane są za prestiżowe, takich jak Samsung, Asus, a nawet Sony. Oczywiście podróbek jest cała masa, z tego też względu trzeba uważać na to co się kupuje. Kupując telefon z Chin możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście, kilkadziesiąt procent. Jest to całkiem sporo. Szczególnie widoczne są oszczędności gdy kupujesz Chiński model telefonu, które dziś są w naszym kraju bardzo popularne. Na telefonie występującym w naszym kraju w cenie około 700 złotych jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 200-250 złotych. Czyli kupimy ten sam telefon za 450-500 złotych. Jest to naprawdę spora różnica. Do tego trzeba doliczyć koszty przesyłki. Z reguły nie są one jednak zbyt wysokie. Nie są wysokie o ile oczywiście wybierzemy formę przesyłki jaką jest zwykła paczka rejestrowana. Taka przesyłka dotrze do nas po kilkudziesięciu dniach. Jeśli nie chcemy tyle czekać, to powinniśmy wybrać przesyłkę kurierską. W przypadku drogich telefonów ma to sens. Jeśli jednak kupujemy tani telefon, to przesyłka kurierska jest zbyt dużym wydatkiem.

Podsumowując, wpływ na cenę dzisiejszych urządzeń mają nie tylko producenci telefonów komórkowych ale także firmy, które produkują do nich podzespoły. Mówi się również o zmowie dotyczącej podwyżki cen telefonów. Rzeczywiście jest to w jakiś sposób widoczne i bolesne dla osób, które lubią zmieniać telefony w miarę często. Muszą się takie osoby liczyć z większym wydatkiem, niż zwykle. Nie warto jednak liczyć na to, że telefony stanieją w najbliższym czasie. Nic o tym nie wiadomo i nic na to nie wskazuje. Jeśli więc planujemy zakup nowego urządzenia to musimy zaakceptować dzisiejsze ceny na rynku. Lepiej dokonać zakupu teraz, niż za jakiś czas, bo ceny mogą jeszcze wzrosnąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.