Smartfon i tablet są urządzeniami bardzo do siebie podobnymi pod względem ich konstrukcji- procesorów, systemów operacyjnych, czy wbudowanej pamięci. Co więcej, z biegiem czasu podobieństw jest coraz więcej. Widoczną na pierwszy rzut oka różnicą jest oczywiście wielkość (choć w przypadku większych smartfonów oraz mniejszych tabletów coraz mniej zauważalna). Zasadniczą jednak różnicą jest przeznaczenie i zastosowanie tych urządzeń.
Smartfon jest następcą tradycyjnego telefonu komórkowego, w związku z czym jego podstawową funkcją powinno być wykonywanie połączeń telefonicznych. W przypadku smartfona ta funkcja poszerzona jest o wszelkiego rodzaju komunikowanie się, a więc również pocztę elektroniczną, różnego rodzaju komunikatory, portale społecznościowe oraz inne aplikacje pozwalające na komunikowanie się oraz bycie w stałym kontakcie ze światem. Poza tymi podstawowymi funkcjami smartfony najczęściej służą jako mapy czy nawigacja, szybka wyszukiwarka różnych miejsc czy usług, a także zwyczajnie pełni on funkcje rozrywkowe (tutaj już funkcjonalność smartfonów zazębia się z tym, do czego wykorzystujemy również tablet). Nadal jednak tym, co odróżnia smartfon od tabletu jest fakt, iż jest to odpowiednik telefonu komórkowego, a zatem przede wszystkim ma służyć do komunikowania się. Plusem smartfona zatem może być jego kompaktowość (w zależności od przeznaczenia, ponieważ w przypadku tabletu z kolei, zarówno jego atutem, jak i wadą mogą być własnie gabaryty), dzięki czemu bez problemu schowamy go do kieszeni i obsłużymy jedną ręką. Ta kompaktowość również sprawdza się w robieniu zdjęć, ponieważ przebiega to znacznie łatwiej, niż w przypadku tabletu (należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy telefon ma służyć do robienia zdjęć- w dzisiejszych czasach smartfony w dużej mierze zastapiły już kompaktowe aparaty, dlatego też można uznać to jako zaletę). Dużym minusem smartfonów jest bateria, która przy korzystaniu z internetu wyczerpuje się bardzo szybko, a jest niezbędna, skoro smartfon to urządzenie przede wszystkim do wykonywania połączeń telefonicznych, dlatego też nie obędzie się bez częstego ładowania lub przenośnej ładowarki.
Tablet, ze względu na swoją budowę, jest bardziej niż smartfon urządzeniem domowym (choć nadal ma to być urządzenie mobilne). Bywa także nazywany większym bratem smartfona, co podkreśla podobieństwa pomiędzy smartfonem i tabletem. Wymaga on dostępu do sieci, ponieważ jest to urządzenie, którego funkcjonalność mieści się pomiędzy smartfonem, a komputerem. Zazwyczaj tablet zakupuje się w określonym celu, np. do pracy, chociaż niekoniecznie, ponieważ można całkiem wygodnie zastąpić nim komputer wykorzystywany tylko do przeglądania sieci. Tablet jest zdecydowanie lepszym zastępcą dla komputera, niż smartfon, ponieważ pomimo wielu podobieństw, to tablet daje możliwość bardziej komfortowego przeglądania sieci, czy chociażby oglądania filmów, ze względu na większy, a co za tym idzie wygodniejszy ekran. Zdecydowanie łatwiej również czytać można na nim książki, czy artykuły. Szukanie informacji w sieci jest dzięki tabletowi o wiele łatwiejsze, ponieważ przy konieczności przejrzenia wielu stron, duży ekran jest po prostu wygodniejszy. Tak samo sprawa wygląda ze zdjęciami, oglądanie ich na większym ekranie jest zdecydowanie wygodniejsze, niż przeglądanie ich na smartfonie. Tablet może również pełnić funkcje rozrywkowe, także dla dzieci, oraz przydać się w pracy, ze względu na możliwość tworzenia notatek, czy prezentacji, w zdecydowanie bardziej wygodny sposób, niż przy pomocy smartfona. Tablet nie jest jednak wygodny do robienia zdjęć (również ze względu na swoje gabaryty). Zdecydowanie trudno jest nim wykonywać połączenia telefoniczne (choć przeprowadzanie rozmów np. na Skype jest już o wiele bardziej komfortowe, niż na smartfonie, dzięki większemu ekranowi). Wadą tabletu jest również to, że przez swoje wymiary nie jest tak poręczny jak telefon i nie można go np. schować w kieszeni. Natomiast nie jest to najważniejsze, ponieważ nie kupujemy tabletu zamiast smartfona, a do innych określonych celów. Na przykład w podróży tablet sprawdzi się idealnie- ma wystarczająco duże wymiary do wygodnego przeglądania sieci, czy oglądania filmów; można do niego dołączyć klawiaturę, dzięki której będzie już pełnił funkcję małego laptopa, natomiast nadal jest odpowiednio mały i poręczny, aby zabrać go wszędzie ze sobą. Może także wyręczyć smartfon w pełnieniu funkcji nawigacji, ponieważ znowu, dzięki większemu ekranowi, korzystanie z niego w tym przypadku jest wygodniejsze. Dużym plusem tabletów jest bateria, która wystarcza na nieporównywalnie dłuższy czas, niż w smartfonie.
Na rynku istnieje kompromis pomiędzy smartfonem, a tabletem. Urządzenia te nazywają się padfon oraz phablet. Padfone jest połączeniem smartfona i tabletu. Wygląda on jak tablet, natomiast z tyłu obudowy umieszczony jest smart fin, który w razie potrzeby można wyjąć i z niego skorzystać. Phablet to smartfon o przekątnej ekranu większej, niż pięć cali, i mniejszej, niż siedem. Poza gabarytami nie różni się on od zwykłego smartfona.
Trudno jest wybrać optymalne rozwiązanie, dlatego wiele osób decyduje się na zakup obydwu urządzeń. Jednak zazwyczaj podstawowym urządzeniem jest smartfon, a w przypadku, kiedy się on nie sprawdza, lub jest po prostu niewygodny do wykonywania pewnych czynności, decydujemy się dodatkowo na zakup tabletu. Dzięki dużemu wyświetlaczowi pozwala on na wygodne przeglądanie sieci, oglądanie filmów, zdjęć, granie w gry. Smartfon natomiast jest niezastąpiony pod względem swojej głównej funkcji, jaką jest wykonywanie połączeń telefonicznych, łatwiej łapie zasięg, jest bardziej mobilny i kompaktowy. Oba urządzenia mają swoje wady i zalety, dlatego każdy, kto zastanawia się, które z nich wybrać, powinien przede wszystkim zastanowić się, w jakim celu zamierza go używać.