Mapy i profesjonalne nawigowanie tematyczne w smartfonach

Smartfon to niewyczerpane źródło możliwości. Można tak napisać dosłownie i można też napisać tak w przenośni. Jednak realnie na to patrząc trzeba zrobić wielki ukłon w stronę osób, które dopracowały te urządzenia do tego stopnia. W tym artykule opiszemy bardzo ważną funkcję, jaką jest nawigacja i nawigowanie. Dzięki tej funkcji telefon komórkowy może działać jako doskonały przewodnik i to w wielu różnych kategoriach tej funkcjonalności. Nawigowanie działa w oparciu o system GPS, ale do tego potrzebne są jeszcze profesjonalne mapy. To mapy są podstawą dla nawigowania. System GPS to nie jedyny system pozycjonowania, bo dostępnych jest jeszcze kilka innych, przy czym najnowocześniejsze telefony wykorzystują jeszcze dwa inne systemy.

Wróćmy jednak do funkcjonalności, jaką jest wspomniane nawigowanie. Pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście nawigacja trasy dojazdu. Jest to główna i podstawowa funkcja smartfonów w tym zakresie. Tym bardziej, że najlepszą aplikacją dla nawigacji drogowej jest ta, która jest całkowicie darmowa. Nazywa się tak samo jak najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa. To najdoskonalszy program, ale można znaleźć takie, które mają kilka ciekawszych funkcji. W każdym razie zdecydowania większość kierowców jeździ dzisiaj samochodami właśnie w oparciu o wskazania nawigacji. Klasyczne mapy papierowe odeszły już w zapomnienie, chociaż zdarzają się jeszcze kierowcy, które mają do papierowych map największe zaufanie.

Kierowcy, którzy każdego dnia przemierzają setki kilometrów korzystając z nawigacji nie wiedzą nawet o tym, że systemy pozycjonowania mają jeszcze dziesiątki innych zastosowań. Chociażby w wojskowości i obronności są wykorzystywane każdego dnia. Jest jednak kilka zastosowań, które są bardzo profesjonalne i związane z konkretną dziedziną życia. Jako przykład możemy podać tutaj osoby, które uprawiają sport nazywany grą w golfa. Pola golfowe są przeogromne a do poruszania się po nich bardzo często używa się elektrycznych samochodzików. Golfiści muszą pokonać na nich dziewięć bądź osiemnaście dołków. Na największych polach golfowych na świecie, w których odległości między dołkami są gigantyczne, używa się właśnie systemu nawigacji. Nawigacji, która działa na telefonie komórkowym. Każdy golfista pobiera na swój telefon odpowiednią aplikację z dokładnym odwzorowaniem pola golfowego, na którym będą się odbywać zawody. Odwzorowanie pola w aplikacji jest tak dokładne, że można się tylko zastanawiać nad tym, jak się komuś udało to tak dokładnie wykonać. W każdym razie z aplikacją w telefonie i włączoną lokalizacją możemy poruszać się między dołkami bez obawy, że się zgubimy. A największe pola golfowe mają to do siebie, że można się na nich naprawdę zgubić. Jeszcze do niedawna po polach chodziło się z papierowymi mapami w rękach. Dzisiaj wystarczy do tego telefon komórkowy.

Gra w golfa to sport dla osób bardziej zamożnych finansowo. Szczególnie, jeśli chodzi o uprawianie tego sportu na największych polach golfowych na świecie. Podobnie jest z żeglarstwem i pływaniem jachtami po największych akwenach świata. Żegluga wymaga nawigacji w pierwotnym wręcz tego słowa znaczeniu. Jeszcze niedawno używało się kompasów i map nawigacyjnych a także po prostu kierunków. Dzisiaj żeglarzom wystarczy smartfon z odpowiednią nawigacją. Chociaż dla bezpieczeństwa stosuje się jednocześnie też tradycyjne metody nawigowania łodzi. Mapy akwenów morskich i nie tylko to również kwestia zakupienia odpowiedniej aplikacji. Bo trzeba wiedzieć, że programy do nawigacji na morzach i oceanach albo na polach golfowych kosztują całkiem sporo pieniędzy. Przy czym płaci się za naprawdę profesjonalne oprogramowanie, do którego użytkowania wystarczy jedynie telefon komórkowy. Wiadomo przecież, że wielkie promy i statki nawiguje się w pełni profesjonalnie przy użyciu wielu możliwych narzędzi, map i kompasów oraz komputerów. Natomiast małe łódki turystyczne czy jachty można sobie nawigować w sposób dowolny, byle tylko robić to z należytą dokładnością. W takich przypadkach w zupełności wystarczy nawigacja dla sterników dostępna na smartfony i działająca w oparciu o kilka systemów pozycjonujących.

Można jeszcze znaleźć kilka ciekawych przykładów profesjonalnego nawigowania, które wiążą się z uprawianiem sportów bądź zdrowym stylem życia. Jako przykład można podać nawigacje dla rowerzystów i miłośników górskich wędrówek. Samo nawigowanie to ten sam proces w każdym przypadku. Telefon ustala swoją pozycję a aplikacja nakłada ją na odpowiednią mapę. Tylko, że wszystko zależy właśnie od tej mapy. I to jest najistotniejsze w tym wszystkim. Rowerzyści mogą ściągnąć aplikacje z odwzorowanymi ścieżkami rowerowymi. Naprawdę można znaleźć tak dokładne mapy, że dokładności mogliby pozazdrościć kierowcy samochodów osobowych. Podobnie jest z programami do nawigowania w górach. Również w tym przypadku wszystko zależy od aplikacji z mapami. I też można znaleźć prawdziwe gratki dla miłośniku trekkingu w Polsce i na świecie. Dzisiaj nawigowanie to jedna z podstawowych funkcji w każdym smartfonie. Najczęściej jest ona wykorzystywana przez kierowców w celu dotarcia do celu podróży. Natomiast coraz częściej nawigowanie nabiera innego znaczenia w oparciu właśnie o profesjonalne mapy. Coraz częściej jest to prestiżowa usługa skierowana do osób wymagających czegoś zupełnie innego aniżeli mapy drogowe. Jest tylko taka mała różnica, że mapy drogowe są w większości przypadków darmowe. Natomiast profesjonalne mapy dla wyszukanych potrzeb nawigacyjnych potrafią naprawdę sporo kosztować. Jednakże to nie ma znaczenia dla tych, którzy je używają. Liczy się tylko to, żeby były one jak najlepszej jakości. Każdy rowerzysta marzy o takiej mapie, w której można znaleźć wszystkie ścieżki rowerowe w całej Polsce czy w całej Europie. A dzisiaj takie mapy można już kupić w formie aplikacji na smartfona. Kosztują one jednak nie mało, ale warto zapłacić za takie coś każde pieniądze. Mapy, które mają specyficzny rodzaj odbiorców mogą mieć taką cenę, jaką Ci odbiorcy są za nie w stanie zapłacić. W tym przypadku liczy się tylko dokładność i jakość wykonania a nie cena

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.