Czy zakup smartfona dla dziecka to dobry pomysł?

Obecnie niemal wszyscy mają telefony komórkowe. Jest to nie tylko związane z modą, ale przede wszystkim z udogodnieniami, jakie niesie ze sobą posiadanie smartfona. Coraz częściej można spotkać i młode i starsze osoby z tym urządzeniem w ręku i nie jest to już dla nikogo zaskakujący widok. Taki smartfon ma mnóstwo funkcji. Przydaje on się zarówno do pracy, jak i do szkoły, a także dobrze sprawdza się w robieniu zdjęć. Oczywiście spełnia też podstawową funkcję, a więc zapewnia kontakt. Można dzięki temu komunikować się z innymi osobami. Kwestie związane z tym, czy powinno się kupować swoje smartfony dzieciom jest bardzo często poruszany, ponieważ jak wszystko ma to zarówno wiele plusów, jak i minusów.


Oczywiście rodzice mają przed sobą trudne zadanie, gdyż zarówno jeśli kupią smartfona dziecku to mogą w pewnym sensie wyrządzić mu krzywdę, jak i również w przypadku, kiedy też tego nie zrobią. Nie chodzi tutaj o to, aby dziecko ograniczać, a raczej o to, aby nauczyć je właściwego użytkowania urządzenia, aby dziecko wiedziało do czego ono służy, a także miało świadomość tego, czego z tym urządzeniem robić nie wolno. To, że rodzic nie kupi dziecku smartfona wcale nie oznacza, iż skutecznie uchroni go przed złem, w końcu dostęp do technologii nie wiąże się tylko z posiadaniem własnego smartfona, ale raczej z dostępem do internetu, co obecnie jest ogólnodostępne.

Chodzi tutaj o to, iż dzieci nie zawsze są świadome tego, jakie zło może na nich czyhać w internecie, czy w urządzeniach, które służą do kontaktu i przekazywania danych. Bardzo łatwo tutaj o to, aby dziecko po prostu miało dostęp do materiałów i treści, do których mimo wszystko jeszcze nie powinno. Obecnie również bardzo łatwo o robienie różnego rodzaju nieodpowiednich zdjęć, czy też o ich rozpowszechnianie. Czasami może zdarzyć się tak, że dziecko z tego powodu spotka krzywda, bądź też komuś wyrządzi krzywdę swoim zachowaniem. Jednak to, że dziecko nie będzie miało własnego smartfona, to wcale nie oznacza, że będzie bezpieczne pod tym względem. Dostęp do internetu w dzisiejszych czasach jest niemal wszędzie. Dlatego też rodzice powinni kupować swojemu dziecku urządzenia, które ułatwią im życie, czy sprawią radość, jednak powinni także nauczyć ich rozwagi i umiejętności korzystania z nich. Trzeba mieć świadomość tego, że telefony nie są jedynym oknem na świat i zabranianie dziecku korzystania z nich to wcale nie oznacza, że dziecko będzie dzięki temu szczęśliwe oraz bezpieczne.

Warto zatem zastanowić się wspólnie nad tym, jakie urządzenie będzie dobre dla dziecka. Przede wszystkim warto wybrać takie, które będzie miało podstawowe funkcje, które ułatwią dziecku życie. Ważne jest też to, aby posiadało ono taki telefon, który dość szybko nauczy się obsługiwać. Jako rodzic warto też pomyśleć o różnego rodzaju zabezpieczeniach w telefonie. Chodzi tutaj zarówno o to, aby nie miało ono dostępu do nieodpowiednich treści, a także o to, aby zabezpieczyć telefon z zewnątrz przed zniszczeniami. Jak wiadomo dzieci są aktywne i ruchliwe, a co za tym idzie ich urządzenie jest o wiele bardziej narażone na zniszczenie i uszkodzenie.

Dobrym pomysłem jest również to, aby poświęcić dziecku czas i wyjaśnić do czego służą telefony, że należy z nich korzystać, jednak z rozwagą i ostrożnością. Dzięki temu możemy wzbudzić w dziecku świadomość tego, iż to co robi może mieć wpływ na jego życie bądź też nawet osób z jego otoczenia. Jeśli dziecko nauczy się rozważnie i odpowiedzialnie korzystać z urządzenia, to będzie to tak naprawdę miało same zalety. Rodzice będą zawsze czuli się bezpiecznie, iż w każdej chwili mogą się bezpośrednio skontaktować ze swoim dzieckiem. Jest to szczególnie ważne, kiedy na przykład przebywa się poza domem i po prostu chce się wiedzieć, gdzie dziecko się znajduje, czy też co robi. Z kolei jeśli chodzi o dziecko, to również czuje się ono o wiele bezpieczniej wtedy, kiedy jest świadome tego, że zawsze może wezwać pomoc, skontaktować się z kimś w razie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Posiadanie smartfona to z całą pewnością ogromne udogodnienie i przyjemność dla każdego, niezależnie od wieku, czy płci, jednak należy mieć świadomość, że ważne jest to, aby korzystać z niego mądrze. Nie wykorzystywać go do nieodpowiednich rzeczy, które prowadzą do czegoś złego. Obecnie kiedy dostęp do internetu, w którym jest wszytko, czy też do technologii jest tak łatwy, to rodzicie mają przed sobą szczególnie trudne i odpowiedzialne zadanie, które polega na odpowiednim wprowadzeniu dziecka w taki właśnie świat.

Oczywiście jest mnóstwo pozytywów, które wiążą się z posiadaniem telefonu, jednak również nie należy przesadzać, jeśli dziecko jest jeszcze za małe, czy też nieodpowiedzialne, to warto być może na jakiś czas odłożyć tę decyzję. W końcu chodzi tutaj przede wszystkim o dobro i bezpieczeństwo dzieci, jeśli nie są one jeszcze na tyle odpowiedzialne i dojrzałe do tego, aby samodzielnie mieć i obsługiwać takie urządzenie, to może jednak rzeczywiście warto jeszcze odczekać jakiś czas. Kupując dziecku smartfona oczywiście warto brać pod uwagę jego zdanie, jednak nie można ślepo słuchać się tego co mówi dziecko i realizować wszystkich jego zachcianek, ponieważ może okazać się to zgubne. Warto zabrać dziecko na wspólne zakupy i wybrać taki model, który będzie dla niego po prostu na dany moment najbardziej odpowiedni. Warto pomyśleć też o tym, aby poradzić się w tej kwestii doradców serwisowych, którzy wiedzą z doświadczenia, jaki model, czy marka najlepiej sprawdzą się u dziecka. Takie rady mogą być bardzo przydatne, szczególnie wtedy, kiedy rodzice nie mają zbyt dużej wiedzy o nowinkach technologicznych i o najnowszych urządzeniach, które to są od jakiegoś czasu dostępne na rynku. Osoby, które pracują w serwisach mają na tyle odpowiednią wiedzę i kompetencje, że można im zaufać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.