Smartfonem możesz sterować całą kuchnią

Inteligentne i multimedialne domy, którymi można sterować za pomocą telefonów komórkowych, są już rzeczywistością i teraźniejszością. To nie jest żadna melodia przyszłości, ale coś co już działa obecnie i funkcjonuje bez żadnych zarzutów. Ponadto bardzo wiele domowych urządzeń można sterować za pomocą telefonu. Wystarczy, że nasz smartfon posiada wbudowany moduł podczerwieni, żeby zamienić go w pilota pasującego do każdego urządzenia. Pod warunkiem, że to urządzenie ma możliwość sterowania pilotem. To ogromna wygoda, kiedy zamiast kilku pilotów do różnych urządzeń mamy jeden pilot będący Naszym smartfonem. Możliwości, co do sterowania urządzeniami domowymi są zresztą nieograniczone.

Wcale nie muszą to być urządzenia sterowane podczerwienią, ponieważ jest wiele innych rozwiązań technicznych w tej kwestii. Wystarczy, że urządzenie będzie posiadało swój odrębny sterownik podłączony do domowej sieci internetu. To jest dokładnie tak samo, jak w przypadku drukarki działającej w połączeniu sieciowej. Można na niej drukować z każdego urządzenia, które tylko znajduje się w tej samej sieci internetowej wifi. No dobrze, jeśli chodzi o technologię to wystarczy tych informacji, bo to i tak jest wiedza tajemna, którą posiadają tylko osoby znające się na tych technologiach. To, co jest ważne dla Nas, jako zwykłych użytkowników to to, że wszystko działa jak należy. Ważne jest to, że można zgasić światło w pokojach albo włączyć muzykę za pomocą jednego urządzenia, które dzisiaj posiada każdy. Natomiast po tym długim wstępie chcemy dzisiaj zająć się tematem inteligentnych kuchni, które mogą być sterowane w całości za pomocą smartfonu. Jeśli ktoś zastanawia się teraz jak to jest możliwe to odpowiadamy, że jest możliwe i świetnie działa. Nie wiadomo tylko tak do końca, na ile to jest jeszcze przydatne.

Chodzi o to, że w nowoczesne kuchnie to dzisiaj już nie tylko meble wykonane z drewna i nowoczesny sprzęt AGD z kategorii dużych i małych. To rozwiązania, które są naszpikowane elektroniką i to zupełnie dosłownie. W multimedialnej lodówce, jaką można dzisiaj kupić za kilka tysięcy złotych, jest więcej elektroniki i podzespołów aniżeli w laptopie czy komputerze stacjonarnym. A multimedialna lodówka to tylko jedno z prostszych urządzeń w kuchni, które działa we współpracy ze smartfonem. Taka lodówka pokaże nam na ekranie naszego telefonu jak wygląda jej zaopatrzenie. Wyposażona jest również we własny ekran, z którego bezpośrednio możemy zrobić zakupy w sklepie internetowym. Jeśli chcemy uzupełnić zapasy to wystarczy wybrać produkty, które chcemy kupić. Jeśli coś się popsuje to również możemy uzyskać taką informację zarówno na ekranie lodówki jak i na naszym smartfonie. Lodówka przekazuje również na telefon informacje o wszelkich parametrach swojej pracy, dzięki czemu można ją stale monitorować nawet na nią nie spoglądając. Oczywiście nikogo już nie dziwi, że nie musimy jej nawet otwierać, żeby spojrzeć do środka. Przecież w środku zamontowana jest kamerka, która przesyła obraz na ekran lodówki albo smartfona. Taka lodówka może być ciekawą zabawką, ale nie radzimy dłużej się nią bawić. Zwłaszcza w otwieranie i zamykanie drzwiczek, których żywotność zawsze jest w jakiś sposób ograniczona.

Jednak lodówka multimedialna to nie cała kuchnia, a w tytule napisaliśmy, że za pomocą smartfonu można dzisiaj sterować całą kuchnią. To dlatego, że docelowo chcemy przedstawić nowoczesne meble kuchenne, do których stworzono aplikację na smartfony do kompletnego nimi sterowania. Taka nowość kosztuje u Nas kosmiczne pieniądze, a cena takich mebli może być nawet sześciocyfrowa. Jednak dla osób bogatych i zamożnych to nie stanowi raczej problemu. Działają one doskonale, ale pod warunkiem, że ktoś w ogóle ma pomysł na praktyczne wykorzystanie takiego rozwiązania. Wszystkie meble kuchenne są podłączone do urządzenia sterującego, które jest podłączone do domowej sieci wifi. Na smartfon pobiera się aplikację, w której Nasze meble kuchenne są dokładnie odwzorowane. Za pomocą aplikacji możemy sterować nimi na wiele dowolnych sposobów. Możemy otworzyć każdą szafkę bądź szufladę jednym ruchem palca na ekranie telefonu. Możemy zapalić całe oświetlenie kuchni albo każde światełko pojedynczo. Możemy nawet włączyć płytę kuchenki elektrycznej i ustawić dowolną temperaturę. Możemy tez otwierać i zamykać szuflady robiąc to dla zabawy. I tak naprawdę chyba jedynie gadżetem do zabawy można taką kuchnię nazwać. No bo jak określić inaczej taką funkcjonalność. Można tym się pochwalić przed znajomymi albo umieścić sobie zdjęcie w kuchni na portalu społecznościowym. Tylko, że trudno będzie zrobić sobie selfie jednocześnie sterując meblami w kuchni. Możemy być tego jeszcze jedno zastosowanie, jeśli ma się małe dzieci. Wydaje nam się, że dając dziecku smartfon z aplikacją sterującą szafkami w kuchni zainteresowalibyśmy dziecko taką zabawą na długie godziny. I to chyba jedno z niewielu zastosować, które przychodzi do głowy.
Nowoczesne technologie są nieuniknione, a sterowanie wszystkim zdalnie to pewnie konieczność, do której trzeba się będzie dostosować. Nowoczesna kuchnia sterowana z telefonu jest chyba trochę zbyt nowoczesna jak na nasze polskie i tradycyjne podejście do gotowania. Raczej trudno sobie wyobrazić, że wyciągamy produkty spożywcze z szafek chodząc po kuchni ze smartfonem. Być może jednak znajdzie się ktoś, komu takie rozwiązanie po prostu odpowiada. Multimedialne lodówki to jedynie coś, co jesteśmy w stanie zaakceptować pod względem technologii. To akurat może być bardzo przydatne, jeśli lodówka wyśle Nam powiadomienie o kończących się w niej produktach. Może robienie zakupów z poziomu ekranu zamontowanego w lodówce to jeszcze nie jest to, ale już spojrzenie do wnętrza lodówki bez jej otwierania może być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Takie lodówki już są do kupienia, więc można spokojnie się na takie rozwiązanie zdecydować. I to jak najbardziej może się przydać. Chociażby w momencie, kiedy wybieramy się na zakupy. Listę zakupów możemy stworzyć ze smartfonem w ręku i bez konieczności otwierania lodówki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.