Rezultaty treningów zobacz na swoim telefonie

Możemy dzisiaj śmiało przypuszczać, że za kilka lat w klubach fitness nie potrzebni będą trenerzy. Wszystko idzie w kierunku multimedialności i cyfryzacji, a wiele różnych stanowisk pracy wypieranych jest przez komputery. Co do trenerów fitness i instruktorów na siłowniach można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że za kilka lat ich funkcja ulegnie pomniejszeniu. Bo już dzisiaj każdy może mieć swojego trenera fitness zawsze przy sobie. Wystarczy posiadać nowoczesny telefon komórkowy i pobrać odpowiednie aplikacje do treningów online. Same aplikacje działają już na tak wysokim poziomie, że możemy osiągnąć z nimi swój upragniony cel.

Bez względu na to, jaki cel sobie postawimy. Wirtualny trener czy wirtualny instruktor to już istniejące aplikacje, które można pobrać na smartfon i korzystać z nich każdego dnia. Telefon jest tylko narzędziem dla stworzonych przez programistów aplikacji. Jednak bez telefonu nie byłoby możliwe ich użytkowanie, co jest zupełnie oczywiste. W każdym razie można sobie wyobrazić, że na siłowni będziemy ćwiczyć patrząc się w ekran swojego smartfona. Na pewno możemy ćwiczyć swobodnie w domu korzystając z wirtualnego asystenta oraz instruktora. Ćwicząc w domu możemy dostosować zakres ćwiczeń do Naszych możliwości i stopnia zaawansowania. Cały trening w domu możemy w dowolnym momencie podsumować a także na bieżąco śledzić rezultaty Naszej pracy. Tak naprawdę to do ćwiczeń dla zdrowia nie potrzeba zupełnie niczego więcej. Ale to nie wszystkie możliwości Naszych telefonów i oprogramowania dla nich stworzonego. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie urządzenie dodatkowe to możemy zamienić naszego smartfona w profesjonalnego trenera w wielu dziedzinach sportów.

Do telefonu warto dokupić sobie specjalną opaskę fitness. Opaska taka działa na zasadzie inteligentnego zegarka, przy czym pełni jedynie funkcje monitorujące Nasze sportowe osiągi. Na takiej fit opasce nie przeczytamy wiadomości sms, bo to nie do tego jest przeznaczona. Natomiast tak zwany fitwatch zmierzy wszystkie parametry Naszego codziennego treningu. Sportowa opaska zmierzy parametry Naszego biegania, pływania czy jazdy na rowerze. I to parametry w bardzo profesjonalnej formie. Prędkości, częstotliwości czy spalane kalorie no i oczywiście pokonywane odległości – to wszystko zapisuje się cały czas w trakcie ćwiczeń na zegarku do fitnessu. Wszystkie dane, które zapisuje opaska natychmiastowo przesyłane są do telefonu. W telefonie wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, która te wszystkie dane będzie zbierać i analizować. Podobnie jak w domowym fitnessie tak w przypadku tych ćwiczeń również możemy w dowolnym momencie obejrzeć parametry naszych ćwiczeń na ekranie telefonu. Możemy sobie zrobić wykresy prędkości biegania czy pokonywanych w ciągu dnia odległości na basenie. Zasadniczo dzisiaj, w dobie tysięcy aplikacji użytkowych dla smartfonów, możemy zamienić telefon w asystenta każdego ćwiczenia czy każdego sportu. Mało tego, są naprawdę takie programy, od których funkcjonalności włosy jeżą się na głowie z wrażenia. Można sobie na przykład pobrać na telefon aplikację do nauki gry w tenisa. Następnie wystarczy nakierować na swoją osobę kamerę wbudowaną w Naszym telefonie. Aplikacja jest do tego stopnia genialna, że będzie analizować naszą grę i pokazywać błędy niczym prawdziwy i żywy trener. Tak więc telefon jest dzisiaj w stanie zastąpić każdego trenera. Nie wiadomo jeszcze na ile to wszystko działa prawidłowo, ale wiadomo, że z każdym miesiącem jest to coraz doskonalsze.

Na pewno dla wielu ludzi korzystanie z telefonu do treningu jest o wiele bardziej komfortowe, aniżeli korzystanie z pomocy trenera. Tym bardziej, że wielu ludzi ciągle ma jeszcze opory przed pójściem na siłownię czy do klubu fitness. Dlatego właśnie rozwój mobilnych aplikacji do trenowania powinien jak najbardziej iść w tym kierunku. Wraz z tymi aplikacjami rozwijają się również urządzenia do pomiarów naszych rezultatów. A opaski fitness z pewnością będą coraz bardziej rozwinięte technologicznie, bo od nich będzie zależeć również powodzenie działania wszelkich aplikacji do fitnessu. Wiadomo, że specjalistyczne programy na telefony będą też coraz droższe. Ale docelowo mają nam one zaoszczędzić kosztów związanych z chodzeniem na siłownię. W tym wszystkim jednak najfajniejsze są te możliwości związane z oglądaniem wszelkich podsumowań i statystyk. Możemy sprawdzić wyniki i postępy z każdego dnia naszych treningów. Wykresy postępów i porównania rezultatów to doskonała funkcjonalność dla każdego, kto podchodzi profesjonalnie do uprawianego sportu czy aktywności fizycznej. Nasze telefony pomagają nam dzisiaj w wielu sytuacjach. Zastąpiły nam już komputery, nawigacje i aparaty fotograficzne. Najgorzej będzie wówczas, kiedy zastąpią nam one innych ludzi. Już tak się dzisiaj dzieje, chociażby pod względem komunikowania się. Ale w przypadku treningów i aktywności fizycznej jest realna groźba, że za chwilę naprawdę nie będziemy potrzebować żadnych trenerów czy instruktorów. Będziemy mogli iść z telefonem na siłownię i realizować wydawane przez niego polecenia treningowe. Na pewno wkrótce powstanie aplikacja, w której będzie zaprogramowane wyposażenie każdej siłowni w Polsce. Wówczas wystarczyć będzie tylko dokonanie wyboru swojej siłowni, z której będziemy korzystać. Aplikacja automatycznie dostosuje zakres Naszych ćwiczeń do przyrządów, które są dostępne dla Nas w wybranej siłowni. To jeszcze trochę melodia przyszłości, ale naprawdę jesteśmy tego coraz bliżej. Na szczęście dzisiaj z telefonem najlepiej jest ćwiczyć samodzielnie i bez niczyjego towarzystwa. Można wybrać się na jogging albo na rower. Na rękę wystarczy założyć opaskę i wszystkie nasze osiągnięcia natychmiastowo przenoszone są do telefonu. Nawet trasa, którą przemierzamy, zapisuje się dokładnie na mapie. Można ją zobaczyć w każdej chwili, dzięki czemu wiemy, którędy biegliśmy czy jechaliśmy na rowerze. Za kilka lat nie będziemy potrzebowali niczego więcej do treningu jak tylko swojego telefonu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.