Smartfon – podstawowe narzędzie w cyfrowym świecie

Jeśli mielibyśmy wymienić dzisiaj wszystkie zastosowania smartfonów to prawdopodobnie brakłoby nam tygodnia na ich wypisanie. Musielibyśmy stworzyć epopeję na kilkaset stron. Na koniec jednak mogłoby się okazać, że nie napisaliśmy wszystkiego i o czymś ważnym zapomnieliśmy. Wszystko to pomimo tego, że smartfon to po prostu telefon, którego główny zadaniem jest dzwonienie i odbieranie połączeń. Tylko, że funkcja dzwonienia już dawno przestała być w przypadku smartfonów funkcją wiodącą. Dzwonienie jest po prostu naturalną cechą każdego smartfona, bo przecież jest to przede wszystkim telefon. Jednak dzisiaj smartfon to coś więcej aniżeli tylko urządzenie mobilne do komunikowania się. Czego by nie powiedzieć to smartfon jest dzisiaj podstawowym narzędziem istnienia wszystkiego w cyfrowym świecie.

Funkcjonalność tych małych urządzeń mobilnych zależy tylko i wyłącznie od tego, czego od nich potrzebujemy. Każdą funkcję można wymusić napisaniem odpowiedniej aplikacji. Następnie ta aplikacja wykorzysta wszelkie możliwe narzędzia zamknięte w smartfonie do swojego działania. A narzędzie te są tak potężne, że można przy pomocy telefonu zrobić wszystko. Trzeba tylko wiedzieć, że możliwości te nie są nieograniczone. Nawet we własnym domu można z łatwością się przekonać, ile może znaczyć smartfon. Można nim sterować meblami, lodówką, oświetleniem, ogrzewaniem czy bramami i roletami. W zasadzie cały dom można podłączyć do swojego telefonu. Można do tego nawet podglądać domowy monitoring. Nie trzeba nawet być w domu, żeby się podłączyć do sterowania własnym domem. Wystarczy jedynie stały dostęp do internetu, czyli coś co ma w swoim telefonie dzisiaj każdy.

Kwestia przemieszczania się samochodem i użytkowania swojego pojazdu jest również powiązana ściśle z posiadaniem telefonu. Począwszy od wyznaczenia sobie trasy przejazdu za pomocą odpowiedniej aplikacji w smartfonie a kończąc na sterowaniu radiem czy nawet całym samochodem. Kiedy jesteśmy w pracy to również możemy mieć całe biuro w jednym smartfonie. Możemy zamienić telefon na komputer, bo wystarczy w tym celu podłączyć go do jakiegoś większego ekranu. Możemy sterować za pomocą komórki telewizorami, dekoderami czy wieżami stereo. Wszędzie tam, gdzie jest podczerwień, można się podłączyć do wskazanych urządzeń. W smartfonie jest tyle różnej elektroniki, że naprawdę można by nim otwierać nawet najbardziej skomplikowane drzwi. Prawdą jest, że funkcjonalność naszego telefonu zależy tylko i wyłącznie od drugiego urządzenia oraz odpowiedniej aplikacji sterującej. Natomiast kwestią szczególnie ważną jest to, że dzisiaj jest po prostu moda na umieszczanie wszystkich rzeczy w sieci. I o co w tym chodzi to wyjaśnimy za chwilę.

Wspomnieliśmy już o tym, że za pomocą telefonu możemy sterować całym domem. Warto się w tej kwestii na chwilę zatrzymać i dopowiedzieć jeszcze kilka zdań o tym, jak bardzo potrzebny jest Nasz smartfon w domu. Dzisiaj panuje taki trend, że wszystkie urządzenia domowe podpina się do sieci domowego internetu. Stąd też mówi się dzisiaj o „internecie rzeczy”. Swoje adresy w domowej sieci mają zatem pralki, lodówki i inne sprzęty AGD, klimatyzacja i wentylacja a także sprzęty multimedialne a do tego ogrzewanie czy oświetlenie. Wszystko to jest podpięte do sieci internetowej właśnie po to, żeby domownicy mogli w łatwy sposób tymi rzeczami sterować. No właśnie, teraz należy postawić pytanie o to, jak tymi rzeczami sterować? Do tego właśnie wystarczy smartfon. Jest on centrum domowego życia w wersji cyfrowej – tak można by chyba napisać o tym najlepiej. I wszystko, rzecz jasna, opiera się na działaniu konkretnych aplikacji, które potrafią sterować każdym z tych urządzeń z osobna. W tym wypadku nie wykorzystujemy wspomnianej powyżej podczerwieni i połączeń z urządzeniami. Tutaj sterowanie odbywa się za pomocą domowej sieci internetowej. Wszystkie polecenia ze smartfona wędrują do konkretnego urządzenia poprzez domowy internet. Natomiast jeszcze raz podkreślmy, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspomniane już kilkanaście razy aplikacje. Każde urządzenie w domu może mieć swoją aplikację sterującą. Wszystko łączy jednak ten sam mianownik – smartfon, którym będziemy te urządzenia obsługiwać.

Sterowanie wszystkimi urządzeniami w domu za pomocą jednego smartfona może być trochę uciążliwe. Wszystko przez to, że musimy zmieniać co chwilę aplikacje na telefonie i przełączać się pomiędzy kolejnymi sterownikami. Kiedy podglądamy stan naszej lodówki to nie mamy możliwości jednoczesnego sterowania ogrzewaniem. A kiedy puszczamy muzykę w wieży stereo to nie możemy jednocześnie zgasić światła w piwnicy. Wszystko dlatego, że w jednym momencie możemy korzystać tylko z jednej aplikacji sterującej. Przełączając się co chwilę pomiędzy aplikacjami ryzykujemy rychłym wyczerpaniem się baterii w Naszym smartfonie. Jeśli za wszystko w domu odpowiedzialny będzie tylko jeden smartfon to nie będzie on nam długo wytrzymywał na jednym ładowaniu. Nawet, jeśli tylko przez chwilę będziemy korzystać z aplikacji sterującej to i tak te aplikacje najpewniej działać będą też w tle zjadając dużo baterii. Wszystko ma swoje plusy oraz minusy. Mając możliwość dosyć łatwej obsługi domowych urządzeń musimy się zaopatrzyć w naprawdę mocnego smartfona. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że wytrzyma on cały dzień wydawania poleceń wszystkim urządzeniom dookoła. Telefony komórkowe muszą być naprawdę coraz lepsze oraz coraz bardziej wytrzymałe. Wszystko dlatego, że dzisiaj są one poniekąd centralą w każdym domu, jeśli chodzi o urządzenia, którymi można sterować poprzez domową sieć internetową. A trendy, póki co są takie, żeby do tej sieci podłączać wszystko co się tylko da. Wcale się nie zdziwimy, jeśli za kilka lat nawet samochody na podwórku będą podłączone do sieci domowego wifi. Tylko ciekawe, jaki będzie zakres ewentualnego sterowania takimi uziemionymi samochodami. Nowoczesność, z jaką się dzisiaj stykamy, musi nam ułatwiać życie, a nie utrudniać. Dlatego bardzo dobrze, że dzisiaj wszystkim możemy sterować za pomocą jednego smartfona.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.