Podstawowe akcesoria do tabletu, które warto kupić

Nabycie samego tabletu nie załatwia kompletnie sprawy „posiadania urządzenia mobilnego do surfowania po internecie”. To tylko baza. I dobrze, jeżeli jest porządna, czyli jeżeli zainwestowaliśmy w dobre jakościowo urządzenie z optymalnymi dla nas parametrami. Wraz z nim, warto dokupić kilka podstawowych akcesoriów, które mogą okazać się niezbędne w codziennym użytkowaniu. A jeżeli nie niezbędne, to na pewno przydatne, przynajmniej od czasu do czasu.

#1 Pokrowiec lub futerał na tablet
To akcesorium, wydaje się być pierwszym, o którym myślimy, kupując tablet. Często można nabyć je razem z urządzeniem, już w komplecie. Jeżeli istnieje konieczność zakupu osobno, warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego futerał na tablet jest wykonany. Nie wato inwestować w cieniutkie materiałowe pokrowce. Są one łatwe do zniszczenia i praktycznie nie zabezpieczają przed poważniejszym upadkiem czy ciężarem. Dobry futerał na tablet powinien być wykonany z grubszego materiału, minimum to 3 milimetry, lecz dobrze kiedy jest on grubszy. Warto wybrać taki model, który zaopatrzony jest w wypełnienie z gąbki lub materiałowego puchu. Będzie to dodatkowa ochrona.

Zapięcie futerału na tablet powinno go odpowiednio zabezpieczać wewnątrz. Najbardziej praktyczny jest suwak. Dobry jakościowo, nie będzie się rozsuwał ani rozchodził. Jeżeli jest porządnie wszyty, to też nie będą podchodzić nitki, utrudniające zamykanie. Co ważne, wybierz futerał z suwakiem plastikowym. Metalowy może przyczyniać się do powstawania rys na urządzeniu. I co do zasady te metalowe są bardziej awaryjne.

Na rynku dostępne są też nie materiałowe futerały na tablet. Wykonane są z tektury, plastiku, silikonu. Producenci reklamują je często, jako świetne zabezpieczenie urządzenia. Warto im się przyjrzeć. Jeżeli jest to tylko „opakowanie” na tablet, to raczej nie zabezpieczy ono sprzętu. Co innego, jeżeli wewnątrz znajduje się wyściółka, która będzie dla niego ochroną. Wtedy taki pokrowiec na tablet można przyrównać jakością do tych materiałowych.
Jeszcze na koniec, warto wspomnieć, że nie bez znaczenia jest waga samego pokrowca. Tablet, jako urządzenie mobilne, musi być łatwy w przetransportowaniu u skorzystaniu z niego. Wybierając futerał, kierujmy się tym, by pasował na urządzenie, zabezpieczał je odpowiednio i nie ważył zbyt wiele, a samo urządzenie do niego włożone, mieściło się w plecaku lub torebce. Inaczej, jedynie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Niepraktyczny, za duży, za ciężki, bez uchwytu do ręki – to częste błędy popełniane przy wyborze etui na tablet.

#2 Klawiatura i mysz czynią z tabletu laptopa
O ile przeglądanie internetu na mobilnym urządzeniu, za pomocą przesuwania palcem po ekranie, jest bardzo wygodne, o tyle pisanie, stukając po nim już nie. Łatwo napisać błędnie poszczególne litery, gdyż na płaskim ekranie nie czujemy pod palcami, na jaką literę właśnie stuknął nasz palec. Warto więc dokupić analogową, klasyczną klawiaturę, która umożliwi pisanie jak na komputerze czy laptopie. Dzięki niej ryzyko popełnienia literówki spadnie, a na pewno wzrośnie komfort i prędkość pisania. Takie rozwiązanie przyda się na pewno uczniom i studentom, którzy na tablecie chcą zapisywać notatki. Jednym z lepszych rozwiązań będzie klawiatura gumowa, którą można zwinąć i bezpiecznie przenosić w plecaku. Nie ulegnie ona łatwemu uszkodzeniu, nawet w rudnych warunkach.
Podobnie ma się kwestia myszy. Lepiej ją mieć, niż nie mieć. I optymalnie będzie wybrać model „tylko na dwa palce”, czyli malutką myszkę mobilną. Ułatwi ona trafianie kursorem w odpowiednie miejsce czy linijkę tekstu, co nie zawsze jest łatwe jak się klika w ekran. Akcesorium to, również zwiększa prędkość pracy na tablecie, ponieważ od małego jesteśmy przyzwyczajeni do posługiwania się myszką. Jest to zatem bardzo naturalne dla nas, aby używać jej a nie dotykać ekranu.

#3 Akcesoria słuchawkowe do tabletu
Tablet często służy też do słuchania muzyki lub oglądania filmów w podróży. Świetnie sprawdza się w tej roli i warto wtedy mieć go ze sobą. Jednak, nie każdy nasz współtowarzysz podróży, musi wiedzieć jaki serial jest w tym momencie naszym ulubionym albo która kapela ludowa pobudza nas do życia i pracy. Pozwólmy odpoczywać współpodróżującym i nie męczmy ich dźwiękami z naszego tabletu. Zestaw słuchawkowy dopasowany do urządzenia, pozwoli na zatopienie się w melodii tylko nam, dzięki czemu, słuchanie muzyki stanie się bardziej intymne, co sprzyja relaksowi.

#4 Ładowarka z długim kablem lub przejściówka do ładowania
Jednym z mankamentów tabletów jest zazwyczaj krótki kabel ładowarki. Utrudnia on mobilność urządzenia, podczas gdy podpięte jest ono do gniazda elektrycznego. Warto zatem dokupić kompatybilną ładowarkę, ale z dłuższym kablem lub pasującą przejściówkę do ładowania. Dzięki nim, będziemy mogli używać tablet, nawet będąc metr czy dwa od gniazda z prądem. To akcesorium wydaje się być przydatne zwłaszcza dla studentów, którzy zabierają urządzenie ze sobą na cały dzień na uczelnię albo dla osób, które pracują w terenie, właśnie z tabletem w ręce. O ładowarkach powinni pamiętać też podróżnicy, gdyż statystyki wskazują, że często pozostawiane są w hotelach lub gubione. A komfort pracy w podróży jest bardzo ważny.

#5 Przejściówki do kart pamięci, USB, pendrive
Niestety, ale większość tabletów ma wejście na jedną kartę pamięci, na słuchawki, na ładowarkę. Brak jest w tych urządzeniach, popularnych gniazd. Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w kompatybilny zestaw przejściówek, które umożliwią podłączenie do niego różnych innych urządzeń, odczytanie kart pamięci, przesłanie danych z i na pendrive. Może się także przydać rozdzielnik gniazd na słuchawki czy USB, jeżeli chcemy podpiąć kilka urządzeń jednocześnie. Wszystkie one są do zakupienia w sklepach, i wcale nie kosztują wiele, a mogą znacznie rozszerzyć funkcje klasycznego tabletu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Tablety i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.