Telefon komórkowy – zdaniem wielu niezbędna rzecz w dzisiejszych czasach. Ma to również odniesienie do kwestii rynku papierów wartościowych. W kwestii przypomnienia rynkiem papierów wartościowych można określić zespół wszystkich osób dokonujących wszelkich wzajemnych operacji powiązanych z przeniesieniem prawa własności określonych papierów wartościowych w oparciu o zasady kupna sprzedaży według uzgodnionych cen, kształtujących się pod wpływem podaży i popytu. Rynek papierów wartościowych jest jednym z podstawowych segmentów rynku finansowego, który obejmuje liczne transakcje związanych z przemieszczaniem się kapitałów pieniężnych od występujących podmiotów dysponujących tak zwanymi wolnymi środkami finansowymi podmiotów zgłaszających zapotrzebowanie na takie środki – w tym pomoże nam zainstalowana na naszych telefonach komórkowych aplikacja.
Giełdy mogą mieć charakter lokalny, jeżeli obroty dotyczą walorów emitowanych głównie na terenie danego kraju oraz międzynarodowy, w przypadku gdy istotną część obrotów stanowią transakcje dokonywane papierami wartościowymi emitowanymi za granicą. Natomiast giełdy, na których dokonuje się szczególnie wysokich obrotów papierami wartościowymi, w tym również zagranicznymi określa się mianem światowych. Giełdę tworzą ludzie, którzy mają szczególne skłonności i predyspozycje do handlowania, pozwalającego na osiąganie możliwie jak największych zysków. Wysokość zysku należy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności gracza oraz od trafności decyzji kupna lub sprzedaży akcji, a także od czasu przeznaczonego na czynności związane z grą na giełdzie. Naczelny organ giełdy stanowi powołany w odpowiednim trybie zarząd. Podejmuje on decyzje w sprawie członkostwa giełdy, ustala opłaty wnoszone przez członków za uczestnictwo, zarządza finansami instytucji, czy nadzoruje przestrzeganie regulaminu giełdy.
Należy mieć na uwadze, że krąg osób uprawnionych do uczestnictwa w giełdzie i dokonywania transakcji jest ograniczony. Występuje tu zazwyczaj limit ilościowy, gdyż po przekroczeniu pewnej liczby kupujących i sprzedających bezpośrednio na giełdzie, sprawność dokonywania transakcji mogłaby ulec pogorszeniu. Osoby nie będące uczestnikami giełdy, pragnące skorzystać z jej usług mogą to uczynić jedynie za pośrednictwem maklerów lub udzielić odpowiednich zleceń samodzielnym uczestnikom. Niekiedy korzystają przy tym z pośrednictwa innych firm, trudniących się doradztwem w zakresie lokowania pieniędzy, które w imieniu klienta mogą także dokonywać wyboru najkorzystniejszej oferty maklerskiej. Poza tym przy giełdzie funkcjonują organy powołane do rozpatrywania spraw spornych między członkami oraz spraw dyscyplinarnych. Organy te wyrokują z mocą obowiązującą członków w razie naruszenia zasad regulaminu giełdowego oraz zasad wiarygodności i solidności w zakresie dokonywanych na giełdzie transakcji. Notowania giełdowe, to jest ceny, według których zawierano danego dnia transakcje giełdowe papierami wartościowymi, są ujmowane w formie specjalnego wykazu podawanego do ogólnej wiadomości w sposób ustalony w regulaminie giełdy. Treść notowań giełdowych ustala regulamin. Mogą one ukazywać nazwy poszczególnych rodzajów papierów wartościowych z podaniem ich kursu średniego, minimalnego oraz najwyższego w danym dniu. Metody i techniki ustalania kursów papierów wartościowych na giełdach zależne są przede wszystkim od masowości i częstotliwości transakcji, a także od specyficznych warunków organizacyjnych i zwyczajowych. Sprowadza się je do dwóch zasadniczych rozwiązań: ciągłych i kursu jednolitego. Zatem system notowań ciągłych występuje na giełdach charakteryzujących się odpowiednio wysokim poziomem rozwoju, na które napływają coraz to nowe zlecenia sprzedaży walorów w ciągu dnia. Jednocześnie poszczególne transakcje kupna – sprzedaży walorów zawierane są na podstawie uzgadnianych każdorazowo cen, które mogą w ciągu dnia ulegać niekiedy nawet znaczniejszym wahaniom. Natomiast system kursu jednolitego sprowadza się do ustalania ceny poszczególnych walorów jedynie na początku sesji giełdowej na podstawie zleceń, jakie napłynęły przed otwarciem sesji – w tym właśnie celu takie osoby powinny wyposażyć się w aplikacje na telefony komórkowe.
Kursy tak określone stanowią jednolite ceny według których rozlicza się wszystkie transakcje, jakie są zawierane w ciągu jednego dnia. Akcje przedsiębiorstwa, notowane na giełdzie papierów wartościowych, mają uaktualnianą na bieżąco, powszechnie znaną cenę rynkową, która jest zazwyczaj znacznie wyższa od tej, jaką pierwotni udziałowcy płacili za akcje nowopowstałej firmy. Wskaźniki bywają pomocne od czasu do czasu, ale zdarza się, że niektóre częściej niż inne. To, który wskaźnik jest najbardziej niezawodny, jest też czasem kwestią panujących zwyczajów. Wskaźnik giełdowy jest syntetyczną i systematycznie obliczaną miarą aktywności i zmiany giełdy. Przewidywanie jego zmian sprowadza się do wyprzedzania zmian rynku i umożliwia grę o wartość wskaźnika.
Pobierając aplikacje na nasze telefony komórkowe powinno się być świadomym, iż samą giełdę zdefiniować można jako odbywające się w określonym miejscu i czasie spotkanie osób, pragnących zawrzeć transakcję kupna-sprzedaży oraz osób pośredniczących w zawarciu tej transakcji, przy czym przedmiot transakcji stanowią dobra zamienne, których ceny są ustalane na podstawie istniejącego w danej chwili układu podaży i popytu, podawane do wiadomości publicznej. W przypadku giełd finansowych przedmiotem handlu są różnorodne papiery wartościowe. Giełdy finansowe stanowią centralne ogniwo publicznego rynku papierów wartościowych. Odgrywają decydującą rolę pośredniczącą między zbywcami i nabywcami walorów dopuszczonych do publicznego obrotu. Funkcjonujące obecnie prawie w każdym rozwiniętym kraju giełdy finansowe można ze względu na wielkość podzielić na: lokalne, międzynarodowe, światowe.