Mobilna nauka języków obcych ze smartfonem w ręku

Telefony komórkowe mają dzisiaj tysiące różnych zastosowań. Cały czas jednak podkreślamy i nieustannie przypominamy, że dowolność zastosowań telefonów zależy przede wszystkim od zainstalowanych na nich aplikacji. Smartfon to jedynie urządzenie, które daje możliwości wynikające z parametrów, jakimi dysponuje. Reszta jest kwestią odpowiedniego oprogramowania a to jest nic innego jak aplikacje, które się instaluje w telefonie. Tyle w roli wstępu, bo napisaliśmy coś oczywistego, o czym wiedzą wszyscy. Chcieliśmy jednak zachęcić do tego, żeby telefon komórkowy wykorzystać do nauki. Konkretnie chcemy zaproponować każdemu naukę języków, ale nie byle jaką naukę.

Proponujemy naukę na najwyższym możliwym poziomie a na dodatek całkowicie mobilną. Mobilność w tej kwestii oznacza, że możemy się uczyć obcego języka dosłownie wszędzie. Każdy od razu się domyśla, że chcemy zaproponować aplikacje do nauki języków obcych. No i dokładnie o to chodzi, bo przecież nic nie dzieje się bez przyczyny a tą przyczyną jest właśnie wybrana aplikacja. Nauka będzie za to pozytywnym skutkiem jej działania. Nie będziemy jednak proponować konkretnych nazw programów. Wybór najlepszego to zadanie dla każdego użytkownika smartfonu z osobna. Napiszemy jedynie o tym, jakie funkcje powinna mieć wymarzona aplikacja do nauki. Czyli tak naprawdę napiszemy o tym, co każdy wie najlepiej i we własnym zakresie.

Nauka języków obcych to przede wszystkim dwie kategorie wiedzy. Pierwszą jest gramatyka, która jest bardzo ważna. Trzeba bowiem wiedzieć jak budować zdania, żeby nasze wypowiedzi miały sens. Drugą kategorią wiedzy jest znajomość słówek i wyrażeń. Trzeba znać jak najwięcej słów w języku obcym, żeby można było z nich korzystać. To wszystko musi się łączyć i uzupełniać, ale do tego potrzebne są jeszcze godziny ćwiczeń. Dobrą metodą na naukę jest również osłuchiwanie się w języku obcym przez długie godziny, dzięki czemu można poprawić swoją wymowę. Można to zrobić bardzo łatwo. Wystarczy włączać sobie codziennie jakiś program w języku, którego się uczymy. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne, ponieważ na cyfrowych platformach telewizyjnych mamy dostęp do kanałów z całego świata. Wyjaśniliśmy najlepszą metodę na naukę, ale jak to wszystko ubrać w jedną i sensowną aplikację do nauki języków? Trzeba poszukać najlepszego rozwiązanie, ale na pewno nie znajdziemy w jednej aplikacji wszystkiego co najistotniejsze. Dlatego złotym środkiem jest korzystanie z kilku aplikacji do nauki. To doskonała metoda również pod innym względem. Działanie takich programów polega głównie na codziennych zadaniach, lekcjach czy misjach. Jeśli szybko wykonamy zadanie na dziś w jednej aplikacji to już nie będzie co więcej w niej robić. Dlatego rozwiązaniem jest pobranie wielu różnych aplikacji.

Nauka języka obcego wymaga pracowitości, motywacji oraz samodyscypliny. W sklepie z aplikacjami znajdziemy wiele różnych programów, które będą oferować naukę na najlepszym poziomie. Niektóre aplikacje mogą słono kosztować, dlatego warto się upewnić, ile dany program kosztuje. Jednak nawet najlepsza wersja oprogramowania do nauki nie pomoże, jeśli nie będziemy chcieli ćwiczyć godzinami we własnym zakresie. Dlatego bezcenna będzie taka aplikacja, która zmusi użytkownika do wielu godzin samodzielnej pracy. Można takową ponoć znaleźć, w której nauka we własnym zakresie jest wynagradzana poprzez ekstra punkty w rankingach uczniów. Nie wiemy czy to dobrze działa, ale na pewno jest w tym jakiś element motywujący. Najważniejsze jest to, żeby w lekcjach poznać dokładnie gramatykę danego języka. Do tego powinien być również porządnych rozmiarów słownik z tysiącami wyrazów, których należy się nauczyć samemu. A w nocy warto założyć na uszy słuchawki i puścić sobie do spania radio w języki, którego się uczymy. Możliwości nauki języków ze smartfonem ma dzisiaj każdy takie same. Wielu z nas jednak nie chce się wykorzystać tego potencjału, jaki daje nasz telefon komórkowy w zakresie nowych umiejętności lingwistycznych. A wielka szkoda, ponieważ zawsze było tak i będzie, że języki obce są doskonałym kapitałem w rozwoju pod kątem przyszłości oczywiście.

Szkoda, że w telefonach nie ma możliwości prowadzenia konwersacji z lektorem czy wykładowcą. Najlepszym lektorem jest oczywiście mówca naturalny. Jest to ktoś taki, kto mówi do nas w swoim ojczystym języku, czyli tym, którego się uczymy. Na szczęście to też nie jest w dzisiejszych czasach problemem. Mnóstwo takich lektorów ogłasza się w internecie, a rozmowy z nimi można prowadzić poprzez internetowe wideo-komunikatory. To też jest bardzo dobra opcja do dołożenia do nauki mobilnej języka. I to jest jeszcze coś, co warto na koniec bardzo mocno podkreślić. Całość nauki powinna być połączeniem tych wszystkich elementów, które opisaliśmy powyżej. To powinna być taka nauka wielokierunkowa. Jakkolwiek nie będziemy się uczyć to jedno jest pewne. Dzisiaj możemy robić to całkowicie mobilnie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Możemy się uczyć podróżując pociągiem albo jadąc autem a nawet stojąc w kolejce do banku czy w urzędzie. Nie ma żadnych ograniczeń, bo tych ograniczeń pozbawia nas sam fakt korzystania z telefonu komórkowego. Smartfon w kieszeni jest dzisiaj nieodłącznym elementem każdego człowieka. Nawet nie odważymy się wyjść z domu bez telefonu z obawy, że za chwile setki osób będą nas szukać. To jest zarówno bardzo pozytywne jak i bardzo niebezpieczne. Jednakże to nasze uzależnienie i zniewolenie od smartfonów ma też swoje wielkie plusy. Jednym z nich jest właśnie to, że mamy nieustanny dostęp do małego komputera schowanego właśnie w obudowie naszego telefonu komórkowego.  Dzięki temu mamy stały i mobilny kontakt ze światem. Nic nas nie jest w stanie zaskoczyć, bo wszystko od razu wiemy a powiadomienia wyświetlają się Nam na ekranie naszego smartfonu. Nauka w takiej formie to jest naprawdę pełna nowoczesność. Jednak jest to taka sama nauka jak na płatnym kursie językowym. Z tą jednak różnicą, że w przypadku nauki mobilnej czas nie ogranicza nas w żadnym momencie, a wręcz przeciwnie. Czas działa na naszą korzyść. A decydując się na stacjonarny kurs językowy musimy koniecznie dostosowywać się do czasu innych. Uczmy się języków, ale dzisiaj możemy to robić całkowicie mobilnie. Wystarczy posiadać telefon komórkowy z dostępem do sieci.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.