Historia powstania telefonów komórkowych

W dzisiejszych czasach każdy posiada telefon komórkowy. Jednak czy ktoś zastanawiał się od czego to się zaczęło? Kto jest odpowiedzialny za taki postęp technologiczny i dlaczego w dalszym ciągu on się rozwija?
Koniec XIX wieku był czasem kiedy zainicjonawana została telefonia ruchoma. W roku 1876 Alexander Graham Bell przy użyciu miedzianego kabla przeprowadził pierwszą dotychczas transmisję rozmowy. Cztery lata później dokonał tego samego doświadczenia jednak za pomocą światła. Nyła to pierwsza, bezprzewodowa transmisja rozmowy międzyludzkiej! Urządzenie to otrzymało nazwę fotofon. W tym samym czasie w Niemczech wynalazca Heinrich Rudolf Hertz odkrył fale, które po emisji mogły zostać wychwycone przez odbiornik w pewnej odległości. Kilka lat póżniej nastąpił przełom. Te same fale mogły być już przesyłane na odległość kilkunastu kilometrów. Wtedy zostało oficjalnie wynalezione radio. Bardzo szybko wtedy wyszukiwano zastosowań odkrytych fal, m. in. do komunikacji morskiej, komunikacji na lądzie (dla systemu policyjnego) no i wiele lat poźniej odkryto zastosowanie dla telefonii komórkowej.

Przełomem w Polsce dla telefonii komórkowej był 18 czerwca 1992 roku. Wówczar ruszyła się o nazwie Centertel. Była ona ojcem dla wszystkich kolejnych marek telefonii komórkowej. Tamte czasy nie były sprzyjające dla rozwoju nowych technologii. W przeciwieństwie do czasów w jakich żyjemy dzisiaj. Sam przywilej posiadania i korzystania z telefonu komórkowego mieli tylko najbogatsi i wpływowi ludzie. Telefony z tamtych czasów były nieporęczne, ciężkie, niepraktyczne a na dodatek kosztowały majątek. Czasami nawet więcej niż dzisiejszy smartfon. Jednak popyt stale rósł.
W 1996 r. na rynek wkroczyły dwie konkurujące ze sobą sieci Era i Plus. Konkurencja tych dwóch sieci sprawiła, że ceny telefonów i usług oferowanych przez te sieci znacząco spadała. Tak, iż usługi i telefony komórkowe stały się bardziej dostępne dla większości społeczeństwa. Słynne były takie marki jak: Alcatel, Siemens, Ericsson, Motorola czy słynna Nokia. Obecnie marki te nie mają już takiego powodzenia. Niektóre nawet przestały być produkowane. W 2011r. Era przekształciła się w istniejącą do dzisiaj sieć o nazwie T-mobile.
Pod koniec lat 90. działający wówczas Centertel zmienił swoją nazwę na Ideę. Na rynek wkroczyły wtedy telefony komórkowe z kolorowymi wyświetlaczami a nawet aparatami fotograficznymi. Ten czas sprawił, że telefon komórkowy nie był już tylko atrybutem biznesmenów ale stał się atrybutem młodzieży.
W 2004r. Era opracowała swoją nową markę Heyah z myślą o młodzieży. Wprowadzony został system prepaid, który pozwalał na pełną kontrolę swoich wydatków. Rewolucją były wtedy sms-y po 3 grosze. Era została wtedy liderem sieci na polskim rynku.
Rok później Idea przekształciła swoją nazwę na Orange. Do dzisiaj operator ten jest jednym z liderów wśród polskiej sieci komórkowej.
W 2007r. na polski rynek wkroczył Play. Swój sukces zawdzięcza rewolucjom cenowym jakie wprowadził od samego początku swojego istnienia.
Obecnie na rynek wchodzą wirtualni operatorzy. Nie są oni pionierami wśród polskich operatów sieci komórkowych. Jednak jest dużo klientów, którzy korzystają z ich usług. Swoją funkcjonalność budują na istniejących już sieciach komórkowych. Zaletą takich sieci są pomniejszone koszty utrzymania salonów sprzedaży sieci komórkowych. A co z tego mają klienci? Niska cena produktów! Przykładem wirtualnnych operatorów sieciowych są: Lajt Mobile, Lycamobile, Virgin Mobile.
Przełomem w telefonii komórkowej był nieodłączny dla każdego w dzisiejszych czasach internet. Pionierem tego pomysłu była sieć Plus, która wynalazła usługę GPRS oraz GSM. Do użytku wprowadzony został protokół WAP. Dzięki temu klienci mogli korzystać wtedy z uproszczonych stron internetowych. A maju 2002 r. ta sama sieć wprowadziła usługę MMS. Klienci mogli do tekstu dołączyć obrazek, dźwięk czy niezbyt długi film. Nagle został zniesiony limit znaków na jednego sms-a. Gdy klient przekroczył tą wartość, sms został automatycznie generowany na mms-a i wysyłany był jako jedna wiadomość. Co wiązało się oczywiście z większymi kosztami. Zazwyczaj mms kosztował dwa razy tyle co sms.
Obecnie wszystkie sieci uderzają w rozwój sieci w kierunku internetu. Dowodem na to są sieci komórkowe LTE, czyli Long Term Evolution. Głównym założeniem tego standardu jest zwiększenie prędkości przesyłania danych, zmniejszenie kosztów transmisji danych. zwiększenie efektywności łączy radiowych.
W dzisiejszych czasach wszystkie nowinki są dla nas czymś oczywistym. Jednak gdy się cofniemy w czasie wcale nie tak dawno mogliśmy być użytkownikami tak prymitywnych urządzeń. Wskazuje to na to, że świat tak drastycznie szybko się rozwija, że ludzie nawet tego nie dostrzegają. Dlatego że czasy, w jakich przyszło nam żyć są ekstremalnie szybkie. Jesteśmy świadkami bardzo szybko toczącej się historii. Ciekawe co przyniesie nam przyszłość? Patrząc na prędkość w jakiej rozwijał się telefon komórkowy to na pewno nie będziemy musieli zbyt długo czekać na nowe rewolucyjne rozwiązania. Prawdopodobnie już niedługo będziemy mogli używać giętkich telefonów, inteligentnych zegarków, przezroczystych telefonów komórkowych. Czy nastąpi kiedyś granica rozwoju technologicznego telefonów komórkowych? Prawdopodobnie nie. Nie zmienia to jednak faktu, że przyszło nam żyć w ciekawych ale bardzo szybkich czasach. Gdzie niemal co chwilę wprowadzane zostają rewolucyjne nowinki. Jednak warto czasem odrobinę zwolnić i przyjrzeć się tym co się dzieje wokół nas, ponieważ jesteśmy uczestnikami żywej historii, której następne pokolenia będą się prawdopodobnie uczyły z książek. A my w niej uczestniczymy i co najważniejsze i najciekawsze mamy na nią wpływ i możemy ją zmieniać, bo warto.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.