Najnowsze smartfony to zdjęcia doskonałe

Nie wiadomo nawet jak to się stało, że aparaty fotograficzne systematycznie chociaż powoli przestały być aż tak istotne w swojej tradycyjnej formie. Na przełomie ostatnich lat technologia w dziedzinie fotografii poszła bardzo mocno do przodu. Modele cyfrowych aparatów fotograficznych podzieliły się na dwie grupy. Pierwsza grupa to aparaty do normalnego użytku prywatnego. Drugą grupę stanowią aparaty profesjonalne dla zawodowców, którzy na robieniu zdjęć zarabiają pieniądze. Jeśli chodzi o aparaty dla profesjonalistów to w tym wypadku rynek podzielił się na kilku producentów, których produkty kupowane są najczęściej. Natomiast najdziwniejsza sprawa stała się z aparatami do użytku prywatnego. Są one kupowane coraz rzadziej, ponieważ z powodzeniem wypierane zostają przez aparaty w telefonach komórkowych. Najnowsze smartfony oferują już możliwości zrobienia zdjęć niemalże doskonałych.

W porównaniu ze zwykłymi aparatami cyfrowymi wiele telefonów oferuje znacznie lepszą jakość zdjęć. Nie dotyczy się to aparatów z lustrzanym obiektywem i potężną lampą błyskową, bo przecież wiadomo, że żaden telefon nie dorówna takim aparatom. Mamy na myśli te aparaty, które określa się jako cyfrówki kompaktowe. W tych aparatach bez dwóch zdań jakość zdjęć bardzo często jest gorsza, aniżeli w przypadku najlepszych modeli smartfonów. A te są wyposażone w coraz lepsze kamery. Mało tego, że jakość zdjęć jest doskonała to jeszcze można nagrywać filmy w rozdzielczości najlepszej z możliwych. Ponadto, co bardzo istotne, aparaty w telefonach mają gigantyczne rozdzielczości zdjęć oraz doskonałe odwzorowanie barw fotografowanych widoków. Zrobienie zdjęcia telefonem komórkowym to dzisiaj już coś zupełnie naturalnego. Jest to tak normalne, jak drukowanie drukarką. Gorszą kwestią jest jednak to, że aparaty w telefonach najpiękniejsze zdjęcia robią w jasny dzień bądź w jasnym pomieszczeniu. Nawet nie chodzi tutaj o oświetlenie czy raczej jego brak, ale bardzo ważną kwestię stabilizacji obrazu. Najlepsze i najdroższe telefony potrafią bardzo wiele w kwestii ustabilizowania obrazu nocą, ale kiedy jest jasno to zdjęcia wyglądają o wiele lepiej. Niewielu się tym jednak przejmuje, bo zazwyczaj zdjęcia robi się w dzień, jeśli chodzi o krajobrazy czy dalsze odległości. Poza tym żaden aparat nie zrobi zdjęcia z dalszej odległości w nocy, bo żadna lampa błyskowa nie zadziała na dalszą odległość, aniżeli metr czy dwa.

Dzisiaj na nikim nie robi wrażenia widok ludzi robiących zdjęcia swoimi telefonami komórkowymi. Wszak do tego one dzisiaj głównie służą. Robienie zdjęć nigdy nie było tak proste jak jest teraz. Nie trzeba przecież nosić ze sobą futerału z aparatem cyfrowym, nie trzeba tegoż aparatu ładować kilka godzin dziennie no i nie trzeba też wymieniać co chwilę baterii. Bo przecież jedne aparaty cyfrowe działają na osobnych akumulatorach do wielokrotnego ładowania a drugie działają na popularne paluszki. Bez względu na sposób zasilania aparatu jest to jednak uciążliwe, bo trzeba się stresować. Natomiast w telefonie bardzo łatwo widzimy, że bateria wytrzyma nam na taki a taki czas. Mamy jedno urządzenie w naszej kieszeni, które jest naszym telefonem komórkowych, więc i tak mamy je zawsze przy sobie. Możemy zrobić piękne zdjęcie w dowolnym momencie i nie musimy się zastanawiać nad tym, czy aparat fotograficzny jest w danej chwili naładowany czy też nie.

Robienie zdjęć smartfonem to najpraktyczniejsze rozwiązanie, jakie można było tylko wymyśleć. Chociażby właśnie ze względu na to, że nie trzeba nosić osobno aparatu fotograficznego. Jest to naprawdę nowoczesne a przy tym zdjęcia zrobione telefonem są możliwie najwyższej jakości. Najważniejsze jest jednak coś innego. Łatwość z jaką można się tymi zdjęciami dzielić z innymi. To jest możliwość, której nie da nam żaden aparat fotograficzny w tradycyjnej formie. Dzielenie się zdjęciami zrobionymi tradycyjnym aparatem cyfrowym jest przecież niezwykle uciążliwe. Trzeba wyjąć kartę pamięci i wsadzić ją do komputera a następnie można sobie zgrać zdjęcia na dysk twardy bądź udostępnić je na portalach społecznościowych. To doprawdy czasochłonne i nie łatwe. A jak wygląda podzielenie się zdjęciem zrobionym telefonem? Wystarczy kilka sekund i Naszą fotografię może zobaczyć dowolna osoba na świecie. Prostsze to już nigdy nie będzie. Trzeba było wielu lat zanim robienie zdjęć stało się tak łatwe i przyjemne jak to jest właśnie dzisiaj. Kiedy chcemy zrobić zdęcie to wyciągamy z kieszeni telefon i robimy je błyskawicznie. Co więcej, telefonem możemy zrobić sobie tak zwane selfie, czyli zdjęcie z ręki. Jest to coś, czego nigdy nie udałoby się zrobić tradycyjną cyfrówką. Przecież żaden cyfrowy aparat fotograficzny nie ma kamery od strony ekranu. Wobec tego rewolucja, jaka nastąpiła na przestrzeni ostatnich lat, dzieje się na Naszych oczach cały czas. Bo te aparaty w smartfonach cały czas ewaluują i są coraz lepsze. One już dzisiaj mają wiele możliwości, których nigdy nie da nam zwykły aparat. Takie możliwości to chociażby obróbka i edycja zdjęć od razu po ich zrobieniu. W przypadku aparatów fotograficznych nie jest to możliwe, zanim zdjęcia nie przegra się do komputera. Tym czasem w telefonie od razu możemy zrobić wszelkie niezbędne retusze zrobionych zdjęć. Na dodatek są to funkcje szalenie łatwe i intuicyjne, z których korzysta się niesamowicie prosto. Dobre zdjęcie aparatem w telefonie może zrobić bez problemu nawet kilkuletnie dziecko. Natomiast zrobienie dobrego zdjęcia aparatem fotograficznym to nie lada wyzwanie dla wielu dorosłych. Nowoczesne smartfony w dzień zrobią takie zdjęcia, których nie powstydziłaby się niejedna lustrzanka. Jedynie zdjęcia nocą mogą różnić się jakością. W każdym razie wygoda i możliwości, jakie dają smartfony w kwestii robienia zdjęć, są nie do porównania z jakimkolwiek aparatem cyfrowym. Na pewno każdy użytkownik telefonów z dobrym aparatem docenia tą prostotę i funkcjonalność. A już na pewno każdy docenia możliwość zrobienia sobie zdjęcia z własnej ręki. Dzisiaj selfie to coś więcej aniżeli zdjęcie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.