Gry na smartfonie

Dziś smartfon nie jest urządzeniem tylko i wyłącznie służącym do dzwonienia. Coraz częściej jest to także urządzenie, które ma zagwarantować nam trochę zabawy, pozwolić oderwać się nam od rzeczywistości.
Na każdym urządzeniu tego typu możemy pograć w jakieś gry. Nie każde jednak jest w stanie obsłużyć najnowsze tytuły, a niektóre z nich są naprawdę wymagające sprzętowo. Jeszcze do nie tak dawna niektóre komputery miały moc obliczeniową podobną do tej jaką dziś mają nasze smartfony.


Skąd pobieramy gry?

Różne gry na nasze urządzenia mobilne możemy pobierać nie tylko z oficjalnych sklepów na danej platformie, ale również bezpośrednio z Internetu, komputera. Taką możliwość oferuje głównie Android, który pozwala uruchamiać aplikacje z poza sklepu Google. W przypadku Apple i jego zamkniętego systemu iOS, nie mamy możliwości pobierania aplikacji chyba, że zdecydujemy się na odblokowanie systemu, co wiąże się z utratą gwarancji, a także ryzykiem niestabilnego działania, zainstalowania wirusów. Jeśli posiadamy telefon Apple, to naprawdę nie warto tego robić!

Ile kosztuje dobra gra?

Warto zastanowić się nad tym, co oznacza dla nas dobra gra. Czy chcemy pograć w przerwie od pracy, w szkole? Czy może pragniemy znaleźć tytuł, który wciągnie nas na kilkanaście, kilkadziesiąt godzin? Istnieje wiele darmowych gier na smartfony. Jeśli jednak chcemy naprawdę rozwinięte gry to musimy liczyć się z wydatkiem. Nie zawsze jest to duży koszt. Czasami wystarczy zapłacić 5-10 złotych, aby cieszyć się naprawdę ciekawym tytułem. Bardziej znane gry, szczególnie te, w które możemy grać również na komputerach i konsolach, mogą kosztować na urządzenia mobilne nawet około 50 złotych i więcej. Czy jednak warto, aż tyle wydawać na gry na telefon? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na takie pytanie. Wiele osób twierdzi jednak, że nie jest to warte tak dużych sum pieniędzy.

Gry online czy single player?

Możemy grać w gry online lub takie, gdzie gracz rywalizuje tylko i wyłącznie ze sztuczną inteligencją zaprogramowaną w grze. Większość z nas zgodzi się z opinią, że najciekawsza jest rozgrywka prowadzona z żywym człowiekiem. Z tego też właśnie względu tak ogromną popularnością cieszą się gry online, w których możemy rywalizować z innymi użytkownikami smartfonów. Nie zawsze jednak mamy dostęp do Internetu. W takim przypadku nie mamy szansy na prowadzenie gry online w trybie multiplayer. Z tego też powodu warto mieć w urządzeniu zainstalowaną choć jedną grę, w którą jesteśmy w stanie grać bez połączenia z Internetem.

Smartfon do grania – jaki jest koszt?

Telefony są dziś naprawdę bardzo tanie. Za najtańsze egzemplarze zapłacimy tylko 200-300 złotych. Są to jednak urządzenia, które swoje lata świetności mają już dawno za sobą, a użyte w nich podzespoły nie są zbyt mocne. Tego typu smartfon nie będzie w stanie uruchomić nowych gier, które znajdują się w sklepie Google. Podobnie jest w przypadku gier w sklepie App Store, jeśli próbujemy je ściągnąć na starszy model telefonu iPhone. Urządzenie może mieć problem z uruchomieniem wymagającej gry.
Powróćmy jednak do gier na telefony pod kontrolą systemu Android, ponieważ to na nie najczęściej pobierane są różnego rodzaju gry i aplikacje. Szczególnie w Polsce Android jest bardzo popularny, choć zwolenników urządzeń firmy Apple również jest bardzo wielu, a ich grono stale rośnie.
Gry na Androida są kosztowne jeśli szukamy nowych wydań. Stare i słabe urządzenia na pewno nie dadzą rady ich obsłużyć. Trzeba więc kupić naprawdę mocny sprzęt, aby móc bawić się w nowe tytuły. Smartfon, który będzie w stanie obsłużyć nowe tytuły gier kosztuje około 1500-2000 złotych. Czasami może być to znacznie wyższa kwota. Nie są więc to niskie kwoty i tak naprawdę w podobnej cenie możemy kupić konsolę, która pozwoli cieszyć się nam ciekawymi grami. Konsoli jednak nie weźmiemy wszędzie ze sobą chyba, że będzie to konsola przenośna.

Czy warto kupować telefony do grania?

Telefony jak najbardziej są nam dziś potrzebne do codziennych zadań. Z tego też powodu służą nam również do grania, co wcale nie dziwi. Gramy przecież na telefonach od dawna. Od kilku lat tytuły wydawane na telefony są jednak naprawdę realistyczne i wciągają na wiele godzin, tym bardziej, że możemy grać online.
Jeśli jednak chcemy kupić telefon typowo do tego celu, aby grać, to warto się dobrze nad tym zastanowić. Czemu? Otóż dlatego, że naprawdę w większości przypadków uznamy, że nie warto tego robić. Koszt jest ogromny i jeśli tak rozbudowany smartfon nie jest nam potrzebny, to do samego grania lepiej kupić nawet najtańszą konsolę przenośną. Nie dość, że będzie ona mniejszym wydatkiem dla nas, to dodatkowo będzie oferowała zapewne znacznie większą ilość wciągających gier. W większości przypadków nie będziemy mieli jednak możliwości grania w trybie online, co jest ogromną zaletą telefonów komórkowych, które oferują dostęp do sieci internetowej.

Jeśli już musisz kupić

Jeśli nadal nie zostałeś zniechęcony do zakupu telefonu do grania, to warto zastanowić się nad sprzętami z azjatyckich rynków. Niektóre z nich posiadają naprawdę świetną specyfikację sprzętową, a są stosunkowo tanie. Zakup za granicą nie jest jednak taki łatwy jak się wydaje. Coraz częściej zdarza się, że musimy zapłacić podatek Vat oraz cło, jeśli kupujemy telefon poza granicami naszego kraju. Nie wszystkie przesyłki są skrupulatnie sprawdzane i wymagają dodatkowych opłat. Zdarza się jednak, że tak własnie jest. Ciekawym wyborem są telefony Xiaomi, które mogą skutecznie konkurować z telefonami firmy Samsung, czy Sony. Niektórzy wybierają również azjatyckiego producenta smartfonów Doogee. Ofertą tego producenta również warto się zainteresować. Mowa oczywiście o droższych modelach, ponieważ te najtańsze nie są zbyt dobre i gry na nich płynnie nie będą działały.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.