Kiedy powstawały pierwsze telefony komórkowe nikt nie był w stanie przewidzieć tego, że po niespełna trzech dekadach będą one przewyższać komputery pod każdym względem. Od momentu wysłania pierwszego smsa w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym drugim roku telefon przeszedł ewolucje i rewolucje. Dzisiaj smartfony mają jeszcze funkcję dzwonienia, ale nie służą już głównie temu, żeby wybrać do kogoś numer telefonu. Dzwonienie z telefonu to zupełna oczywistość, ale nie jest to już najważniejszą funkcją telefonów. Telefony używamy dzisiaj podobnie jak komputery. Tylko, że komputery po prostu mogą mniej i są o wiele większe.
Smartfony już dawno wyprzedziły komputery pod wieloma względami, ale przede wszystkim są one niewielkich rozmiarów. Smartfon możemy zabrać ze sobą wszędzie. Z laptopem to się już raczej nie uda. Jeśli byśmy chcieli zrobić takie podsumowanie i porównanie funkcjonalności komputera i telefonu to mamy od razu pierwszy plus na korzyść telefonu. Jego niewielkie wymiary sprawiają, że można go zabrać, gdzie tylko się chce. Na spacer z psem, do kina czy na wakacje. Tym czasem spacer z laptopem i korzystanie z niego w trakcie spaceru byłoby lekkim wyrazem szaleństwa.
Mamy więc jako plus telefonu, jego niewielkie rozmiary. Drugi plus to możliwość dzwonienia. Niby jest możliwość, żeby z laptopa zrobić sobie telefon i mc korzystać z formy połączeń wybieranych przez komputer. To jednak nie to samo, co po prostu zadzwonienie z telefonu. Dzwonienie jest pierwszą i najważniejszą funkcją telefonu. To dla tej właśnie funkcji w ogóle stworzono telefon. I tutaj znów jest wielki plus telefonu względem wspomnianego komputera czy laptopa. Chociaż przyznawanie go w tym akurat kontekście może być trochę niesprawiedliwe, bo przecież komputer nigdy nie był i nie będzie telefonem. Jednak zastanawiamy się bardzo mocno nad jedną kwestią. Co można wymienić na korzyść laptopa, czego nie miałby dzisiejszy smartfon. I w tym miejscu jedynie nasuwa się odczytywanie płyt CD czy DVD. Niby tak, ale coraz więcej laptopów też już nie ma tej funkcji. Poza tym wszystkie filmy można teraz oglądać online przez internet, a jeśli chce się je zapisać to robi się to w formie plików. No cóż, więc jednak smartfony przewyższają komputery pod każdym względem. Tym bardziej, że smartfonem można dzisiaj robić już wszystko. Na dodatek mają one całkiem spore wymiary, więc nawet internet przegląda się bardzo łatwo. Poza tym strony internetowe są dzisiaj responsywne, a więc dostosowane do otwierania ich na smartfonach.
Z telefonów korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Można z nich wysyłać maile, prowadzić własne strony w portalach społecznościowych i można robić zakupy w ulubionych sklepach. W sumie można robić dokładnie wszystko to, co można zrobić w komputerze. Niestety, ale będąc uzależnionym od jego gabarytów. No i dodajmy, że w nowoczesnych smartfonach mamy aparaty fotograficzne, które robią zdjęcia ładniejsze od lustrzanek. Taka możliwość jest nie do przecenienia. Nie trzeba wozić z sobą wszędzie aparatu fotograficznego. Można zrobić tysiące zdjęć bez noszenia dodatkowego sprzętu. A jeśli jesteśmy już przy robieniu zdjęć to można je robić na wakacjach. Na te wakacje trzeba jakoś dojechać. I w tym miejscu znowu przyda się nam nasz telefon, ponieważ może on posłużyć za najdokładniejszą nawigację. Nawigację, w której mapy są aktualizowane co kilka minut. To jest rozwiązanie, o którym marzyli wszyscy kierowcy. W dodatku dzięki udostępnianiu lokalizacji tworzy się mapa ruchu drogowego, dzięki czemu nawigacja może online informować o ewentualnych korkach na każdej trasie.
Wszystkich możliwości nowoczesnych telefonów multimedialnych z dotykowymi ekranami nie da się nawet wymienić w jednym takim artykule. Potrzeba byłoby co najmniej kilka takich tekstów. Bo dzisiaj telefon to jest Nasz towarzysz w codziennym życiu. Jest naszym przyjacielem, asystentem a także źródłem informacji na każdy temat. Za chwilę pewnie pojawią się kolejne funkcjonalności, które jeszcze mocniej wpłyną na popularność telefonu. Wracając na chwilę do komputera to można z nostalgią zadać sobie jedno pytanie. Po co nam jeszcze komputery? No chyba tylko po to, żeby sobie ewentualnie pograć w gry komputerowe. Chociaż i w tym zakresie telefony już dawno przebiły komputery. W końcu mamy pełną mobilność w grach, dzięki czemu w swoje ulubione gry możemy grać wszędzie. Nawet grafiką czy wydajnością telefony dorównują komputerom. Zresztą teraz gra się na konsolach, a nie na komputerach. W telefonach mamy dzisiaj wszystko, co potrzebujemy. Możemy na nich pracować, mamy rozrywkę i zabawę oraz kompletne multimedia. Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze komputera to znaczy, że nie ma jeszcze dobrego telefonu komórkowego.
Nowoczesne smartfony zdominowały współczesny świat. Bez nich nie umielibyśmy dzisiaj funkcjonować. Gdyby zabrano nam nasze telefony to większość by chyba oszalała. Wszystko dlatego, że jesteśmy uzależnieni od telefonów. Uzależnieni od ich wykorzystywania w codziennym życiu. Smartfonu używamy od rana do nocy, czasami przez kilka godzin bez przerwy. Tym czasem komputerów nie potrzebujemy używać zbyt często. Nawet do mediów społecznościowych coraz częściej logujemy się przez telefon. Wobec tego nie można zaprzeczyć, że telefony wyprzedzają w swojej funkcjonalności komputery i to już się dzieje, nie da się tego cofnąć. Ten proces powolnego, ale skutecznego wypierania komputerów przez telefony jest nieodwracalny. Nie oznacza to, że komputery czy laptopy przestają być potrzebne. Ciągle mają one większe moce obliczeniowe i wygodniej się na nich pracuje. Ale kwestią czasu są rozwiązania, które będą i tutaj przeciągały korzyść na stronę telefonów. Już teraz można kupić telefon, który za pomocą stacji dokującej łatwo zamienia się w komputer. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputer w postaci telefonu można zabrać ze sobą wszędzie. Cały proces zmiany technologicznej postępuje i naprawdę jest trudny do zatrzymania. Telefony można policzyć już teraz w miliardach sztuk. Jest ich więcej, aniżeli liczba ludzi żyjących na świecie.