Smartfon ze sklepu czy od operatora?

Wśród użytkowników telefonów komórkowych panuje przekonanie, że operatorzy naciągają klientów. Wszechobecne reklamy możliwości zakupu najnowszych modeli telefonów za złotówkę coraz mniej trafiają do klientów, którzy wiedzą, że musi się za tym kryć jakiś haczyk. Faktycznie często zakup w sklepie jest bardziej korzystny, niż zakup telefonu od operatora. Mało kto nabiera się, że wraz z końcem umowy można tanio wymienić telefon na nowy. W rzeczywistości w większości przypadków taki zakup u operatora jest kompletnie nieopłacalny. Spowodowane jest to opłatami, które są zdecydowanie niższe, niż przy zakupie telefonu wraz z podpisaniem umowy, ale też sama umowa, która wiąże nas na określony okres czasu z danym operatorem.

Przy zakupie telefonu w sklepie nie ma takiej sytuacji i można w każdej chwili zmienić operatora. Przy spełnieniu warunków podpisanej u operatora umowy, koszty abonamentu przy zakupie u niego telefonu są o nawet pięćdziesiąt procent droższe, niż zakup telefonu w sklepie i koszty usługi niebędącej wiążącą kilkunastomiesięczną (lub dłuższą) umową. Dodatkowym plusem zakupu telefonu w sklepie jest fakt, że można wtedy zakupić go na raty, które często po podliczeniu wszystkiego i tak są tańsze, niż miesięczny koszt abonamentu i telefonu od operatora. W przypadku marki Apple różnice dochodzą nawet do 2000 zł. Średnio różnica wynosi 800 zł. Warto także zaznaczyć, że często przy podpisaniu umowy zawierającej w sobie zakup telefonu, sam abonament również jest wyższy, niż w ofercie bez telefonu. Taki chwyt jest spowodowany tym, aby w koszt abonamentu wrzucić koszt telefonu i pozornie obniżyć jego cenę tak, aby miesięczna rata opłaty za telefon wyglądała bardziej przystępnie i opłacalnie.
Ceny za poszczególny model telefonu mogą się różnić u poszczególnych operatorów, pomimo podobnej ceny za abonament. Różnice te szczególnie widać wśród smartfonów z wyższej półki. To także należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu cen danego modelu telefonu u operatora i w sklepie.
Często jedna klienci decydują się na zakup telefonu u operatora bez wcześniejszego rozeznania w cenach oraz dlatego, że tak im jest po prostu wygodniej- podpisują umowę i zakupują telefon w jednym miejscu, w tym samym czasie, jest to szybsze, niż wyszukiwanie i porównywanie cen i zakup telefonu w sklepie. Różnice są jednak czasem tak duże, że naprawdę warto poświęcić trochę czasu, ponieważ można słono przepłacić, kupując telefon u operatora (choć nie jest to reguła). Istotną kwestią dla osób decydujących się mimo wszystko na zakup telefonu u operatora jest z rozłożenie z góry płatności za niego na raty i łatwość w spłacaniu ich wraz z comiesięcznym rachunkiem za abonament. Po przeliczeniu kosztów abonamentu, raty te często są znacznie droższe, niż np. raty w sklepie, dlatego warto najpierw sprawdzić, czy zakupienie telefonu na raty w sklepie nie jest mimo wszystko bardziej opłacalne. Dodatkowo wiążąca na lata umowa zobowiązuje, a jej przedwczesne rozwiązanie jest problematyczne i wiąże się z koniecznością zapłacenia odpowiedniej kary finansowej. Ważną kwestią jest również to, że w przypadku uszkodzenia telefonu, takiego, jakiego nie obejmuje gwarancja, często klient zobowiązany jest zapłacić za niego tyle, ile kosztuje w ofercie bez kontraktu, lub w niektórych przypadkach ponieść koszt naprawy. Warto też zaznaczyć, że telefon kupiony w sklepie pozbawiony jest blokady simlock, co może być ułatwieniem przy ewentualnej późniejszej sprzedaży urządzenia. Smartfon taki posiada również czysty system operacyjny, bezpośrednio od producenta. Nie będzie również posiadał aplikacji operatora sieci, które zazwyczaj posiadają smartfony zakupione u operatorów (aplikacje te mogą znacząco spowolnić działanie systemu, a nie zawsze można je usunąć). Co więcej, wszelkie aktualizacje oprogramowania są dostępne szybciej, niż w przypadku telefonu od operatora.
Z drugiej jednak strony niektóre modele smartfonów, czy dane ich wersje kolorystyczne, można dostać jedynie u poszczególnych operatorów. Co więcej, telefon zakupiony u operatora jest od razu po podpisaniu umowy gotowy do działania. Dość istotną kwestią jest również fakt, że telefon zakupiony u operatora o wiele łatwiej jest zablokować w przypadku ewentualnej kradzieży, co w efekcie może pozwolić uniknąć dodatkowych opłat.
Istotny tutaj jest także rynek wtórny. Okazuje się, że coraz częściej kupujemy telefony używane. Jest to jednak dość ryzykowne, ponieważ najczęściej zakupy te odbywają się za pośrednictwem aukcji internetowych, a w takich sytuacjach łatwo jest trafić na nieuczciwą ofertę. Można także skorzystać z telefonów używanych oferowanych przez operatorów. Sprzedają oni telefony w stanie „jak nowy” po odpowiednio niskiej cenie. Zazwyczaj są to telefony ze zwrotów (telefon np. zakupiony przez Internet można zwrócić w ciągu 14 dni) z wymienionymi uszkodzonymi częściami, nowym systemem operacyjnym oraz ewentualnymi drobnymi ryskami, natomiast z całą pewnością sprawne.
Nie jest powiedziane, że zakup telefonu u operatora nigdy się nie opłaca. Są przypadki, w których warto podpisać taką umowę. Natomiast podstawą jest, że zawsze należy przeliczyć, ile zakup telefonu u operatora nas wyniesie, i porównać cenę w sklepie. Ze statystyk wynika, że w przypadku zaledwie 12, 5% ofert bardziej opłaca się wybrać opcję abonamentu z telefonem, ponieważ się to opłaca. W ponad 30% przypadków natomiast różnica w skali dwóch lat wynosi poniżej 50 zł na korzyść umowy bez telefonu. Wielu klientów nie może sobie pozwolić na jednorazowy wydatek rzędu ponad tysiąca złotych na zakup telefonu, dlatego decydują się na oferty operatorów, aby opłaty za telefon móc rozłożyć na cały okres trwania umowy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest wcześniejsze przeliczenie kosztów telefonu (wpisanych w abonament o podwyższonej cenie), aby sprawdzić, czy zakup u operatora opłaca się bardziej, niż w sklepie, nawet na raty. Jeżeli różnica jest nieznaczna, warto kupić telefon u operatora. W innym przypadku (to jest w większości przypadków) lepiej jest rozważyć zakup w sklepie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.