Nowa gałąź telefonów komórkowych

W dzisiejszym pędzie technologicznym wynaleziono pewnie rodzaj inteligentnych telefonów komórkowych, do których zaliczamy smartwatche. W wolnym tłumaczeniu są to inteligentne, sprytne zegarki. Jego sama nazwa niewiele mówi o szerokiej funkcjonalności tego urządzenia, ponieważ nie są to zwykłe zegarki. Jest to urządzenie, które wykracza szeroko poza miano inteligentny, sprytne zegarek.


Poza klasyczną funkcją wskazywania czasu, smartwatche posiadają wiele innych funkcji. W latach 80. popularne były zegarki z wbudowanym kalkulatorem lub melodyjką. W kolejnych latach technologia rozwijała się w zawrotnym tempie. Powstawało wiele praktycznych i ciekawych funkcji w zegarkach. Jednak smartwatch jest czymś o wiele więcej niż zwykły zegarek. Możemy go określić jako połączenie smartfona i zegarka. Ideą smartwatcha jest to, że ma on nam stale towarzyszyć jednocześnie komunikować się ze smartfonem. Jest to możliwe przy pomocy funkcji Bluetooth. W efekcie czego na ekranie zegarka możemy zobaczyć przychodzące do nas smsy, mmsy, powiadomienia z Facebooka czy Massengera a nawet połączenia, które możemy odebrać lub odrzucić. Jest to bardzo wygodne urządzenie, ponieważ umiejscowione jest na naszym nadgarstku. Dlatego nie musimy w razie konieczności sięgać po telefon do kieszeni.
Smartwache jako reprezentanci inteligentnych urządzeń potrafią liczyć zrobione przez nas kroki a nawet obserwować nasz sen.
W tradycyjnym zegarku naręcznym nie istnieje żaden system operacyjny tak jak jest to w przypadku telefonu komórkowego czy smartfona. W przypadku smartwacha dublowany jest system operacyjny ze smartfona. Nie tylko system operacyjny ale nawet i wiele funkcji oraz aplikacji. Istnieją trzy grupy smartwachy, których podział zachodzi ze względu na rodzaj systemu operacyjnego.
Pierwszą grupą są urządzenia, przy wyborze których nie zastanawiamy się nad systemem operacyjnym. Zaliczamy tutaj wszystkie urządzenia z niższej półki cenowej. Jednak niska cena nie oznacza niefunkcjonalności urządzenia. Te urządzenia są również bardzo inteligentne, funkcjonalne, bardzo praktyczne. Przykładem są: Goclever Chronos Eco. Jednak trzeba się wystrzegać smartwachy bez logo firmy, ponieważ są to smartwche tylko z nazwy. Nie posiadają żadnej funkcjonalności, praktyczności ani żadnej innej funkcji, jakie powinien posiadać smartwach.
Do drugiej grupy zaliczane są smartwache, które pracują na otwartych systemach. Są to urządzenia bardzo funkcjonalne i uniwersalne. Przykładem jest zegarek Pebble. Ekran wykonany jest w technologii E Ink, który opracowany jest dla wielu smartwchy działających na systemie Android, Android Wear, np. Motorola Moto 360 czy LG G Watch R. Łączą się one bardzo sprawnie przy pomocy Google.
Natomiast trzecia grupa smartwachy pracuje na systemaach zamkniętych. Zaliczany jest tutaj słynny Apple Watch, który opracowany jest tylko i wyłącznie dla autorskiego systemu dla smartfonów Apple ale również smartwatche Samsunga z systemem Tizen.
Smartwach jest częścią następującej szybko mody. Jest to bardzo modny trend, który utrzymuje się dość długo na rynku. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Są zegarki z prostokątnym ekranem czy łukowatyki ekranami, np. Samsung Gear S, MyKronoz ZeWatch2, piękne i eleganckie to Huawei Watch czy LG G watch R, bardzo designerskie, estetyczny i jednocześnie minimalistyczny to Samsung Gear S2.
Tak wiele zalet posiadają te urządzenia. Jednak czy mają jakieś wady? Czy można w ich użytkowaniu dostrzec jakikolwiek brak dopracowania? Jakiś szczegół czy mankament, który sprawia, że te wydawałoby się idealnie funkcjonujące urządzenia wcale nie są tak idealnie skonstruowane?
Podstawową różnicą pomiędzy smartwatchem a zegarkiem klasycznym jest długość jego użytkowania. W zwykłym zegarku bateria wystarcza nam na bardzo długo. Konieczna jest wymiana baterii co kilkanaście, czasami nawet kilkadziesiąt miesięcy. Natomiast w przypadku smartwchy bateria rozładowuje się bardzo szybko. Konieczność ładowania baterii smartwacha występuje czasami nawet codziennie. Wynika to, z tak wielu funkcji jakie posiada. Na tak wiele umiejętności potrzeba wiele energii i stąd takie szybkie zużycie energii smartwacha.
Drugim mankamentem jest fakt, że smartwach musi komunikować się ze smartwachem, by użytkownić mógł korzystać całkowicie z dobrodziejstw wszystkich funkcji tego urządzenia. Niektóre modele potrafią działać bez łączenia się ze smartfonem. Jednak istnieje kilka modeli, które takiej zdolności nie posiadają. Uzależnienie smartwacha od łączności ze smartfonem może nasuwać pytanie, po co użytkownikowi drugie urządzenie. Skoro do jego pełnej funkcjonalności i tak potrzebuje łączności z tym pierwszym urządzeniem. A funkcje pozostają takie same w obu urządzeniach.
A jaka jest historia smartwatcha? Czy właściwie można to funkcjonalne urządzenie zaliczyć do rodziny tradycyjnych zegarków? Ciężko stwierdzić, że ojcem smartwatcha był tradycyjny zegarek skoro tak wiele go dzieli od elektronicznego czy tradycyjnego zegarka. Tak naprawdę prekursorem smartwatcha był i jest słynny do dzisiaj Peeble.
Ze smartwachem wiąże się również takie określenie jak wearbles, tzn. technologie ubieralne. Z wearbles kojarzymy głównie smartfony. Jednak zaliczamy do tej nazwy całą rodzinę urządzeń, które możemy posiadać stale przy sobie i jednocześnie poza całym swoim, niezliczonym szeregiem funkcjonalnych umiejętności, pełnią część naszego ubioru lub dodatku do niego.
Tak szybko rozwijający się rynek technologiczny nasuwa pytanie co nas czeka w niedalekiej przyszłości? Na pewno kolejny rozwój, ponieważ wraz z popytem wzrasta podaż. Dzisiejsze designerskie czasy zmuszają nas za podążaniem za modą, designem. Ludzie przyzwyczajają się do coraz szybszego dostępu do informacji. A konkurencja sprawia, że te drogie urządzenia stają się coraz bardziej dostępne dla zwykłych ludzi. W tych czasach ludzie, którzy „posiadają” mogą liczyć się z uznaniem i to jest niekiedy krzywdzące. Ale czy można zatrzymać tą karuzelę, którą sami ludzie nakręcają?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.