Czytanie o przyjaźni w telefonach komórkowych

Każdy człowiek chciałby mieć chociaż jednego przyjaciela/ przyjaciółkę na których w każdej chwili będzie mógł polegać. Definicja przyjaźni jest różna, ponieważ każda jednostka społeczna definiuje ten termin w inny sposób. Do takich kontaktów potrzebny jest nam również telefon komórkowy. Jest on również potrzebny jeżeli chodzi o czytanie książek. W wielu utworach, jak i również słownikach słowo to definiowane jest jako emocjonalna i duchowa więź pomiędzy przynajmniej dwoma osobami. Opiera się ona przede wszystkim na wspólnych doświadczeniach oraz wspólnym i wzajemnym zrozumieniu. Wiele literackich przykładów ukazuje nam, iż prawdziwa przyjaźń kończy się w momencie, gdy jeden z przyjaciół umiera. W związku z przyjaźnią nasuwa się nam dużo pytań takich jak: dlaczego przyjaźń jest tak trudna do zrozumienia, dlaczego chcemy i przyjaźnimy się z innymi ludźmi?, a może dlatego chcemy się przyjaźnić z osobą, ponieważ jest na dobrym stanowisku, ładna, bądź inteligentna. Zastanówmy się teraz, jeżeli na ostatnie pytanie odpowiedź brzmiała,,tak” to może nie dlatego chcemy się przyjaźnić z daną osobą, a dlatego że możemy coś dzięki właśnie niej uzyskać.


W telefonie można przeczytać, że w starożytności ukazał się epos Homera pt.,, Iliada”. Właśnie tam została przedstawiona ogromna przyjaźń pomiędzy nieustraszonym wojownikiem Achillesem, który był synem morskiej bogini Tetydy i Peleusa. Jego przyjacielem był Patroklos. Był on jednak od niego trochę mniej doświadczony. Jednak był on bardzo oddanym towarzyszem i przyjacielem dla Achillesa. Patroklos zginął z ręki potężnego Hektora.
W momencie, gdy Achilles dowiedział się o śmierci swojego przyjaciela ogarnął go szał, jak i również chęć zemsty”. Skończyło się to tak, iż wyzwał Hektora na pojedynek na śmierć i życie. Zabił go, a zwłoki znieważył. Jest to jeden z przykładów jak bardzo ważna była przyjaźń dla Achillesa z Patroklosem. Śmierć przyjaciela bardzo go dotknęła. Czytając kolejne treści w telefonie dowiadujemy się, że istnieją również tacy bohaterowie ukazali w literaturze, którzy nigdy nie zaznali czym tak naprawdę jest prawdziwa przyjaźń. Jednak dla niektórych los okazał się bardziej łaskawy. Jednym z nich jest Stanisław Wokulski. Jest to bohater,,Lalki” napisanej przez Bolesława Prusa. Był on z natury romantykiem, który niestety był zakochany w kobiecie bez wzajemności. Była nią tytułowa lalka. Jest to kobieta oschła i bezduszna. W miłości szczęścia nie zaznał. Miał jednak ogromne szczęście, ponieważ miał okazję zaprzyjaźnić się z dwoma oddanymi przyjaciółmi, Szumanem oraz Ignacem Rzeckim. Doktor Szuman należała raczej do ludzie sceptycznie nastawionych do świata. Właśnie ta cecha różniła go tak bardzo od Rzeckiego, który był raczej idealistą. Szuman twardo stąpał po ziemi i trzeźwo myślał na tematy poważne oraz związane z życiem. Był on strasznie nieufny do rosnącego z coraz to większą siłą uczucia do Izabelli Łęckiej przez jego przyjaciela Wokulskiego. Nazywał ją kobietą,,fatalną” jednak uszanował jego uczucie i związek z tą osobą. Przyjaźń ta uświadamia nam, czytającym tę lekturę, iż to jest prawdziwa przyjaźń, która pomimo miłości, w momencie podejmowania niewłaściwych decyzji i tak zostaje niezachwiana i trwa dalej. Drugim przyjacielem Stanisława Wokulskiego, jak już wcześniej wspomniałam był Ignacy Rzecki. Przyjaźń ich przetrwała dużo kryzysów. To właśnie on wpoił naszemu głównemu bohaterowi, a swojemu przyjacielowi poszanowanie oraz miłość ojczyzny, ideały, dzięki którym Wokulski przyłączył się do zrywu niepodległościowego – styczniowego. Rzecki nigdy nie odmówił pomocy, rady swojemu przyjacielowi. Wokulski zawsze mógł liczyć zarówno na Szumana jak i Rzeckiego.
Mówiąc o oddaniu i prawdziwej przyjaźni nie możemy ominąć Kamieni na Szaniec napisanych przez Aleksandra Kamińskiego. Jest to wzór prawdziwej przyjaźni. Jest to przyjaźń, która połączyła Aleksandra Dawidowskiego, Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego, czyli Alka, Zośkę oraz Rudego. Cechowała ich ogromna dzielność i waleczność. Ufali sobie bezgranicznie, oraz każdy oddał by za drugiego życie. Powieść dzieje się w czasie wojny. Cechuje ich to, iż nigdy nie zdradzają swoich przyjaciół. Pocieszali się i wspierali nawzajem. Najbardziej z całej książki zapadł mi moment, gdy Zośka z Alkiem próbowali za wszelką cenę odzyskać Rudego z rąk gestapowców. W telefonie znajdziemy również informacje, że jednak oni ich nie słuchali i próbowali wszelkich metod aby osiągnąć cel. Rudy w momencie, gdy umierał był szczęśliwy, ponieważ zaznał coś tak wspaniałego jak prawdziwa przyjaźń.
Niestety istnieją też te przyjaźnie, które niewątpliwie nie cieszą naszego oka. Jest to przykład przyjaźni omówionej pod ironicznym tytułem,,Przyjaciele” Adama Mickiewicza. Jest tu mowa o Leszku i Mieszku. Była to przyjaźń opierająca się jedynie na słownych deklaracjach. Był to przyjaciel, który obiecywał dozgonną pomoc, a w chwili kryzysowej uciekał na drzewo i zostawiał swojego ponoć przyjaciela na pastwę niedźwiedzia. Prawdziwa przyjaźń to jedynie taka, która przetrzyma wszystko. Jeżeli natomiast rozsypie się poprzez przeciwności losu. Nigdy nie była nawet namiastką przyjaźni. Zatem dzięki telefonowi komórkowemu można się dowiedzieć, że nie da się ukryć, iż każdy z nas potrzebuje bratniej duszy, na którą może liczyć nie tylko wtedy kiedy jest dobrze, ale przede wszystkim wtedy kiedy nie wiedzie mu się. Przyjaźń bardzo ważna jest i dla Achillesa, i Wokulskiego oraz innych postaci, których przyjaźnie opisałam w tej krótkiej prezentacji. Jednak musimy pamiętać, iż przyjaźń łączy się również z obowiązkami do drugiej osoby. Szczęśliwą osobą jest taki człowiek, który zaznał prawdziwej bezinteresownej przyjaźni. Prawdą jest, iż przyjaciół można mieć wielu, ale tak naprawdę to nie są prawdziwe przyjaźnie. W momencie, kiedy,,podwinie” nam się noga ich już nie będzie, a zostanie tylko ten jeden prawdziwy. Czasem trzeba zrezygnować z czegoś dla dobra tego drugiego człowieka. W związku z czym literaturę możemy również czytać w naszych telefonach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.