Jak poradzić sobie z wieszającym się telefonem?

Zawieszony system operacyjny to dosyć częsty problem w przypadku telefonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Właściciele Androidów dobrze zdają sobie sprawę z tego, że ich urządzenia nie są najlepsze jeśli chodzi o stabilność. W tym przypadku od wielu lat przoduje Apple, którego system operacyjny iOS jest praktycznie niemożliwy do zawieszenia. Jeśli już występują jakieś trudności, to związane są z aktualizacjami na starszych modelach telefonów. Android natomiast może zawiesić się niemal na każdym urządzeniu, niezależnie od tego, jak dobre podzespoły w nim się znajdują. Jak sobie radzić z tym dręczącym nas problemem?


Po pierwsze reset

Najpopularniejszy sposób to zresetowanie całego telefonu. Uruchamiamy go od nowa i zaczyna znów szybko funkcjonować. Czy rzeczywiście tak jest? Otóż nie zawsze. Czasami uruchomienie ponowne nic nie daje, a telefon jak działał wolno, tak nadal bardzo wolno działa. W takim przypadku rozwiązaniem może być zrobienie formatu w telefonie. Czym jest format? Otóż jest to usunięcie z urządzenia wszystkich danych. Telefon uruchamiamy i otrzymujemy fabryczne aplikacje. Jest tak, jakbyśmy dopiero wyciągnęli go z pudełka, był całkowicie nowy. Zazwyczaj takie działanie pomaga. Czy pomaga jednak na dłużej? Otóż nie, ponieważ instalacja aplikacji, które dotychczas były przez nas używane, spowolni funkcjonowanie telefonu. Smartfon zacznie znów powoli działać, a wszystko z powodu małej ilości pamięci RAM, która jest odpowiedzialna za szybkie jego działanie. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że urządzenia Apple mają znacznie mniej RAM od sprzętów pracujących pod systemem operacyjnym Android. Czemu więc działają płynniej? Wszystko dzięki świetnie zaprogramowanemu i przygotowanemu systemowi jakim jest Apple iOS. To właśnie dla iOS’a ludzie kupują urządzenia Apple.

Instalacja nowego softu

Coraz popularniejsze wśród użytkowników systemu Android stają się różnego rodzaju modyfikacje softu w urządzeniach mobilnych. Powstają coraz to nowsze fora internetowe gdzie użytkownicy wymieniają się opiniami na temat konkretnego softu, a także sami tworzą różnego rodzaju modyfikacje. Niektóre z nich są naprawdę bardzo udane i z powodzeniem mogą zastąpić oryginalne oprogramowanie. Oczywiście wszystkie działają pod kontrolą systemu Android, jednak po pewnych modyfikacjach telefony znacznie płynniej działają, co jest przecież w tym wszystkim bardzo pożądane.
Szczególnie często decydujemy się na instalacje nieoryginalnego, przerabianego oprogramowania, gdy nasz telefon jest już dosyć stary i nie wychodzą na niego nowsze aktualizacje. Po pewnym czasie, gdy brakuje aktualizacji, niemożliwe staje się również uruchomienie aplikacji, z których dotychczas korzystaliśmy na co dzień. Jest to naprawdę bardzo uciążliwe i niektóre osoby doprowadza do furii. Telefon nadal jest dosyć sprawny, podoba się nam, jednak soft jest już przestarzały i nie możemy z niego w pełni korzystać. Na szczęście właśnie istnieje możliwość wgrania nowego softu.

Instalacja systemu. Czy to bezpieczne?
Instalacja systemu Android na telefonie wydaje się z pozoru łatwym zadaniem. Wystarczy do tego dostęp do Internetu, ściągnięty soft, a także kabel USB oraz telefon i komputer. Tak naprawdę każdy z nas bez większych trudności jest w stanie ogarnąć sobie taki zestaw. Czy jednak każdy jest w stanie prawidłowo wykonać instalację oprogramowania?
Otóż wystarczy nawet drobny błąd, aby telefon całkowicie unieruchomić. Źle przeprowadzona instalacja kończy się nie tylko porażką, ale również jeszcze większą awarią telefonu. Teraz choćbyśmy jeszcze raz próbowali instalować oprogramowanie, to nie będzie to już możliwe. Urządzenie praktycznie umiera, a jedyny sposób na jego ponowne uruchomienie to oddanie go do serwisu, gdzie zostanie nasz telefon podłączony do specjalnej aparatury. Nie zawsze jednak nawet taka usługa jest w stanie pobudzić sprzęt ponownie do życia. Uszkodzeniu może ulec wiele podzespołów, które po prostu palą się, podczas nieprawidłowej instalacji oprogramowania. Trzeba więc być naprawdę bardzo ostrożnym, a najlepiej tego typu działania zlecać doświadczonym osobom. Każda modyfikacja oprogramowania jest wykonywana na własną odpowiedzialność.

Najłatwiej wymienić telefon na nowy

To rzeczywiście prawda, że najlepszym rozwiązaniem jest wymiana urządzenia na nowe. Jeśli koniecznie upieramy się przy systemie Android od Google, to powinniśmy szukać takich urządzeń, które będą posiadały co najmniej 3-4 GB pamięci RAM. Taka ilość powinna na jakiś czas zapomnieć o wieszaniu się systemu. Będziemy mogli mieć uruchomione kilkadziesiąt aplikacji w tym samym momencie, a także wiele kart w internetowej przeglądarce. Trzeba pamiętać, że to nie pamięć wewnętrzna urządzenia jest ważna, ponieważ ją zawsze można rozbudować, dodając kartę micro SD. Dziś już praktycznie nie produkuje się telefonów, które tego typu kart nie obsługują.
Podsumowując jeśli pragniesz telefonu, który nie będzie mieć problemów z wieszającym się systemem, to masz dwa wyjścia. Albo zdecydujesz się na zakup urządzenia Apple, którego iOS jest świetnie skrojonym systemem operacyjnym, albo wybierzesz Androida, jednak telefon musi mieć naprawdę mocne podzespoły. Wiele osób pomimo narzekań na system Android wybiera właśnie go, ponieważ daje on więcej swobody, której zwyczajnie w produktach Apple brakuje. Jeśli nasz telefon ma mocne podzespoły, to przez długi czas nawet z systemem Android nie powinniśmy mieć większych problemów. Trzeba jednak zdecydować się na telefon z górnej półki i wybrać sprawdzonych producentów takich jak na przykład Samsung, Asus, bądź mniej znanych jak na przykład stające się coraz popularniejsze w naszym kraju Xiaomi. Wybierając tych producentów, nie powinniśmy żałować. Oczywiście mowa o telefonach droższych, a nie najtańszych modelach!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.