Jak nauczyć dziecko korzystać mądrze z tabletu?

Dziecko, które raz tylko zobaczy tablet będzie chciało z niego korzystać bez przerwy. Wszystko dlatego, że jest to niezwykle ciekawe urządzenie pod każdym względem. Wszystko zależeć też będzie od tego, w jakim wieku jest dziecko i na ile rozumie, czym jest to urządzenie, które tak pięknie wygląda. Tablet jest atrakcyjny dla dziecka w każdym wieku. Jednak najmniejszym dzieciom nie powinno się go w ogóle pokazywać. Chodzi oczywiście o ochronę wzroku, który jest tak ważny. Szczególnie u dzieci najmniejszych, kiedy wzrok się najszybciej i najintensywniej rozwija należy o ten wzrok dbać i go chronić. Tylko, że dzieci bardzo często przez przypadek zauważają takie zabawki dorosłych. Wtedy nie pozostaje nic innego jak zaspokoić dziecięcą ciekawość. I to jest właśnie błąd, który popełnia najwięcej rodziców.

Pokazanie małemu dziecku tabletu będzie się wiązało ze stale zwiększającym się zainteresowaniem z jego strony. Tablet czy smartfon można pokazać dziecku, które skończyło przynajmniej dwa latka, ale pamiętajmy, żeby włączać filtr światła niebieskiego. Jest to specjalny filtr ograniczający negatywny wpływ zimnych barw na wzrok. Wieczorem każdy, kto tylko korzysta z urządzeń z wyświetlaczem, powinien korzystać właśnie z takiego filtru. No dobrze, ale ustaliliśmy już, że powyżej drugiego roku życia można dzieciom pokazywać tablet czy smartfon. Najlepiej jest oczywiście nie robić tego wcale, ale żyjemy w takich czasach, że niemożliwe jest raczej to, żeby dziecko nie zobaczyło u rodziców któregoś z tych urządzeń.

Od samego początku, odkąd tylko pozwolimy dzieciom na chwilę zabawy, trzeba wyznaczać dokładną granicę czasową i się tych ram czasowych konsekwentnie trzymać. Jeśli dajemy dziecku tablet na dziesięć minut to odbierzmy go po dziesięciu minutach a nie po godzinie. Wiadomo, że małe dzieci nie mają poczucia czasu i dla nich czasu nigdy nie jest za wiele. Dlatego trzeba te ramy czasowe konsekwentnie wyznaczyć dla samych siebie, żeby potem na przyszłość wymagać konsekwencji od dziecka. Trzeba też pamiętać, że dzieci w różnym wieku różnie odbierają przyjemność z korzystania z tabletu. Małe dzieci cieszą się z tego, że przesuwają im się obrazki, kiedy przejadą palcami po ekranie tabletu. Jest to dla nic frajda i świetna zabawa. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że dzieci nie mają pojęcia jak to jest możliwe, że od dotyku zmienia się obraz. Potrzeba odkrywania tego powoduje, że chciałyby bawić się tabletem bez ograniczeń czasowych. Natomiast starsze dzieci w wieku około czterech lat bez problemu radzą sobie już z obsługą tabletu i graniem w gry. Jeśli się im to oczywiście wytłumaczy i pokaże to dzieci taką wiedzę chłoną błyskawicznie po prostu. I pomimo, że to dzieci starsze to podobnie jak te najmłodsze chciałyby bawić się tabletem najlepiej przez cały dzień. Dlatego właśnie od maleńkości należy nauczyć dzieci obchodzić się z takimi urządzeniami i używać ich mądrze. To rodzice wychowują swoje dzieci a nie odwrotnie. Dlatego to właśnie rodzice muszą moderować podejście dzieci do rozrywki typu tablet czy smartfon. I w tym wypadku trzeba być jeszcze bardziej konsekwentnym, jeśli chodzi o ramy czasowe. A starsze dzieci potrafią już rodzicami świetnie manipulować i brać rodziców na litość. Nie można więc okazać w tym względzie słabości tylko pozwolić dziecku na określony czas zabawy a po jego upłynięciu odebrać urządzenie. Pewnie na początku spowoduje to wiele reakcji negatywnych a nawet histerycznych. Jednak to tylko na początku. Potem już każde dziecko zrozumie, że to rodzice wyznaczają czas na zabawę a po jego upływie zabawkę należy rodzicom oddać. Im szybciej nauczymy dziecka porządku w tym zakresie tym lepiej dla niego samego. Bo od zabawy bez czasowych ograniczeń do mocnego uzależnienia jest tylko krok. A dzieci od takiej zabawki potrafią się uzależnić błyskawicznie.

Pilnowanie czasu to jedno a mądre korzystanie z tabletu to drugie. Ponieważ małe dzieci najłatwiej się uczą poprzez zabawę to może warto to wykorzystać i umożliwić dziecku naukę właśnie z wykorzystaniem tabletu. Każdy rodzic z łatwością może znaleźć w aplikacjach setki gier dla dzieci, które pomagają w nauce i rozwijaniu różnych umiejętności. Aplikacje mogą też być doskonałą formą rozrywki kształtującej zainteresowania dziecka w określonym kierunku. Naprawdę warto wziąć pod uwagę to, że tablet to potężne narzędzie do nauki poprzez świetną zabawę. I wcale nie jest powiedziane, że dziecko musi się bawić tabletem samemu. Jest wiele gier, w które dzieci mogą grać razem ze swoimi rodzicami, dzięki czemu jeszcze lepiej przyswajają umiejętności proponowane w formie zabawy. Dla każdego normalnego rodzica najważniejsze jest dobro dziecka. Dla dobra dziecka należy mądrze używać takiego urządzenia, jakim jest tablet. Pomimo wielu pozytywnych cech może być to również bardzo niebezpieczne narzędzie. Na pewno bardzo ważne jest kontrolowanie małego dziecka pod względem tego, co robi na tablecie. Jeśli już dajemy dziecku tablet do samodzielnej zabawy to musimy pamiętać, że nie wszystko jest tam odpowiednie dla danego wieku. Na szczęście można w prosty sposób założyć filtry wiekowe, dzięki czemu ogranicza się nieodpowiednie do danego wieku treści. Jest to bardzo proste do zrobienia, ale warto to zrobić. No i oprócz tego trzeba też wykazywać zainteresowanie i sprawdzać, co dziecko robi podczas zabawy tabletem. Nie każda gra jest dla dziecka odpowiednia więc trzeba odpowiednio moderować korzystanie z tabletu przez dziecko. Najlepiej samemu ściągnąć dziecku na tablet gry, które zrecenzujemy jako mądre i przydatne dla jego rozwoju. W końcu jako rodzice mamy pełne prawo do tego, żeby dziecko pilnować. I przede wszystkim nie wolno pozwolić, żeby dziecko bawiło się tabletem zbyt długo. Im starsze dziecko tym dłużej może się bawić, ale nie wolno traktować tabletu jako niani do dziecka. Wielu rodziców ma właśnie takie chore podejście. Daje dzieciom bawić się tabletem i dziecko siedzi przez kilka godzin w pokoju. To jest najgorsze co można zrobić dziecku kosztem chwili własnego spokoju. Tak robić nie wolno, bo do uzależnienia się dziecka jest wtedy tylko jeden mały krok.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Tablety i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.