W różnego rodzaju galeriach handlowych mamy masę punktów skupu i sprzedaży telefonów. Są to tak zwane komisy z telefonami. Jeszcze około 10-15 lat temu tego typu punkty miały się naprawdę bardzo dobrze. Zarabiały ogromne pieniądze. Dziś jest to znacznie słabiej kręcący się biznes jednak i tak bardzo dochodowy. Czy warto więc kupować telefony w komisach? Czy ceny są atrakcyjniejsze, od tych oferowanych w sklepach? Jak to jest z tymi komisami?
Na czym zarabiają komisy?
Przede wszystkim na początku warto wiedzieć, że komisy zarabiają na telefonach, które same odkupiły od kogoś innego. Na przykład ktoś kupił w abonamencie najnowszy model Apple iPhone i chce go jak najszybciej sprzedać. W takiej sytuacji udaje się do komisu z telefonami, które chodliwe modele chętnie skupują. Czemu jednak ktoś nie sprzeda urządzenia na aukcji internetowej? Otóż dlatego, że może nie mieć konta na jednym z portali aukcyjnych. Po drugie, może nie chcieć zajmować się sprzedażą, nadawaniem przesyłki, kontaktami z potencjalnymi kupującymi. Powodów jest bardzo wiele, a najważniejszy to ten, że osoba ta może chcieć otrzymać pieniądze niemal natychmiast. Komisy jak najbardziej dają taką szansę. Musimy się jednak pogodzić z tym, że sprzedamy telefon taniej, niż moglibyśmy to zrobić w Internecie. Komis przecież też musi zarobić.
Komis kupuje taniej, niż moglibyśmy sami kupić dany telefon w sieci. Sprzedaje jednak je z reguły w podobnych cenach jak te z aukcji na przykład na Allegro. Zresztą spora ilość komisów z telefonami prowadzi sprzedaż na tego typu portalach. Nie jest to jednak ich jedyne źródło dochodu.
Komisy z telefonami zarabiają także na sprzedaży akcesoriów takich jak obudowy, szkła hartowane, folie na ekrany, futerały, pokrowce. Zajmują się także serwisem urządzeń. Jeśli więc nasz telefon nie jest już na gwarancji, a ulegnie uszkodzeniu, to możemy oddać go do odpłatnej naprawy w komisie z telefonami.
Kupisz drożej?
Niektórzy mówią, że kupno telefonu w komisie się nie opłaca, ponieważ takie zakupy są znacznie droższe od tych, które moglibyśmy przeprowadzić na przykład w Internecie. Jak już zostało to wcześniej przedstawione, z reguły ceny w komisach nie różnią się wiele od tych internetowych. Dawniej ta różnica była spora jednak dziś ceny są na podobnym poziomie. Jeśli więc mamy ochotę i okazję na zakup urządzenia w komisie, to czemu tego nie zrobić?
Czemu nie ze sklepu?
W sklepach stacjonarnych te same modele telefonów są zazwyczaj sporo droższe od tych komisowych. Czemu tak jest? Ludzie biorą telefony w abonamentach, a potem od razu oddają je do komisu na sprzedaż. Czasami są to nietrafione prezenty, których nie można nigdzie indziej zwrócić. Czasem natomiast telefon jest miesięczny, tygodniowy. Jest więc to urządzenie używane ale przez tak krótki okres czasu, że nie dostrzegamy na nim żadnych śladów użytkowania. Takiego urządzenia też już nie można zwrócić do sklepu, a jedynym wyjściem jest sprzedaż go w komisie. Sprzedający otrzymuje mniejszą kwotę, niż ta, ile dziś warty jest telefon. Komis może więc zaoferować atrakcyjną cenę, która przyciąga klientów.
Czy bezpiecznie jest jednak kupować w komisie? Z reguły komisy nie oferują gwarancji na sprzedawane urządzenia. Klient musi więc korzystać z gwarancji producenta, która nie zawsze jest możliwa do wyegzekwowania z powodu braku paragonu, bądź jakiegoś innego dokumentu. W komisach dawniej można było się natknąć na telefony kradzione, które nie miały dokumentacji. Dziś takich telefonów już nie sprzedaje się, przynajmniej z reguły nie są one widoczne. Trzeba jednak jak najbardziej być podejrzliwym i mieć się na baczności, ponieważ podrobienie dokumentów telefonu wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się nam wydawać. Również trzeba uważać na podróbki, które są sprzedawane niemal wszędzie. Komis, który znajduje się w galerii handlowej raczej nie będzie ryzykować ze sprzedażą podróbek. Prędzej robią to komisy, które funkcjonują obok lombardów i wystawiają urządzenia w Internecie na sprzedaż. Na takie miejsca trzeba jak najbardziej uważać.
Zrezygnuj z komisu, weź na abonament
Jeśli nie stać cię na zakup telefonu w sklepie, to może warto zrezygnować z zakupu w komisie, o którym niezbyt wiele wiemy i zdecydować się na kupno telefonu w jednej z sieci komórkowych. Abonamenty telefoniczne nie są już takie drogie jak dawniej. Dziś naprawdę za stosunkowo niewielką kwotę możemy kupić świetne urządzenie, a w abonamencie, który nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem otrzymamy darmowe minuty, smsy, a także dostęp do sieci internetowej. Tego typu oferty są naprawdę świetnym wyborem i jak najbardziej warto się nad nimi zastanowić.
Zaletą jest to, że możemy kupić drogi telefon, na który nie byłoby nas w tym momencie stać. Nie musimy dodatkowo płacić żadnych rat i podpisywać umowy kredytowej. Nie obniża więc to naszej zdolności kredytowej. Możemy wybrać wysokość kwoty abonamentu i zacząć przebierać w ofertach telefonów, jaki możemy w ramach danej umowy wziąć. Najtańsze telefony możemy zakupić już za 1 złotych. Gdzie kupimy tak tanio telefon? Na pewno nie w komisie, ani nie w sklepie stacjonarnym!
Co jeśli jednak nie chcemy wiązać się umową z żadną siecią telekomunikacyjną? W takim przypadku jesteśmy skazani na zakup telefonu w sklepie bądź w komisie. Komisów nie należy się obawiać, jednak pewną ostrożność w zakupie warto zachować. W przypadku nowych urządzeń ryzyko wpadnięcia na przysłowiową minę jest znacznie mniejsze, niż w przypadku telefonów używanych. Podsumowując można stwierdzić, że nowy telefon w komisie warto kupić. Używanych lepiej się wystrzegać Znacznie lepszym wyborem jest zakup gorszej klasy telefonu komórkowego w jednym ze sklepów stacjonarnych. Z używanym sprzętem nigdy nic nie wiadomo. To co nowe, zawsze jest pewniejsze!