Apple czy Android?

Od wielu lat toczy się wojna pomiędzy telefonami pracującymi pod systemami Android i iOS. Mają one swoich zwolenników i przeciwników. Wybór nie jest łatwy, ponieważ na każdym urządzeniu pracuje się trochę inaczej, a także konieczne jest ściąganie innych wersji aplikacji. Jeśli wcześniej mieliśmy urządzenie pod kontrolą Androida, to będziemy musieli kupić używane przez nas aplikacje od nowa, aby działały pod systemem iOS.

A może Windows?

Czemu zapominamy ostatnio coraz częściej o telefonach pracujących pod kontrolą systemu firmy Microsoft? Otóż malejąca popularność spowodowana jest tym, że urządzenia tego typu nie mają zbyt dużej ilości aplikacji, przez co zainteresowanie nie jest zbyt wielkie. Ci, którzy kupują smartphone chcą zazwyczaj nie tylko z niego dzwonić i pisać wiadomości sms, czy MMS, ale również mają ochotę pograć, obejrzeć jakiś film, skorzystać z różnego rodzaju aplikacji. System Windows oferuje bardzo mało możliwości. Rzeczy do pobrania jest niewiele w sklepie Windows. Zresztą sam producent przyznał, że system ten jest nieporozumieniem. Z tego też powodu na przykład urządzenia Nokia będą w najbliższym czasie sprzedawane pod kontrolą systemu Android. Warto więc o tym wiedzieć, ponieważ zakup telefonu z systemem Windows nie jest dziś dobrym wyborem.

Tylko Android?

Najwięcej jest urządzeń pod kontrolą systemu Android. Na całym świecie z telefonów z Androidem są miliony. Aplikacji jest bardzo wiele, a każdy kto ma tylko chęci, umiejętności i czas może tworzyć na smartphone kolejne i wprowadzać je do sklepu Google, aby inni użytkownicy mogli sobie daną aplikację pobrać na swoje urządzenie.
Trzeba mieć świadomość tego, że Android jest systemem, który bardzo często jest atakowany przez hakerów. Wirusów jest naprawdę bardzo wiele. Jeśli wybierzemy telefon pod kontrolą Androida to powinniśmy wybrać jakiś antywirus, który będzie chronił telefon przed wirusami i atakami hakerów. Na pewno nie będziemy w przypadku telefonów z Androidem ograniczani tak jak w przypadku iOS czy systemu Windows. Czy jednak Android jest warty tego, aby go wybrać? Plusem jest swoboda użytkowania. Minusem natomiast to, że system Android nie należy do najstabilniejszych systemów operacyjnych. Jeśli telefon nie ma zbyt dobrych podzespołów, to system będzie się od czasu do czasu wieszać.

Bezpieczny iOS

Apple reklamuje swoje urządzenia jako jedne z najbezpieczniejszych na świecie. Czy to rzeczywiście prawda? Faktycznie na urządzeniu Apple nie jesteśmy w stanie zainstalować czego tylko byśmy chcieli. Wszystkie aplikacje muszą pochodzić z oficjalnego sklepu App Store. Zanim aplikacja, gra trafi do sklepy, musi przejść weryfikację, która odrzuca aplikacje niedopracowane, które mogą mieć negatywny wpływ na urządzenia. Aplikacje i gry są w większości płatne. Nie są dodatkowo tanie. Są jednak naprawdę dopracowane i jest to widoczne pod każdym względem.
Wirusów na iOS nie ma. Tak mówi się oficjalnie i rzeczywiście nikt nie widział urządzenia zainfekowanego. Urządzenia Apple działają bardzo płynnie i nie zawieszają się. Dopiero po jakimś czasie, to znaczy po kilku latach tablety i telefony Apple wieszają się. Głównie za sprawą aktualizacji. Niektórzy mówią, że Apple specjalnie osłabia starsze urządzenia, aby ludzie chcieli kupić nowe. Jest to tak zwane postarzanie urządzeń poprzez oprogramowanie. Pomimo tego i tak iOS będzie przez znacznie dłuższy czas działać płynnie, niż tablet czy smartphone pod kontrolą systemu Android. Jakby jednak nie było to i tak wojna pomiędzy zwolennikami jednego i drugiego systemu operacyjnego będzie trwać.

Koszty używania różnych systemów operacyjnych

Tak jak już wcześniej zostało przedstawione, na urządzenia marki Apple większość wartych uwagi aplikacji wymaga zapłaty. Aplikacje na Android mogą być za to w wielu przypadkach darmowe. Mamy również możliwość wgrywania aplikacji pobranych z Internetu. Pirackiego oprogramowania i przeróbek systemu operacyjnego jest bardzo wiele na urządzenia pod kontrolą Android. Z tego też powodu wiele osób pomimo kiepskiej stabilności i tak decyduje się na zakup telefonu z systemem Android. Nie dość, że znacznie tańszy od telefonu marki Apple, to dodatkowo mamy wiele możliwości rozbudowy, instalacji aplikacji. Aplikacje płatne występują na jednym i drugim systemie operacyjnym. Warto jednak zwrócić uwagę na cenę tych samych aplikacji w sklepie Google i Apple. Zazwyczaj w sklepie Apple ceny są wyższe, niż w sklepie Google. Nie dość, że płacimy więcej za urządzenie, to jeszcze za aplikacje i gry, które chcielibyśmy zainstalować.

Telefony z innymi systemami

Mówimy o wojnie pomiędzy iOS a Androidem. Trzeba jednak wiedzieć, że mamy wiele innych systemów operacyjnych. Dawniej istniał taki system jak Symbian. Głównie instalowany w telefonach Nokia. Dziś możemy się jeszcze spotkać z systemem firmy BlackBerry. Popularność telefonów BlackBerry jednak mocno spadła więc producent zdecydował się podobnie jak Nokia, na skorzystanie z pomocy Google i instalacji Androida na swoich urządzeniach. Jest to ciekawostka, ponieważ dziś nawet jeśli kupilibyśmy nowe urządzenie BlackBerry z oryginalnym systemem tej firmy, to nie będziemy mieli zbyt wielkich możliwości personalizacji. Programów jest niewiele. Z aktualizacjami są problemy. Jeśli więc zależy nam na rozwojowym systemie to najlepszym wyborem jest Android. Jest to system otwarty dający spore możliwości. Jeśli jednak jesteśmy w stanie zrezygnować z otwartości na rzecz bezpieczeństwa, to powinniśmy wybrać system iOS.
Apple czy Android? Oto jest pytanie! Może lepiej jest je jednak zadać, czy wybierasz bezpieczeństwo, czy może otwartość systemu operacyjnego? Wybór nie jest więc aż tak oczywisty, jak mogłoby się nam wydawać. Duże znaczenie ma przecież cena urządzenia, które mamy kupić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady, Smartfony, Telefony komórkowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.