Bez ciekawych aplikacji telefony są mało użyteczne

Wszystkim dookoła wydaje się, że telefony to najlepsze co mogło Nas spotkać w dzisiejszym świecie. Jest to z pewnością spory kawałek prawdy, ale same urządzenia to dopiero połowa sukcesu. Zresztą, telefony z założenia miały służyć do dzwonienia i to była ich pierwotna funkcja. Dopiero wiele lat później okazało się, że mogą one mieć jeszcze całą masę innych funkcji. Najpierw musiały minąć lata pracy nad tymi urządzeniami, dzięki czemu dzisiaj znamy je w takiej właśnie postaci. Jednak sam telefon nie wystarczy nikomu. Takie urządzenie to dzisiaj komunikator, nawigacja czy aparat fotograficzny a nawet czytnik linii papilarnych.

To są jednak jego cechy wynikające z modułów, jakie się na niego składają. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedni procesor, pamięć wewnętrzna a także pamięć dodatkowa. I zasadniczo to by było na tyle, suche urządzenie nikomu w niczym nie pomoże. Wszystko, co najlepsze w telefonie, instaluje się niego samodzielnie, pobierając to ze sklepów z aplikacjami. To jest cały sens istnienia telefonów komórkowych w dzisiejszym wydaniu. Każde urządzenie działa na jakimś określonym systemie operacyjnym. Nie będziemy wymieniać ich nazw, żeby nie robić nikomu kryptoreklamy albo żeby nikogo nie wywyższać poprzez wymienienie na pierwszym miejscu. Systemy te do swojego działania wykorzystują oczywiście moc sprzętową urządzeń i od tej mocy zależy głównie ich szybkość działania. Natomiast cała reszta zależy od tego, jaki dodatkowe oprogramowanie pobierzemy na swój telefon. Bo do każdego systemu dedykowany został odpowiedni sklep z aplikacjami. Sklep to tylko nazwa, ponieważ nie wszystko się tam kupuje, większość programów można pobrać również bezpłatnie. No w każdym razie to w tym miejscu znajdziemy wszystko, co jest nam potrzebne do działania smartfonu.

Tysiące aplikacji w różnych kategoriach funkcjonalności

Bez względu na model smartfonu na jaki się zdecydujemy mamy dostęp do tysięcy różnych aplikacji. Podzielone są one na kilkanaście kategorii tematycznych. Jedna z kategorii to oczywiście gry, które pobierane ze sklepów są najczęściej. Dobre gry mogą sporo kosztować, chociaż większość takich gier można pobrać na telefon zupełnie za darmo. Dopiero, kiedy będzie Nam się już bardzo fajnie grało, zacznie się konieczność dokonywania małych płatności. Można te płatności dopisać do rozliczenia z operatorem telefonii komórkowej i większość tak właśnie postępuje. Natomiast gry to rzeczywiście największy odsetek pośród wszystkich programów w sklepach z aplikacjami. Pozostałe dzielą się na różne kategorie w zależności od funkcyjności. No i teraz wyjaśnijmy, jak szukać konkretnego oprogramowania dla smartfona. Jeśli potrzebujemy jakąś konkretną funkcję to po prostu wybieramy kategorią aplikacji, w której możemy taką funkcję znaleźć. To jest tak, że wymyślono już wszystko i z łatwością znajdziemy to, co nas będzie interesować. Jeśli potrzebujemy, aby Nasz telefon mógł prowadzić księgowość Naszej firmy to w polu wyszukiwania wystarczy wpisać słowo kluczowe, czyli księgowość. Jeśli szukamy edytora do zdjęć to też łatwo znajdziemy taki właśnie programik. Bo generalnie nie ma czegoś, czego byśmy znaleźć nie mogli. Na tym właśnie polega działanie dzisiejszych telefonów, że wzbogacamy je o interesujące Nas dodatki, które ściągamy ze specjalnego sklepu. Co jeszcze istotne, to możemy wszystko przeglądać program po programie, dzięki czemu możemy dokonać jeszcze trafniejszych wyborów. A chcąc wyszukać naprawdę wysublimowane funkcje aplikacji możemy znaleźć ją poprzez wyszukiwarkę internetową, a nie wyszukiwarkę z poziomu sklepu z aplikacjami.

Aplikacje do rozrywki i zabawy

Najczęściej pobierane aplikacje to te, które służą do rozrywki i zabawy. To oczywiście gry oraz filmy na życzenie, czyli VOD. Jest tego całkiem sporo, wobec czego jest w czym wybierać. Różnych gier do wyboru są tysiące, ale serwisów z filmami tylko kilka fajnych. Fajne to oczywiście takie, które oferują możliwość oglądania filmów w języku polskim. Szkoda tylko, że za treści video trzeba płacić i to niemałe abonamenty. Ale też trudno wymagać, żebyśmy mogli oglądać kinowe super hity zupełnie za darmo, kiedy inni muszą za ich oglądanie w kinie zapłacić całkiem sporo. No i właśnie doszliśmy do sedna sprawy. Ponieważ dzisiaj aplikacje do rozrywki i zabawy są ściągane najczęściej to powstaje pytanie, czy telefony są nam jeszcze potrzebne do dzwonienia? Dekadę temu, kiedy pojawiły się pierwsze smartfony, nie wiedzieliśmy jeszcze, że ich podstawowa funkcja zejdzie na drugi plan. Bo umówmy się, ale dzwonienie nie jest już najważniejszą funkcją smartfonów. Dzisiaj jest to aparat fotograficzny, gry i różne programy a w tym wspomniane serwisy z filmami. W każdym razie nikt już nie kupuje telefonu tylko po to, żeby wykorzystywać go do dzwonienia. Patrzymy na procesor, pamięć RAM czy kartę graficzną w telefonie, a nie na to ile minut rozmów wytrzyma nam na jednej baterii. Telefony służą nam do pracy i rozrywki, ale niestety nie byłyby tak funkcjonalne, jakby nie te wszystkie piękne aplikacje, na których powstanie nakłada się praca milionów ludzi na całym świecie. Przeglądając sklep z aplikacjami można zobaczyć, że ich producenci to firmy bądź osoby dosłownie z całego świata. I to wszystko razem wzięte nakłada się na to, co nazywamy funkcjonalnością telefonu. Na smartfona można wydać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. A przecież do tylko do dzwonienia można by kupić telefon za niespełna sto złotych. Jednakże takie aparaty dzisiaj nie cieszą się zainteresowaniem, nie licząc osób starszych oczywiście. Młodzież patrzy tylko na parametry, bo im lepszej jakości telefon tym więcej dostępnych i kompatybilnych z nim gier. To wszystko poszło w kierunku mobilnej rozrywki, którą mamy cały czas przy sobie, a nie w kierunku telefonii w tradycyjnym jej rozumowaniu. Natomiast pod kątem rozwoju technologicznego to wszystko się na szczęście doskonale uzupełnia. Powstają coraz mocniejsze smartfony a do nich tworzone są coraz bardziej wymagające programy, serwisy i aplikacje. I wszystko ze sobą pasuje idealnie, ponieważ producenci oprogramowania tworzą to wszystko tak, żeby działało również na słabszych wersjach sprzętu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.