Jak telefony komórkowe zmieniły Nasze życie?

Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Każdy człowiek na ziemi posiada statystycznie przynajmniej jeden telefon komórkowy. Dzisiaj telefony nazywa się smartfonami, ponieważ mają one funkcje multimedialne i rozrywkowe, a nie służą tylko do dzwonienia. Telefony zmieniły Nasze życie nie do poznania. Gdyby sięgnąć pamięcią do czasów, w których się pojawiły, można by nie raz się uśmiechnąć na te wspomnienia. Każdy ma jakieś swoje własne wspomnienia związane z pierwszymi telefonami komórkowymi. Były one wielkie niczym cegły, ale za to dawały poczucie niesamowitej wolności.

Wówczas jeszcze wszyscy myśleli, że telefony komórkowe dają właśnie wolność. Bo przecież można z nich zadzwonić skąd tylko się chce. Dzisiaj już wiemy, że z tą wolnością niestety nie jest tak, jak wówczas myśleliśmy. Telefony na przełomie tych kilku dekad zmieniły się diametralnie. Dzisiaj dzwonienie jest tylko jedną z wielu funkcji telefonu i to absolutnie podstawową. Doskonale wiemy, że dzisiaj funkcjonuje w oparciu o współpracę ze swoim smartfonem. Chyba nie ma nawet takiej dziedziny życia, która by się nie wiązała z używaniem telefonu. O wszystkich funkcjach smartfonów w kontekście Naszego codziennego życia można by napisać dziesiątki różnych artykułów. Jedno jest pewne. Wszystko to, co dzisiaj umożliwiają telefony sprawia, że żyjemy zupełnie inaczej aniżeli kilkanaście lat temu. Telefony sprawiają, że przez całą dobę jesteśmy online. Dzisiaj wszyscy operatorzy telekomunikacyjni oferują przecież internet bez limitu danych. Możemy być całą dobę w internecie i niewiele nas to kosztuje. Poza tym, nawet nie chcemy się z tego internetu wyłączyć. Media społecznościowe wciągnęły Nas na dobre, a w połączeniu z telefonem komórkowym można powiedzieć, że zawładnęły Naszym życiem na dobre. I w ten właśnie sposób utraciliśmy swoją wolność, bo przez cały czas musimy być dostępni w sieci. Jak nie komunikacyjnej to internetowej. Jesteśmy zawsze pod ręką, a jeśli wychodząc z domu zapomnimy telefonu to czujemy się z tym po prostu źle i niekomfortowo. Wobec tego telefony zmieniły Nasze życie. Nie wiadomo tylko czy na lepsze czy na gorsze.

Staroświeckich telefonów, które mają tylko numeryczną klawiaturę, dzisiaj już prawie nikt nie kupuje. Z wyjątkiem ludzi starszych, którzy rzeczywiście telefonem wykonują jedynie rozmowy telefoniczne. Dzisiaj na półkach w salonach z telefonami królują smartfony. Jeśli by napisać w skrócie czym one są to spokojnie można napisać, że dla wielu ludzi wszystkim. Zastępują komputery, nawigacje i aparaty fotograficzne a niektórym niestety zastępują nawet przyjaciół. Mamy przecież w telefonie media społecznościowe. I dla wielu ludzi jest to takie zastępstwo realnych spotkań i rozmów na żywo. Nie trzeba nigdzie dzwonić, przecież widać w mediach społecznościowych co u kogo słychać. To kolejna rewolucja na miarę naszych czasów. O ile pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków i starszych nie ma jeszcze z tym aż takiego problemu, o tyle dwudziestolatkom kontakt z ludźmi na żywo nie jest do niczego potrzebny. To jest trochę przerażające, ale niestety proces ten będzie się pogłębiał. Bo telefony komórkowe zmieniły nasze życie, ale przede wszystkim to one je nadal zmieniają. Co więcej, młodzież od telefonów jest uzależniona. Starsi ludzie uzależnili się od bycia pod telefonem, natomiast młodzi ludzie są uzależnieni od całej tej multimedialności smartfonów i zabawy nimi.

Żeby jednak nie było, że telefony to jedynie złe rzeczy. Absolutnie tak nie jest. Smartfony w mądrych rękach to doskonałe narzędzie do pracy i nauki. Funkcje, które zawierają się w niewielkim smartfonie, przewyższają te, które zamknięte są w laptopie czy komputerze. Dlatego dzięki takiej miniaturyzacji przedsiębiorcy i biznesmeni mogą prowadzić swoje firmy z dowolnego miejsca na świecie. Poza tym, że telefon służy do rozmów to jeszcze umożliwia załatwienie każdej sprawy biznesowej w ciągu kilku minut. Poza tym telefon to niewyczerpane źródło całodobowej informacji. Przyczyniają się do tego wyszukiwarki, z których korzysta się za pomocą telefonu. Cała technologia oraz wizja świata w tym zakresie idzie właśnie w kierunku telefonów komórkowych. Komputery przechodzą do przeszłości i trzeba się z tym pogodzić. Dają one możliwości podobne jak smartfon, ale nigdy nie będą tak mobilne i tak podręczne. Dzięki telefonom możemy w kilka chwil zrobić zakupy, kupić bilety na samolot bądź do kina czy wymienić waluty. Że o przelewie z banku nawet nie wspominamy, bo to też jest oczywiste. Wobec tego telefonów nie można odbierać jedynie w formie zagrożenia. Jest to coś, z czego trzeba umieć korzystać. Jeśli będzie się to robiło mądrze to jest to najlepsze, co może nas spotkać, jeśli chodzi o świat nowych technologii. Na telefony należy też patrzeć jak na narzędzia służące do sterowania innymi urządzeniami. Już teraz telefon jest po prostu w naszym życiu niezbędny.

Telefony zmieniły Nasze życie niepodważalnie. Jest to taki fenomen, ponieważ zmiana ta jest na lepsze, ale jednocześnie na gorsze. Gorsze jest to zniewolenie i uzależnienie. Z tym jednak się trzeba pogodzić. Telefony za chwilę będą po prostu niezbędne do codziennego życia. Ba, będą niezbędne do obsługi naszego życia. Może dojść do tego, że nie będzie można normalnie w życiu funkcjonować nie mając smartfonu. Już dzisiaj tak trochę jest, chociaż da się z tym walczyć. Może warto spróbować wyjść choć na chwilę z domu bez telefonu. Może pojechać gdzieś na miasto i zostawić celowo telefon w domu. Jeśli nie spróbujemy trochę życia bez telefonu to za chwilę będzie niczym tlen podtrzymujący przy życiu. Dzięki telefonom żyjemy szybko i nowocześnie. Niepodważalnie są one dzisiaj narzędziem, które mądrze wykorzystywane ma jedynie zalety. Musimy się na to przygotować, że każdy kolejny smartfon będzie miał kolejne funkcje, które jeszcze bardziej zniewolą nasze życie. Żyjemy jednak w czasach, w których trzeba się na taką ewentualność przygotować. Chyba jest to nieuniknione. Telefony komórkowe są po prostu jak wszczepione pod skórę chipy, które kontrolują Nasze życie. I w tym kierunku to wszystko właśnie zmierza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.