Kontrola domowych finansów z telefonem w ręku

Trudno w ogóle powiedzieć, żeby dzisiaj była jakaś sfera Naszego życia, w której nie przydałby Nam się nowoczesny telefon komórkowy. To wynika zarówno z możliwości, jakie on daje, jak i tysięcy różnych aplikacji, które można na nim zainstalować. To głównie te aplikacje umożliwiają wykorzystywanie telefonu w takich okolicznościach, które ułatwiają Nam zdecydowanie życie. Przykładami można rzucać niczym asami z rękawa w karcianej rozgrywce. No bo smartfony towarzyszą Nam w ciągu dnia od rana do wieczora.

Mają one jedną i niesamowitą zaletę. Otóż, nie rozstajemy się z nimi ani na chwilę. A przynajmniej mało kto potrafi dzisiaj wyjść z domu bez telefonu. Chociaż zdarzają się osoby, które po prostu dla terapii odwykowej od telefonu zostawiają go w domu specjalnie. W każdym razie w normalnych okolicznościach raczej nie ruszamy się bez niego nigdzie. Dlatego właśnie jego funkcjonalność może ułatwiać Nam życie. Dzieje się to zarówno planowo jak i zupełnie spontanicznie. No dobrze, to tyle tytułem wstępu. Jeśli mamy wymienić jedną z ciekawszych możliwości i funkcji telefonu to na pewno musi to być kontrola i zarządzanie domowymi finansami. Ha, to jest zdecydowanie funkcja dla tych, którzy przywiązują uwagę do zarządzania domowym budżetem. Tym bardziej, że żaden domowy budżet nie jest przecież niewyczerpany. Warto jest mieć domowe finanse pod kontrolą, bo dzięki temu można zobaczyć na własne oczy, ile można zaoszczędzić. Z tym, że podkreślamy zdecydowanie, że jest to funkcja dla osób, które muszą się liczyć z wydawanymi pieniędzmi. Dlatego właśnie jest to tak przydatna funkcjonalność. Jeśli ktoś chce z niej skorzystać to powinien poszukać w sklepie systemowym jednej z wielu aplikacji oferujących właśnie zarządzanie budżetem domowym. Łatwo można znaleźć kilkanaście w pełni darmowych aplikacji. Korzystanie z nich będzie darmowe, ale może się wiązać z koniecznością obejrzenia reklam. To bardzo popularny sposób oferowania darmowych aplikacji. Możemy korzystać z niej za darmo, ale odwdzięczając się oglądaniem proponowanych produktów i wyświetlanych reklam.

Aplikację do zarządzana domowymi finansami należy najpierw skonfigurować. Należy podać wymagane w niej dane, o ile nie są to jakieś dane wrażliwe, które mogłyby zostać źle wykorzystane. Niektóre aplikacje umożliwiają ich podłączenie do swojego konta w banku. Takie aplikacje lepiej omijać, bo niebezpiecznie jest podawać gdziekolwiek loginy czy hasła do swojej bankowości mobilnej czy internetowej. W każdym razie w większości aplikacji o konto w banku nie pytają. Konfigurując aplikację w wielu z nich możemy wprowadzić wartość, jaką chcemy miesięcznie zaoszczędzić. To też pomoże potem pracować z tą aplikacją. Najważniejsze to mieć taki swój cel jej używania. Każdy musi mieć w życiu jakiś cel, bo tylko w ten sposób możemy dążyć do jego realizacji. Wobec tego warto sobie ustalić, ile miesięcznie chcemy zaoszczędzić, co naprawdę ułatwi korzystanie z funkcji domowego budżetu. Kiedy już uruchomimy aplikację to możemy od razu zacząć dodawać do niej swoje codzienne wydatki. Aha, żeby nie zapomnieć o jednej bardzo ważnej czynności, którą trzeba wykonać. Najpierw koniecznie trzeba pododawać kategorię Naszych wydatków. Można wymyślić niezliczoną ilość kategorii, a taką funkcję ma akurat każda taka aplikacja. Potem każdy dodany wydatek będzie trzeba umieścić w wybranej przez siebie kategorii. Jeśli już się z tym wszystkim uporamy to możemy przejść do dopisywania swoich codziennych wydatków. To na pewno nie będzie łatwe tylko dosyć uciążliwe. Wpisywanie wydatków do aplikacji może wyglądać różnie i zależeć to będzie od stopnia zaawansowania aplikacji. W niektórych musimy wpisać ręcznie kwotę każdorazowo po dokonanym zakupie bądź wydatku. W innych i bardziej zaawansowanych aplikacjach wystarczy zrobić zdjęcie paragonu albo rachunku do zapłaty, a aplikacja sama sobie doda odpowiednią kwotę do swojego bilansu. Na koniec dnia trzeba tylko na chwilę usiąść i dodać te wprowadzone kwoty do kategorii, do których należą. Wszystko jest bardzo proste, ale na pewno wymaga dokładności oraz przede wszystkim systematyczności i zaangażowania. Tylko, że zarządzanie domowym budżetem i kontrolowanie go to zadanie tylko dla tych, którym na tym zależy. Natomiast tą zależność bądź obojętność można zobaczyć już w drugim dniu. Osoby, którym zależy na kontroli domowych finansów nie poddadzą się w drugim dniu wpisywania wydatków.

Samo wpisywanie to jedno. Druga i najważniejsza funkcja tych aplikacji to oczywiście cały szereg podsumować i zestawień. Może to być wszystko pokazane w formie liczbowej a może być również pokazane w formie wykresów. W zależności od tego, czego kto potrzebuje Wszystkie wydatki z podziałem na kategorie uświadomią Nas, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Łatwo zobaczymy też, gdzie możemy zaoszczędzić. Możemy też porównać wydatki w konkretnych dniach, tygodniach lub miesiącach. Lecz jeszcze raz podkreślmy, że to wszystko zależy od tego, na jaką aplikację się zdecydujemy. Można poszukać najlepszej a można po prostu ściągnąć kilka takich aplikacji i przez kilka dni je przetestować. Chcąc z takiej funkcjonalności smartfonu w pełni sprawnie korzystać to musimy mieć telefon przy sobie w momencie dokonywania zakupów czy robieniu wydatków. Bo jeśli nie będziemy nosić ze sobą telefonu to potem bardzo często jest tak, że się o wydatkach po prostu zapomina. Jak się zapomni o jakimś wydatku to się go nie wpisze to aplikacji, a każdy brak wpisu sprawia, że korzystanie z takiego programu ma coraz mniejszy sens. Wobec tego bardzo ważne jest to, żeby działać na takiej aplikacji systematycznie. No i oczywiście podstawa absolutna to jasno określony i wyznaczony cel, do którego realizacji będziemy dążyć. Cel może być dowolny, ale warto, żeby był motywujący. Systematyczność wpisywania wydatków to nie jest dzisiaj coś trudnego. Przecież i tak każdy nosi przy sobie ten telefon przez cały czas. Zatem wystarczy tak naprawdę, że będziemy pamiętać o tym, że kontrolujemy domowe finanse i je dokumentujemy. Jeśli wyznaczymy sobie naprawdę przyjemny i fajny cel to na pewno nie zapomnimy, że domowe finanse mamy pod pełną kontrolą. Pod kontrolą naszego smartfonu, oczywiście.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.